Muzeum Ziemi Leżajskiej dostępne na stronie Wirtualnych Muzeów Podkarpacia!

    221
    0

    Wirtualne Muzea oraz wirtualne zwiedzanie jest doskonałą opcją dla tych turystów, którzy nie mają zbyt wiele czasu na realizowanie swoich pasji, jak również dla tych, którzy planując trasy zwiedzania chcą wstępnie poznać obiekt, który mają zamiar odwiedzić.

    Mając to na uwadze powstał portal w ramach projektu „Wirtualne Muzea Podkarpacia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2012.

    Głównym celem jaki przyświecał podczas tworzenia portalu była chęć zaprezentowania zdigitalizowanych zbiorów podkarpackich muzeów w sposób jak najbardziej przystępny i atrakcyjny dla szerokiego grona odbiorców za pomocą sieci Internetowej.

    Internet w obecnych czasach jest jedną z najważniejszych stale rosnących w siłę form komunikacyjnych współczesnego społeczeństwa. Chcąc zatem dotrzeć z ofertą kulturalną do większej ilości odbiorców, światowe muzea coraz chętniej dzielą się swoimi zbiorami w postaci cyfrowej poprzez sieć Internet.

    Muzea biorące udział w projekcie to aktualne: Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie i Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku. Dalsza wirtualizacja muzeów odbywa się w nowo powstałej Pracowni digitalizacji 2D/3D mieszczącej się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, gdzie za pomocą technologii skanowania laserowego i optycznego oraz rekonstrukcji, digitalizowane jest dziedzictwo kulturowe.

    W trakcie wirtualnej wycieczki po każdym z muzeów, użytkownik ma możliwość skorzystania z szeregu różnych rodzajów prezentacji multimedialnej. Mamy tu do wyboru spacer wirtualny po salach muzealnych wykonany metodą panoram sferycznych. Pomieszczenie 3D, czyli cyfrowy model istniejących wnętrz, po którym można poruszać się swobodnie (jak w grach komputerowych) oraz sale wirtualne które nie istnieją w rzeczywistości, a które mają za zadanie prezentacje eksponatów z muzealnych magazynów, nieodstępnych podczas regularnego zwiedzania.

    OBIEKTY 3D

    Każdy obiekt cyfrowy 3D posiada opis katalogowy zawierający informacje jak np. lokalizacja, kategoria, datowanie zabytku, miejsce pochodzenia, itp. Jak również posiada przypisane słowa kluczowe, pozwalające na wyszukiwanie interesujących zabytków w całej bazie portalu. Podczas przeglądania obiektu 3D internauta ma możliwość obrotu obiektu, przesunięcia, zbliżenia oraz pomiaru jego wielkości za pomocą myszki.

    ANIMACJE

    Aby uatrakcyjnić prezentacje eksponatów wykonane zostały animacje komputerowe prezentujące niektóre z nich. Animacje mają charakter edukacyjny, prezentują bowiem sposób w jaki przedmioty były używane w przeszłości, ale są również i takie o charakterze humorystycznym z przymrużeniem oka.

    Na portalu Wirtualne Muzea Podkarpacia znajdują się także zdjęcia, filmy prezentacyjne a także pliki ze ścieżkami dźwiękowymi, które zostały przetworzone ze starych analogowych nośników na postać cyfrową.

    Wirtualne Muzea Podkarpacia oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej zapraszają na spotkanie edukacyjne, które będzie zaznajomieniem z założeniami oraz przebiegiem całego projektu. Spotkanie odbędzie się 10 października 2012 r. o godz. 10:00, w Sali konferencyjnej Muzeum.

    Poprzedni artykułRodzinne domy pomocy w powiecie leżajskim?
    Następny artykułBądż EKO, Bądź – LOGICZNY!