Bezrobocie spada

    233
    0

    Spada liczba bezrobotnych w powiecie leżajskim. Ale mimo poprawy sytuacji na rynku pracy o pracę wciąż ciężko. Zwłaszcza mężczyznom. Na 5016 zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie jest 2536 mężczyzn i 2480 kobiet.

    W porównaniu do grudnia 2009 roku, liczba osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Leżajsku zmniejszyła się o 304 osoby. Ale i tak wciąż aktualne jest twierdzenie, że szukanie pracy jest też pracą, której na dodatek trzeba się nauczyć.

    Kto przoduje w statystykach

    Długie lata to kobiety stanowiły większość zarejestrowanych bezrobotnych. Ostatnio ta tendencja się odwraca i wśród osób bez pracy nieznacznie przeważają mężczyźni.

    Spośród zarejestrowanych w urzędzie pracy zdecydowaną większość stanowią osoby bez prawa do zasiłku oraz zamieszkałe na wsi. Oznacza to, że bezrobotnymi w przeważającej mierze są osoby, którym trudno nawet na krótko znaleźć pracę lub są po zakończeniu edukacji szkolnej. Bezrobocie w grupie wiekowej 18-35 lat jest wciąż wysokie. A dominują tutaj osoby z niskim poziomem wykształcenia. Jak mówi dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Leżajsku Agnieszka Czapla, jedna trzecia zarejestrowanych w urzędzie to osoby młode, nieposiadające żadnego zawodu oraz bez doświadczenia.

    – Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że wybór profilu szkoły średniej, następnie wyższej, ma ścisły związek z ich przyszłością zawodową i miejscem na rynku pracy. A jeśli ten wybór okaże się nietrafny, trzeba będzie się przekwalifikować – ostrzega dyrektor Czapla.

    Specjalista potrzebny od zaraz

    Najmniejszy odsetek wśród bezrobotnych stanowią osoby zwolnione z przyczyn dotyczących zakładów pracy. Oznacza to, że firmy działające w powiecie mają stabilną sytuację kadrową i finansową lub zmiany w zatrudnieniu nie znajdują odbicia w rejestrach urzędu pracy. Brak jest również zwolnień grupowych czy likwidacji przedsiębiorstw.

    Od początku 2010 roku do PUP-u w Leżajsku wpłynęły 933 oferty pracy. Pracodawcy na terenie powiatu leżajskiego poszukują ludzi z konkretnej branży, specjalistów nie z wykształceniem ogólnym lub po studiach bez konkretnego zawodu. Samo wykształcenie wyższe nie daje żadnej gwarancji znalezienia pracy. Z danych przedstawionych przez PUP wynika, że najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy mają osoby, które posiadają doświadczenie i konkretne umiejętności w zawodach, takich jak pracownik budowlany (tynkarz, pracownik dociepleń, murarz, glazurnik), pracownik branży gastronomicznej (kelner, kucharz, barmanka), sprzedawca, kierowca samochodów ciężarowych, pracownik branży medycznej (pielęgniarka, fizjoterapeuta, analityk medyczny), robotnik drogowy/pracownik fizyczny. Ponadto poszukiwani są pracownicy na stanowiska: pracownik socjalny, inżynier budownictwa (wraz z uprawnieniami kosztorysanta bądź kierownika budów), inżynier elektronik/elektryk.

    Jak podkreślają w PUP-ie, te konkretne oferty przez długi czas nie schodzą z tablicy wakatów, bo brakuje osób posiadających wymagane przez pracodawcę wykształcenie bądź uprawnienia.

    Choć jednak liczba bezrobotnych w powiecie leżajskim sukcesywnie spada, to jednak wciąż jest wyższa niż średnia wojewódzka i krajowa. Na koniec sierpnia tego roku stopa bezrobocia rejestrowanego na Podkarpaciu wyniosła 14,5%, w powiecie leżajskim 17,2% (w tarnobrzeskim – 12,8%, stalowowolskim – 13,4%, niżańskim – 21,6%).

    Witek Myk

    Sięgnij po kasę lub nowe kwalifikacje

    Powiatowy Urząd Pracy w Leżajsku informuje, iż posiada środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na refundację wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy. Osoby bezrobotne mogą składać wnioski o przyznanie jednorazowych środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej (maksymalnie 600 proc. przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu zawarcia umowy). Informacje: pokój nr 21 (wejście z boku budynku, parter C), tel.(17) 240 67 20 wew. 32.

    W tym roku dzięki pomocy finansowej z urzędu powstało już 145 nowych podmiotów gospodarczych, głównie o charakterze usługowym, oraz ok. 90 miejsc pracy w ramach środków na wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy.

    Leżajski PUP zaprasza też wszystkie osoby bezrobotne z powiatu leżajskiego zainteresowane szkoleniami z zakresu: decoupage, grafika komputerowa, fotografia studyjna, prawo jazdy kat. C+E i inne. Informacje: pokój nr 25 lub 17 240 67 20 begin_of_the_skype_highlighting 17 240 67 20 end_of_the_skype_highlighting, wewn. 34.

    źródło: http://www.sztafeta.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2977:bezrobocie-spada&catid=84:leajsk&Itemid=201

    Poprzedni artykułSrebro dla urzędników
    Następny artykułPolska Marynarka Wojenna w czasie II wojny światowej