Otwarcie zmodernizowanej wystawy w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Po dwóch miesiącach intensywnych prac zakończono modernizację stałej, a zarazem najważniejszej ekspozycji Muzeum Ziemi Leżajskiej, czyli Ekspozycji Historycznej Miasta i Regionu.

Dzięki środkom uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu przyznanemu przez organizatora placówki, którym jest Starostwo Powiatowe w Leżajsku, podniesiono jakość przekazu treści dotyczących historii Leżajska i okolic.

Ekspozycja mieści się w budynku głównym muzeum na 164 m2. Modernizacja polegała na uporządkowaniu wystawy według przyjętego porządku tematycznego, zakupie m.in. profesjonalnych gablot, oświetlenia, zestawów projekcyjnych, ekranów multimedialnych oraz wydruków wielkoformatowych.

Otwarcie nastąpi 18 listopada 2017 r. o godzinie 16.00.

W programie:
– zwiedzanie wystawy Historii Miasta i Regionu,
– prelekcja nt. konieczności modernizowania wystaw muzealnych,
– występy muzyczne,
– wspólny poczęstunek.

 

MZL

18. edycja Akcji Polacy-Rodakom

Ogólne informacje o tegorocznej „18. Akcji POLACY-RODAKOM” prowadzonej w Leżajsku od 10 listopada do 3 grudnia 2017 r.

Po raz kolejny Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku organizują akcję charytatywną, w którą w sposób zorganizowany i spontaniczny włączają się mieszkańcy Leżajska oraz okolic w ramach ogólnopolskiej zbiórki darów dla polskich rodzin na Wschodzie (na Białorusi i Ukrainie). W tym roku do akcji jako organizatorzy główni włączyło się również Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Stowarzyszenie Rozwój Leżajska RLE 37-300.

ORGANIZATOR ZBIÓRKI DARÓW W LEŻAJSKU:
Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Leżajsku
Mickiewicza 20 A, 37-300 LEŻAJSK
Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku,
Mickiewicza 20 A, 37-300 LEŻAJSK
Stowarzyszenie Rozwój Leżajska RLE 37 300
Mickiewicza 20 A, 37-300 LEŻAJSK

PATRONAT:
Akcja Polacy – Rodakom od samego początku odbywa się pod patronatem Stanisława Gogacza senatora RP. W tegoroczną akcję zaangażowali się lokalni politycy, Jerzy Paul poseł na Sejm RP, Mieczysław Miazga poseł na Sejm RP, Janina Sagatowska senator RP, oraz mediów lokalnych i podkarpackich (prasa, radio, TV oraz portale internetowe).

Pomoc w nagłośnieniu akcji zadeklarowały również leżajskie parafie: Leżajsk Fara oraz Sanktuarium i Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku.

BIURO AKCJI
Oficyna w Muzeum Ziemi Leżajskiej – zbiórka prowadzona będzie w każdy poniedziałek, wtorek, środę, czwartek oraz piątek, w biurze w godz. 8.00 do 15.30 oraz w sklepach w Leżajsku i okolicach. Akcja zbierania darów dla Polaków na Wschodzie przeprowadzona zostanie również na terenie szkół w Leżajsku

KONTAKT TELEFONICZNY
Klub TMLiKPW w Leżajsku: 660 365 151
Muzeum Ziemi Leżajskiej: 17 240 22 35 wew. 11
Stowarzyszenie RLE: 721 261 604

ZBIERAĆ BĘDZIEMY: słodycze, kakao, konserwy mięsne oraz rybne, makaron, cukier, kasze, ryż, mleko w proszku oraz inne artykuły o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, chemia domowa i środki higieny osobistej oraz inne, małe zabawki – przytulanki.

Warto zauważyć, iż kampania informacyjna o „18. Akcji POLACY – RODAKOM” nadal dociera do wielu innych instytucji i szkół w gminach powiatu leżajskiego, jak również poza nasz powiat.

W AKCJI ZBIÓRKI DARÓW W PLACÓWKACH HANDLOWYCH WEZMĄ UDZIAŁ:
(LISTA BĘDZIE AKTUALIZOWANA NA BIEŻĄCO)

UCZNIOWIE LEŻAJSKICH SZKÓŁ:

Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,
Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku,
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2,
Członkowie Stowarzyszenia Rozwój Leżajska RLE 37-300,

MŁODZIEŻOWE ORGANIZACJE SPOŁECZNE:

Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej Nr 2035 STRZELEC w Leżajsku,
Harcerze Hufca ZHP w Leżajsku,
Młodzież Wszechpolska Koło w Leżajsku

 

Spring Rolls zagra w Leżajsku!

Już 11 listopada zespół Spring Rolls zagra w Leżajsku! Koncert odbędzie się w Pubie Legenda przy ul. Rzeszowskiej 10. Zespół promuje swoje najnowsze wydawnictwo UNIVERSUM, które już niedługo zagości w największych polskich sklepach muzycznych!

Zespół Spring Rolls powstał w 2011 roku w Kraśniku. Tworzą go:

Artur Łukasik – wokal,gitara, klawisze,
Jakub Rachwał – bas,
Michał Swórka – gitara,
Albert Wagner – perkusja.

W 2014 zespół nagrał pierwsze demo „New Born” z którego utwór Breaking the silence znalazł się w jednym z odcinków vloga Niekrytego Krytyka. W roku 2015 zespół wydał singiel „Lunatics”. We wrześniu 2016 zespół wydał singiel „RGB” promujący debiutancką płytę. Cały materiał na płytę został zarejestrowany w Warszawie w Studiu Kamienica. Produkcją muzyczną zajął się Lech Pukos, natomiast miksem i masteringiem Jacek Miłaszewski. Niedługo po premierze zespół pojawił się w radiowej Czwórce oraz w programie Halo Polonia. Na początku 2017 roku singiel RGB został doceniony przez Marka Sierockiego i pojawił się w Teleekspresie w cyklu Młodzi Polscy Artyści. Zespół zagrał wiele koncertów, wystąpił m.in. na Cieszanów Rock Festiwal, Festiwal Kolorów w Łodzi oraz jako support takich artystów jak Kasia Kowalska, Myslovitz, Kamil Bednarek, Enej, Muchy, Łzy.
Niektóre wyróżnienia i nagrody: II nagroda głowna Rock Alert Festiwal 2014, I miejsce Rock w Mok Międzyrzec Podlaski 2016, II nagroda Rock Master Pabianice, II miejce Rockowisko Zwierzyniec, III nagroda na przeglądzie „Gramy nad Prosną” Kalisz 2017.

Singiel https://www.youtube.com/watch?v=hFpukg3clg0

Sylwester w Rancho

Dom Weselny Rancho zaprasza na imprezę 🔥sylwestrową🔥. Jak tradycja nakazuje, będzie ona miała charakter taneczno-„zasiadany”, do Państwa dyspozycji oddamy scenę na której czas umilać będzie zespól 🎶🎶 „Brzózanie” 🎶🎶. Żywiołowa mieszanka, polek, disco, bluesa, funky i rock’n’rolla, przypadnie na pewno każdemu do gustu 

Serdecznie zapraszamy!

 

22-LATEK ODPOWIE ZA USIŁOWANIE ROZBOJU

Mieszkaniec powiatu leżajskiego odpowie za usiłowanie rozboju. Młody mężczyzna wszedł do sklepu z nożem w dłoni i zażądał od ekspedientki pieniędzy. Kiedy kobieta schroniła się na zapleczu, sprawca uciekł. 22-latek usłyszał już zarzut. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Do zdarzenia doszło 30 października w jednym z leżajskich sklepów. Około godz. 18, dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie, że w jednym ze sklepów na terenie Leżajska nieznany sprawca trzymając w ręku nóż zażądał od pracownicy sklepu pieniędzy. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Tam ustalili, że sprawca wykorzystując nieobecność innych klientów, wszedł do sklepu, trzymając w prawej dłoni nóż i zażądał od ekspedientki pieniędzy. Kobieta w obawie o swoje życie schroniła się na zapleczu, zdezorientowany napastnik po chwili oddalił się w nieznanym kierunku.

Szybka reakcja i działania funkcjonariuszy doprowadziły do ustalenia danych personalnych sprawcy przestępstwa, a następnie jego zatrzymania. Okazał się nim 22-letni mieszkaniec powiatu leżajskiego.

Młody mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania dokonania rozboju z użyciem noża. Na wniosek Policji i Prokuratury, Sąd Rejonowy w Leżajsku zastosował wobec 22-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na trzy miesiące.

Za to przestępstwo mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności nie krócej niż 3 lata.

 

ODPOWIE ZA POSIADANIE NARKOTYKÓW

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi powiatu leżajskiego. Mężczyzna podejrzany jest o posiadanie narkotyków. W jego domu policjanci zabezpieczyli blisko 0,5 kilograma nielegalnej substancji.

Kilka dni temu funkcjonariusze z wydziału kryminalnego z Leżajska uzyskali informację, z której wynikało, że 27-letni mieszkaniec Sarzyny w swoim domu może posiadać narkotyki. Podczas przeszukania w jednym z pokoi, w szafie policjanci znaleźli susz konopi indyjskich. Na strychu domu ujawnili suszące się tzw. topy konopi indyjskich.

Policyjny tester potwierdził, że jest to marihuana. Policjanci zabezpieczyli łącznie około 0,5 kg suszu konopi indyjskich. Mężczyzna usłyszy zarzuty, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

ź: KPP Leżajsk

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Starosta Leżajski Marek Śliż oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński zapraszają na koncert z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To data wyzwalająca w Polakach poczucie dumy i radości z odzyskanej wolności, ale także wymagająca szczególnej pamięci o wydarzeniach składających się na jej odzyskanie i o osobach, które się do tego przyczyniły, zarówno w kontekście lokalnym, jak i ogólnonarodowym.

W ramach obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Starostwo Powiatowe w Leżajsku organizuje koncert patriotyczny ph. „Zakazane Piosenki” w wykonaniu solistów i grup artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierownictwem Anny Czenczek. Grupa liczy blisko 50 osób – wokalistów, tancerzy, aktorów, którzy zaprezentują półtoragodzinny recital (śpiew, taniec, recytacja, gra aktorska). Wykonają znane i mniej znane piosenki patriotyczne, w wyjątkowej oprawie scenicznej.

Koncert odbędzie się 12 listopada o godz. 17:00 w sali widowiskowej Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku. Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego uczczenia tak znaczącego dla naszego kraju dnia.

DZIELNICOWI NA SPOTKANIU Z SENIORAMI

W ramach organizowanego „Dnia Seniora” w MCK w Leżajsku przez ZUS Oddział w Rzeszowie Inspektorat w Leżajsku, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku odbyli spotkanie z seniorami z terenu powiatu leżajskiego. Odbyło się ono pod hasłem „Wyjdź z domu”. W ramach kampanii „Dzielnicowy bliżej nas” policjanci promowali istniejące aplikacje „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moją Komendę” oraz omówili zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze.

Bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i coraz szerzej poruszanym. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń. Dlatego 27 października br., w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku st. sierż. Mirosław Krowicki i sierż. sztab. Paweł Falandysz, we współpracy z Kierownik ZUS Oddział w Rzeszowie Inspektorat w Leżajsku Stanisławą Bobowską, zorganizowali spotkanie z seniorami z terenu powiatu leżajskiego, które odbyło się w sali Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku. Odbyło się ono pod hasłem „Wyjdź z domu”. W trakcie spotkania zostały omówione zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze. Dzielnicowi podczas pogadanki informowali uczestników, jak nie paść ofiarą oszustów. Funkcjonująca od lat metoda „na wnuczka”, w dalszym ciągu jest jednym z wielu możliwych sposobów na oszukanie seniorów.

Seniorom przypomniano o zasadach ograniczonego zaufania wobec obcych osób oraz zachowania zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji w trakcie rozmów telefonicznych oraz bezpośrednich spotkań na rozmaite oferowane im „okazje” i produkty. Każdy z uczestników spotkania mógł zadawać pytania, wyrazić swoją opinię, podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy sugestiami odnośnie omawianych kwestii, a także osobistego poczucia bezpieczeństwa. Spotkanie dało również możliwość zapoznania jej uczestników z najnowszymi aplikacjami – „Moja Komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” ułatwiającymi kontakt z organami ściągania i mającymi realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w rejonie. Szczególnie aplikacja „Moja Komenda” przypadła do gustu seniorom i już w trakcie spotkania korzystali z niej na swoich telefonach.

Dzielnicowi również promowali wśród uczestników spotkania zagadnienia odnoszące się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozdali wszystkim uczestnikom elementy odblaskowe do noszenia na wierzchnich ubraniach oraz ulotki i broszury, jak nie paść ofiarą oszustów.