Trasa Żółta powstała w naszym rejonie jako pierwsza. Jej niemała długość (ponad 50 km) rekompensowana jest niewielką pionową sumą podejść i przede wszystkim (obok samego zmagania EDK) wizytą w wyjątkowym miejscu, jakim jest Bazylika Zwiastowania NMP w Leżajsku.

Każdy, kto ukończy EDK na tej trasie, ma okazję pokłonić się przed obrazem Matki Bożej Leżajskiej (Pocieszenia), powstałym przed 1590 rokiem i słynącym z wielu łask. Znajduje się on w specjalnie dla niego wybudowanej kaplicy w Bazylice, której budowa ukończona została w 1628 roku – w 20 lat po przybyciu do Leżajska Bernardynów.

Bazylika to także rozpoznawalne w Europie i na świecie organy, na których rozbrzmiewają utwory największych kompozytorów – czy to w ramach Festiwalu Muzyki w Łańcucie, czy odbywającego się rokrocznie (od 1992) Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku.

Godne uwagi są także misternie wykonane stalle z I poł. XVII wieku, które niedawno zostały odrestaurowane. W 1965 roku w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia Mszę św. odprawił abp Karol Wojtyła.

Źródło informacji: EDK Rzeszów