Leżajski budżet obywatelski ‘2019 – my również składamy!

Już po raz czwarty mieszkańcy Leżajska będą decydować na co przeznaczyć 300 tys. zł. w ramach Leżajskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak w roku poprzednim można  zgłaszać projekty, które przyczyniają się do rozwoju miasta pod warunkiem, że związane są z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury miejskiej. Nie ma ograniczeń wiekowych dla mieszkańców zarówno dla tych, którzy chcą zgłaszać lub popierać projekty, jak i brać udział w głosowaniu.

Realizacja całego projektu musi jednak mieścić się w obrębie jednego roku kalendarzowego, a także być zgodna z zadaniami miasta. Zgłoszeniu podlegają projekty o wartości nieprzekraczającej 100 tys. zł i poparte podpisami co najmniej 25 mieszkańców Leżajska. Szczegóły na stronie www.miastolezajsk.pl w zakładce Budżet Obywatelski.

Leżajski cmentarz zyska nowego blasku

Cmentarz komunalny w Leżajsku od lat nie przechodził żadnych zmian, poza jego ciągłym powiększaniem. Jeszcze na ten rok zaplanowano szereg prac, mających na celu poprawę wizerunku cmentarzyska oraz infrastruktury obiektów się tam znajdujących.

Jako pierwszy zmodernizowany zostanie dom pogrzebowy. Modernizacja objąć ma jego powiększenie, przebudowę wejść, montaż instalacji c.o., odnowę elewacji oraz zmianę wystroju wnętrza. Wokół ułożona zostanie nowa kostka. Prace zakończyć mają się jeszcze przed 1 listopada, kiedy to obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych.

W planach jest też renowacja zabytkowej kamienicy Jaroszówny, która w tym roku została wpisana do rejestru zabytków. Po uwzględnieniu wszystkich wytycznych konserwatorskich, zostanie ona odnowiona i udostępniona do zwiedzania. Miasto chciałoby także wyłożyć kostką brukową alejki cmentarne tak, by bez problemu można byłoby się po nich poruszać nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Dodatkowo planowane jest także wprowadzenie „wirtualnego cmentarza” – strony internetowej i aplikacji umożliwiającej łatwe odnalezienie grobu bliskich, zwłaszcza osobom, które leżajski cmentarz odwiedzają rzadko i poruszanie się po nim sprawia im trudność.

Autor: Nadia

 

 

 

Kolizja z udziałem samochodu Służby Ochrony Państwa w Brzózie Królewskiej

Kolizja samochodu Służby Ochrony Państwa w Brzózie Królewskiej. Na drodze 875 w kierunku Leżajska od strony Brzózy Królewskiej w zawracającego busa SOP-u uderzył osobowy opel. Kierowca opla przyznał się do winy i został ukarany mandatem. Samochodem Służby Ochrony Państwa jechali sami funkcjonariusze, w trakcie zdarzenie nie uczestniczyli w działaniach ochronnych. Żaden z użytkowników nie doznał obrażeń.

źródło: http://brzoza-krolewska.pl/754-kolizja-z-udzialem-samochodu-sluzby-ochrony-panstwa-w-brzozie-krolewskiej.html

 

Premier Morawiecki odwiedzi Leżajsk

W najbliższą sobotę, 30 czerwca, premier Mateusz Morawiecki będzie gościć w Leżajsku, Nowej Sarzynie i w Brzózie Królewskiej. Wizyta premiera rozpocznie się o godz. 16.10 na dziedzińcu leżajskiej bazyliki

Godz. 16:10 – spotkanie z mieszkańcami przed Bazyliką Ojców Bernardynów w Leżajsku
Godz. 16:30 – wizyta w Bazylice Ojców Bernardynów
Godz. 17:15 – spotkanie z mieszkańcami w auli Gimnazjum w Nowej Sarzynie,
Godz. 18:15 – spotkanie z mieszkańcami na stadionie lub w budynku Domu Kultury w Brzózie Królewskiej

 

Dni Leżajska 2018!

Wszystkich mieszkańców i gości – dorosłych i dzieci i dosłownie wszystkich, choćby przypadkowo przejeżdżających przez miasto serdecznie zapraszamy na Dni Leżajska, które odbędą się w sobotę, 30 czerwca 2018 r. od godziny 15.00 na stadionie miejskim w Leżajsku przy ulicy Sportowej 1.

 

Wakacje w Muzeum Ziemi Leżajskiej

W czasie wakacji zapraszamy dzieci w wieku powyżej 6 lat na twórcze zajęcia do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Spotkania odbywać się będą w poniedziałki, środy i piątki od godz. 9:00 do godz. 13:00.

Obowiązkowe zapisy na zajęcia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00 pod nr telefonu pod nr tel: 17 240 22 35,wew. 15 lub osobiście w budynku Dworu.

Koszt zajęć: 5zł/dzień
Maksymalna liczba to 25 osób. Prosimy o przynoszenie ze sobą kanapek. Muzeum zapewnia herbatę.

Szczegóły na plakacie!

 

ZAPRASZAMY NA DNI GMINY LEŻAJSK

Zapraszamy wszystkich Mieszkańców Gminy Leżajsk oraz Gości do wspólnego świętowania podczas Dni naszej Gminy w Brzózie Królewskiej! Tegoroczne obchody będą wypełnione licznymi atrakcjami, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy. Szczegółowy program na plakatach.

 

Kolejny poważny wypadek na skrzyżowaniu w Brzózie Królewskiej

Wyjeżdżający z drogi podporządkowanej kierowca  nie zauważył nadjeżdżającego pojazdu i zderzył się z nim. Do redakcji dotarły tylko informację że są ranni w wypadku, do którego doszło o poranku na jednej z ulic w Brzózie Królewskiej.

To już kolejny wypadek na tej drodze. Do najgroźniejszego z nic doszło 2 lipca 2015,  gdzie wyjeżdżający z drogi podporządkowanej kierowca Peugeota nie zauważył nadjeżdżającego Volkswagena i zderzył się z nim. W wyniku wypadku cztery osoby zostały ranne – kierowcy obu aut i dwóch pasażerów Volkswagena.

fot. Dawid Marzęciak