Pierwotna idea współpracy narodów europy według Schumana a stan obecny

Spotkanie odbędzie się 18 stycznia o godz. 15.30 w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Podczas spotkania zostanie wygłoszony wykład: „Pierwotna idea współpracy narodów europy według Schumana a stan obecny”.

Prof. dr hab. Zbigniew Krysiak jest Prezesem Zarządu Instytutu Myśli Schumana, ekspertem ekonomicznym w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz doradcą w Ministerstwie Finansów.

Spotkanie poświęcone będzie przede wszystkim Robertowi Schumanowi, który jest uważany za jednego z ojców założycieli zjednoczonej Europy. Robert Schuman jako Minister Spraw Zagranicznych Francji wygłosił 9 maja 1950 roku przemówienie, w którym nakreślił wizję zjednoczenia Europy. Na pamiątkę tego wydarzenia, 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy. Schuman swoim codziennym postępowaniem dał się poznać jako osoba, której bliskie były wartości chrześcijańskie i na takich ideałach chciał budować zjednoczoną Europę. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Schumana.

 

POLICJANCI ODZYSKALI SKRADZIONE MIENIE

Leżajscy policjanci odzyskali skradzione rzeczy o wartości około 10 tys. złotych. Podejrzany w tej sprawie 30-latek usłyszał w sumie 5 zarzutów kradzieży cudzego mienia. Przyznał się do popełnienia tych przestępstw.

O 30-latku z Leżajska pisaliśmy w maju 2017 r. kiedy został ujęty przez pokrzywdzonego i przekazany policjantom. Wtedy przyznał się do zarzucanych mu kradzieży. Wobec mężczyzny Prokuratura Rejonowa w Leżajsku zastosowała dozór policyjny i zakaz opuszania kraju. To jednak nie uśpiło czujności kryminalnych z Leżajska. Policjanci szybko ustalili, że 30-latek nie zakończył swojej przestępczej działalności. Jednocześnie sam podejrzany robił wszystko, aby utrudnić pracę śledczym. Przez kilka miesięcy ukrywał się przed organami ścigania.

Pod koniec ubiegłego roku kryminalnym z Leżajska zatrzymali 30-latka. Trafił do zakładu karnego. Policjanci przedstawili mu kolejne zarzuty, do których się przyznał. Gdy w styczniu opuścił zakład karny, dopuścił się kolejnej kradzieży. Szybko został zatrzymany. W trakcie przeszukania zajmowanych przez niego pomieszczeń, policjanci zabezpieczyli skradzione przedmioty. Śledczy postawili mu kolejny zarzut.

W sumie mężczyzna usłyszał 5 zarzutów kradzieży. Policjantom udało się odzyskać większość skradzionych przedmiotów o łącznej wartości około 10 tys. złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. 30-latek może usłyszeć kolejne zarzuty.

ź: KPP Leżajsk

W Leżajsku padł REKORD!

W dniu wczorajszym główny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował, iż na koncie fundacji znalazło się ponad 81 mln zł. Przy tak kolosalnej sumie Leżajsk wypadł bardzo dobrze ponieważ, mimo dość skromnej formy tegorocznego finału, udało się pobić rekord z poprzedniego roku! Sztab zakończył pracę z oficjalnym wynikiem 61 368,31zł. (O ponad 2 tysiące więcej niż rok temu!)

Jak zapewnia nas koordynator Stanisław Garbacki: jesteśmy wdzięczni wszystkim mieszkańcom za to, że mimo komplikacji wciąż mogliśmy tak wspaniale grać razem, najpiękniej dziękujemy!

Po raz kolejny niedzielne szaleństwo z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, w nowym roku było pięknym czasem pomocy finansowej dla potrzebujących. 26. Finał WOŚP przebiegał pod hasłem „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

POLICJANCI USTALILI TOŻSAMOŚĆ OFIARY WYPADKU W ZMYSŁÓWCE

Policjanci z Leżajska ustalili tożsamość ofiary wypadku drogowego, do którego doszło w Zmysłówce. W czwartek około godziny 17 osobowy ford, jadąc w kierunku miejscowości Opaleniska, potrącił nieznanego mężczyznę, który w wyniku tego zdarzenia poniósł śmierć na miejscu. Następnego dnia funkcjonariusze ustalili tożsamość mężczyzny.

Do zdarzenia doszło w czwartek, po godzinie 17, w miejscowości Zmysłówka na odcinku drogi prowadzącej przez las. Kierujący osobowym fordem, jadąc w kierunku miejscowości Opaleniska, potrącił nieznanego mężczyznę. W wyniku potrącenia mężczyzna zmarł. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

W piątek funkcjonariusze ustalili tożsamość zmarłego. To 64-letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego.

ź: KPP Leżajsk

Uwaga! Emisja filmu o Leżajsku już wkrótce.

Jak donoszą twórcy realizowanego w ostatnich dniach czerwca ubiegłego roku filmu o Leżajsku z cyklu „Z Andrusem po Galicji”, odcinek poświęcony naszemu miastu gotowy jest już do emisji. Będzie go można zobaczyć 29.01 o godz. 21.00, 31.01 o godz. 17.45 i 04.02 o godz. 19.00 w telewizji regionalnej TVP3 Rzeszów. W opinii samego reżysera, Tomasza Paulukiewicza, film będzie zaskoczeniem nawet dla najbardziej zżytych z miastem leżajskich autochtonów.

 

POLICJANCI ODNALEŹLI ZAGINIONYCH PACJENTÓW

Wczoraj policjanci z Leżajska odnaleźli dwóch pacjentów, którzy kilka godzin wcześniej samowolnie oddalili się z oddziału psychiatrycznego miejscowego szpitala.

Wczoraj około godziny 17:30 dyżurny leżajskiej komendy został poinformowany o samowolnym oddaleniu się z oddziału psychiatrycznego miejscowego szpitala dwóch pacjentów, 54-letniego mieszkańca powiatu mieleckiego i 29-letniego mieszkańca z powiatu łańcuckiego.

Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania poszukiwawcze. Do akcji skierowane zostały patrole pełniące w tym czasie służbę na terenie powiatu. Ze swoich miejsc zamieszkania w trybie pilnym zostali wezwani policjanci.

Po 2 godzinach kryminalni z Leżajska odnaleźli zaginionych w Giedlarowej. Mężczyźni szli chodnikiem. W rozmowie z policjantami powiedzieli, że byli na pizzy. Obaj zostali przekazani pod opiekę ratowników medycznych i przewiezieni do szpitala.

 

Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar Dyrektora Browaru Leżajsk

Zarząd Międzyzakładowego Klubu Sportowego „Pogoń Leżajsk” zaprasza na halowy turniej piłki nożnej z okazji 40-lecia Browaru o puchar Dyrektora Browaru, który odbędzie się w dniu 13. 01. 2018 r.

Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar Dyrektora Browaru Leżajskiego, który obędzie się na Hali Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku o godz. 12:00.

Udział wezmą: Browar w Leżajsku Grupa Żywiec, BMF Polska Sp. Z o.o., PSS Społem Leżajsk, Udząd Miasta Leżajsk, Urząd Gminy Leżajsk, Powiat Leżajsk, Oldboy Pogoń.

Wstęp wolny!

Dzieje się w FOK-u

Franciszkański Ośrodek Kultury, który od kilku lat działa przy leżajskim klasztorze postarał się o ciekawą ofertę kulturalną, która z pewnością pomoże przetrwać duchowe zmagania z zimą.

Dużą zasługę ma w tym także nowo otwarta kawiarnia FOK CAFÉ, dostępna dla wszystkich i czynna każdego dnia w godzinach 16.00-20.00. Każdy może tam napić się aromatycznej kawy, dobrej herbaty i świeżo wyciskanego soku. A do tego zjeść świeże ciasto i słodkie przekąski. Na wszystkich czeka także biblioteczka pełna twórczych książek. W kawiarni odbywają się następujące wydarzenia:

„Inspirujące poniedziałki” – raz w miesiącu zapraszany jest prelegent, który w przyjaznej formie dotyka tematyki związanej z wiarą. W październiku był to Jasiek Mela, w listopadzie – ks. Mateusz Hosaja, Błażej Strzelczyk (m.in. redaktor Tygodnika Powszechnego), w grudniu – o. Ksawery Knotz, a w styczniu kawiarnia będzie gościć o. Teofila Czarniaka.

„Muzyczne środy” – spotkania przy dobrej chrześcijańskiej muzyce.

„Filmowe czwartki” – ambitne filmy poprzedzone komentarzem i dyskusją. W listopadzie zakończył się cykl „Czwartki z Tolkienem”. 6 grudnia, w ramach projektu Akademia Odkrywcy, FOK gościł Świętego Mikołaja, który rozdał ponad 140 paczek dla dzieci uczestniczących w zajęciach warsztatowych Akademii. W okresie Bożonarodzeniowym FOK zaprasza na Jasełka wystawione przez Franciszkańską Młodzież Oazową Basztę. Terminy spektakli znajdują się w Kalendarzu Imprez Kulturalnych.

Ośrodek zaprasza także na swój facebookowy profil: www.facebook.com/foklezajsk/ „