Strona główna Bez kategorii Czynny żal, kwota wolna od podatku i 1%, czyli co powinieneś wiedzieć...

Czynny żal, kwota wolna od podatku i 1%, czyli co powinieneś wiedzieć o Picie 2017

229
0

Większość z nas czeka nieprzyjemny obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za przychody osiągnięte w 2017 roku. Zanim to zrobimy, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi pojęciami, takimi jak czynny żal, kwota wolna od podatku czy 1% dla organizacji charytatywnych. Możemy się również dowiedzieć, w jaki sposób szybciej uporać się z rozliczeniem podatkowym, wykorzystując program do Pit. Poniżej więcej informacji na ten temat.

Czym jest tzw. czynny żal i kogo dotyczy?

Czynny żal to pismo dołączane do formularza Pit, w którym niejako sami na siebie donosimy do urzędu skarbowego, że nie wywiązaliśmy się w ustawowym terminie do złożenia deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Wyrażenie czynnego żalu może nas uchronić od konsekwencji skarbowych – odsetek czy kary finansowej. Musimy podać w piśmie, z jakich powodów nie złożyliśmy formularza Pit w terminie. Wiele zależy od podejścia konkretnego urzędnika rozpatrującego nasz przypadek.

Kwota wolna od podatku. Komu przysługuje?

Kwota wolna od podatku dla osób zarabiających w skali roku w przedziale od 11 000 złotych do 85 525 złotych to 3091 złotych. Osoby, które w ciągu całego 2017 roku zarobiły poniżej 6600 złotych, są zwolnione z zapłaty podatku. To maksymalna kwota, w przypadku której nie musimy płacić daniny państwu polskiemu. Z kolei osoby zarabiające najwięcej, czyli powyżej 127 000 złotych rocznie, muszą zapłacić podatek od całości swoich dochodów. Kwota wolna od podatku przysługuje około 3 milionom Polaków. Ministerstwo Finansów deklaruje, że w przyszłym roku zostanie ona podwyższona. Czy tak faktycznie będzie? Czas pokaże.

 1% podatku na cele charytatywne

Przekazać 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego można, składając m.in. deklarację pit-28 drogą internetową, tj. za pośrednictwem aplikacji internetowej. Warto tego dokonać i pomóc tym, którym wiedzie się w życiu gorzej niż nam, nie zawsze z ich winy. 1% podatku na cele charytatywne można też oczywiście rozliczyć, korzystając z papierowego formularza składanego tradycyjnie we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Gorąco zachęcamy do skorzystania z nowoczesnego rozwiązania i złożenia deklaracji podatkowej drogą internetową. Program do rozliczania pit 2017 podpowie, co wpisać w danej rubryce i jak wyliczyć niezbędne należności względem skarbówki.

W rozliczeniu Pit-u może pomóc również serwis iwop, na którym znajdują się porady dla podatników i niezbędne informacje skarbowe.

 

 

Poprzedni artykułI Parafialny Orszak Trzech Króli w Chałupkach Dębniańskich
Następny artykułZabawki-giganty powrócą wiosną