IV Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek osób z niepełnosprawnością

    198
    0

    17 stycznia 2013r w Ośrodku Kultury w Jelnej odbył się IV Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek osób z niepełnosprawnością, w którym uczestniczyły delegacje z 9 placówek. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie „Dobry Dom” oraz Ośrodek Kultury w Jelnej.

    Na przegląd przybili przedstawiciele takich instytucji i organizacji jak: Dom Pomocy Społecznej w Brzózie Królewskiej, Dom Pomocy Społecznej w Piskorowicach-Mołyniach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Laszczynach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Laszczynach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżajsku, Zakład Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie.

    Przegląd rozpoczął się od przywitania wszystkich uczestników i gości. Następnie odbyła się część artystyczna, w której przedstawiciele poszczególnych organizacji i instytucji zaśpiewali wybrane przez siebie kolędy i pastorałki zarówno te tradycyjne, jak i te stare, często już zapomniane, a równie piękne. W programie uroczystości znalazły się występy grupowe i wykonania solowe. Bez wątpienia jednak wszyscy artyści wykonali przygotowane utwory z zaangażowaniem i sercem, dlatego przegląd, jak zawsze, odbył się w wyjątkowej atmosferze.

    W uroczystości wzięli udział uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy w Laszczynach i Podlesiu w następującym składzie: p. Agata Niemczyk, p. Mieczysław Dec, p. Małgorzata Danak, p. Maria Buczma, p. Zbigniew Markocki oraz p. Piotr Słabiak. Pięknie zakolędowali „Bóg się rodzi” i „Przybieżeli do Betlejem”.

    Występy były transmitowane przez Radio Rzeszów, a jeden z naszych uczestników p. Mieczysław Dec udzielił wywiadu, w którym podzielił się ze słuchaczami, jak wyglądały nasze przygotowania do przeglądu.

    Następnie wszyscy uczestnicy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia, po czym udali się na wspólny świąteczny obiad, złożony z kilku tradycyjnych potraw. Po poczęstunku odbyła się zabawa karnawałowa, w której chętnie wzięli udział wszyscy zebrani.

    Uroczystość miała na celu podtrzymanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, wzmacnianie aktywizacji twórczej oraz promowanie aktywności osób z niepełnosprawnością. Dla nich wspólne kolędowanie jest ogromnym przeżyciem i stanowi okazję do zaprezentowania swoich talentów i umiejętności. Nasi podopieczni zaprezentowali się nie tylko talentem wokalnym, ale również grą na harmonijce ustnej. Ponadto na występ zabrali ze sobą własnoręcznie wykonaną gwiazdę oraz ciasto upieczone w pracowni kulinarnej. Spotkanie to utwierdziła w przekonaniu jak silna jest tradycja kolędowania.

    ź: Grodzisko Dolne

    Poprzedni artykułSpotkanie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej
    Następny artykułDziadkowie czytali Tuwima