NIELETNI SPRAWCA ODPOWIE PRZED SĄDEM

16-latek z Leżajska odpowie przed sądem rodzinnym za kradzież na tzw. „wyrwę”. Kryminalni z Leżajska ustalili, że to właśnie on kilkanaście dni temu, na jednym z osiedli, wyrwał torebkę 59-letniej kobiecie i uciekł. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów, które zostaną zwrócone pokrzywdzonej. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że nieletni jest odpowiedzialny za uszkodzenie szlabanu w grudniu 2017 roku w Leżajsku, w rejonie bloków przy ulicy Kołłątaja.

Policjanci z wydziału kryminalnego ustalili sprawcę kradzieży na tzw. ”wyrwę” na szkodę mieszkanki Leżajska. Kilkanaście dni temu, na terenie jednego z leżajskich osiedli, młody mężczyzna podbiegł do 59-letniej kobiety, wyrwał jej torebkę i uciekł. Poszkodowana oprócz torebki, straciła dowód osobisty, kartę bankomatową, legitymację emeryta, telefon komórkowy i 80 złotych.

Na trop sprawcy trafili kryminalni z Leżajska, okazał się nim 16-letni mieszkaniec Leżajska. Ponadto, policjanci ustalili, że nieletni uszkodził w grudniu 2017 roku szlaban na jednym z leżajskich osiedli. 16-latek został przesłuchany i przyznał się do popełnienia obu czynów karalnych i złożył wyjaśnienia. Wskazał również, gdzie wyrzucił torebkę, po tym jak zabrał z niej wartościowe przedmioty. Funkcjonariusze odzyskali część skradzionego mienia.

Sprawa trafi do sądu rodzinnego. Nieletni odpowie za kradzież dokumentów, cudzego mienia i uszkodzenie szlabanu.

Policjanci przestrzegają i apelują szczególnie do osób starszych: zwracajmy uwagę na to, kto za nami idzie, na osoby przebywające na klatkach schodowych i w pobliżu naszego domu. Zachowujmy czujność i bądźmy przezorni, szczególnie teraz, gdy szybko zapada zmrok i zbliża się „gorączka” świątecznych zakupów. Gdy zauważymy coś niepokojącego, poprośmy o pomoc policjanta, strażnika miejskiego, przechodnia albo sąsiada. Nie wahajmy się też dzwonić pod numer 997, gdy zauważymy jakieś niebezpieczeństwo. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie każdy może podzielić się swoimi spostrzeżeniami z Policją.

I Leżajskie Interdyscyplinarne Forum Kompleksowej Pomocy dla Osób ze Spektrum Autyzmu

9 marca br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyło się I Leżajskie Interdyscyplinarne Forum Kompleksowej Pomocy dla Osób ze Spektrum Autyzmu, zorganizowane przez Poradnię dla Osób z Autyzmem Dziecięcym, działającą przy SP ZOZ w Leżajsku. Tematem forum była sytuacja, funkcjonowanie i pomoc dzieciom autystycznym oraz ich rodzicom.

Zaprezentowane zostały metody pracy z takimi dziećmi, przybliżono zgromadzonym, w jaki sposób postrzegają one świat oraz jak funkcjonują w społeczeństwie. W tym celu kierownik poradni dr Justyna Kula-Lic wygłosiła krótki wykład pt. „Formy kompleksowej pomocy dla dzieci ze spektrum autyzmu”, a dr Anna Gagat-Matuła opowiedziała o „Zaburzeniach integracji sensorycznej u dzieci ze spektrum autyzmu”. Następnie przedstawiciele podkarpackiego NFZ, oświaty i pomocy społecznej wzięli udział w panelu dyskusyjnym poświęconym tematowi konferencji.

Wśród licznie przybyłych gości z całego województwa w spotkaniu udział wzięli: przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego i doradca Podkarpackiego Centrum Kształcenia ks. Jerzy Gałązka, reprezentantka Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Joanna Niedźwiedzka, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Robert Bugaj oraz dyrektor finansowa podkarpackiego NFZ Katarzyna Kowalewska.

ź: Starostwo Powiatowe w Leżajsku

 

Młodzi strzelcy złożyli pierwszą przysięgę

7 marca, w 99. rocznicę bohaterskiej śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli ponad 400 uczennic i uczniów klas wojskowych złożyło swoje pierwsze przyrzeczenie, czyli zobowiązanie do patriotycznej formacji i służby najważniejszym dla serca polskiego wartościom, które zawierają się w haśle: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Takie jest też przesłanie i ponadczasowa wartość roty ich strzeleckich ślubowań.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Krzyża w Rzeszowie. W dalszej części obchodów odbył się apel przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli na Placu Farnym. Leżajsk reprezentowała grupa 80 strzelców (kompania honorowa z historycznym Sztandarem Związku Strzeleckiego, I klasa wojskowa i I klasa pożarnicza). Obecni na gali byli również Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku Zbigniew Trębacz.

Podczas uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale „Pro Patria” osobom, które od wielu lat zajmują się wychowaniem młodzieży w duchu patriotycznym. Wśród wyróżnionych znalazł się Wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych Waldemar Tłuczek, założyciel i i Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2035 w Leżajsku.

Tekst: Jednostka Strzelecka 2035 w Leżajsku
Zdjęcia: Jacek Brzuzan

 

Spłonął budynek leżajskiego ohelu

W godzinach nocnych z 8 na 9 marca, podczas corocznej pielgrzymki wielu tysięcy chasydów do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku wydarzył się pożar. Grobowiec cadyka nie ucierpiał znacząco, lecz straty są duże.

– W wyniku pożaru zniszczona została część wnętrza budynku, częściowo dach oraz instalacja elektryczna. Grób cadyka nie został uszkodzony, nikt też nie został ranny – powiedział „Sztafecie” Oficer prasowy i Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Kwatermistrzowskiego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, Wojciech Długosz.

Na pierwszy rzut oka budynek ohelu będzie wymagał gruntownego remontu. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane – pracuje nad nimi na miejscu specjalna komisja. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku.

ź: Sztafeta.pl
Autor: Jakub Magiera

 

Prezydent RP Andrzej Duda zaproszony przez leżajskich samorządowców

Bezpośrednio po uroczystości nadania nominacji generalskich, która miała miejsce 1 marca, odbyło się spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Korzystając z okazji Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański zaprosili prezydenta do odwiedzenia powiatu leżajskiego i miasta.

Zaproszenie spotkało się z pozytywnym przyjęciem ze strony głowy państwa, zwłaszcza że – jak prezydent sam podkreślił – powiat leżajski jest jednym z dwóch powiatów, których dotychczas nie odwiedził. Uzgodnienia co do terminu wizyty zapadną w terminie późniejszym, o czym mieszkańcy powiatu zostaną również powiadomieni.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Leżajsku, www.prezydent.pl

 

 

Gabrysia Kwitkowska z Leżajska w finałowej czternastce MasterChef Junior

Gabriela Kwitkowska, uczennica szkoły podstawowej w Leżajsku, zakwalifikowała się do grona czternastu młodych kucharzy, którzy przed kamerami powalczą o tytuł MasterChef Junior.

Czterdziestu najbardziej utalentowanych kulinarnie małych kucharzy z całego kraju, rozpoczyna właśnie swoją przygodę z programem „MasterChef Junior”. Pierwszy etap to wejście do finałowej czternastki. Następny cel to zdobycie słynnego trofeum „MasterChefa Juniora”i 15 tysięcy złotych.

Droga na szczyt nie będzie łatwa. Ania Starmach, Mateusz Gessler i Michel Moran przygotowali dla uczestników programu długą listę wyzwań. W każdym z odcinków na małych kucharzy czekają dwie konkurencje. Dania rybne, mięsne, zupy i  przepyszne desery – to tylko niektóre z nich. Dobry szef kuchni musi także udowodnić, że potrafi gotować w duecie i w plenerze. Co zaserwuje nam dziecięca wyobraźnia?

We wczorajszym odcinku MasterChef , spośród 40 zakwalifikowanych  kucharzy, jurorzy wybierali finałową czternastkę. Gabrysia zaserwowała naleśnika faszerowanego m.in. piersią z kurczaka i grillowaną cukinią.

Zdjęcie: spotted: leżajsk i okolice

 

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Prezydent RP Andrzej Duda jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wręczył nominacje generalskie. Polska armia zyskała czternastu nowych generałów i jednego admirała. Siedmiu generałów uzyskało awans na wyższe stopnie generalskie, sześciu pułkowników otrzymało nominacje na stopień generała brygady, natomiast awans na kontradmirała otrzymał jeden komandor.

Wśród mianowanych na stopień generała brygady znaleźli się: pochodzący z powiatu leżajskiego płk Zenon Brzuszko, który dowodzi obecnie Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą LITPOLUKRBRIG oraz płk Ryszard Pietras, dowodzący 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich.

W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim udział wzięli również: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Z okazji tego zaszczytnego wydarzenia dwaj nowo mianowani generałowie związani z powiatem leżajskim otrzymali od starostów pamiątkowe repliki szabli oficerskich.

Prezydent w słowach skierowanych do nominatów podkreślił, że awanse to znak zaufania z jego strony i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, ale z drugiej strony zobowiązanie do dalszej intensywnej pracy: – Gratuluję Panom Generałom awansu do grupy stanowiącej absolutną elitę polskiej armii. Ale awans to przede wszystkim zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy. (…) Dzisiejszy awans to odpowiedzialność za dwa ważne zadania, które stoją przed armią. Z jednej strony reforma armii w sensie organizacyjnym, bo przygotowujemy nowy system dowodzenia i realizujemy niezwykle ważny proces modernizacji sił zbrojnych, co oznacza wielkie zakupy, niebagatelne ogromne kwoty, które mają być w ciągu najbliższych lat przeznaczone na unowocześnienie wojska. To wasze wskazania będą miały w tych sprawach znaczenie fundamentalne.

ź: Starostwo Leżajsk

 

Park w Miasteczku idzie do remontu

Renowacja zieleni, budowa nowych alejek, montaż elementów małej architektury, budowa trejażu wystawowego i renowacja istniejącego pomnika – to zakres prac do wykonania, w znajdującym się w sąsiedztwie Ośrodka Kultury parku. W lutym Stowarzyszenie „Kobiety Gminy Grodzisko Dolne” podpisało umowę na dofinansowanie budowy i odrestaurowanie parku w Grodzisku Dolnym Miasteczku. Urząd Marszałkowski dofinansował projekt kwotą blisko 300 tys. zł.

Znajdujący się w centrum Grodziska Miasteczka park czeka gruntowny remont, który rozpocznie się na wiosnę. Dzięki renowacji powstanie przestrzeń do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni.

Położony w sąsiedztwie Ośrodka Kultury park to teren o powierzchni 16 arów. Obecnie park nie zachęca do korzystania. Rośne na nim kilkadziesiąt drzew i krzewów iglastych, między którymi znajdują się resztki alejek parkowych i ławek, których wygląd i stan nie spełnia swojej roli. W jego centralnej części stoi pomnik – krzyż „Żywią i Bronią”. Odsłonięty w 1958 roku pomnik, upamiętnia 25. rocznicę tzw. „Wydarzeń grodziskich”. Co roku w święto 11 listopada pod pomnikiem odbywają się patriotyczne uroczystości.

W projekcie przebudowy teren parku podzielony został na dwa obszary- część w pobliżu pomnika i krzyża oraz część ponad pomnikiem, którą zaprojektowano jako niewielki plac rekreacyjny z ławkami oraz trejażem do wystaw plenerowych.

Otrzymane dofinansowanie umożliwi przeprowadzenie kompleksowej renowacji, dzięki której park stanie się swego rodzaju wizytówką gminy. Inwestycja ta doskonale wpisuje się też w plany kompleksowego zagospodarowania terenów wokół Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym. Na działce za Ośrodkiem Kultury planowane jest wybudowanie sceny wraz z zapleczem technicznym. Powstaną place zabaw, miejsca do rozpalenia ogniska oraz alejki.

Przetarg na powyższe zadanie ogłoszony zostanie w marcu. W pierwszej kolejności planuje się wykonanie prac ogrodniczych, polegających na oczyszczeniu terenu, dokonaniu nowych nasadzeń drzew i krzewów i założeniu nowych trawników. W kolejnym etapie powstanie plac wraz z alejkami. Wspomniany wyżej pomnik zostanie odszczyszczony i obłożony płytami granitowymi, a prowadzące do pomnika betonowe schody będą wymienione na nowe, kamienne z bloków granitowych.

W ramach modernizacji zaplanowano, że przy placu od strony zachodniej wzdłuż całej szerokości wykonany zostanie trejaż. Pełnić on będzie funkcję ściany wystawowej, służącej do czasowych prezentacji prac plastycznych, czy fotografii. Nośna konstrukcja na stalowych słupkach i zastosowane blachy o różnej perforacji sprawią, że trejaż będzie stanowił ciekawy element małej architektury. Uzupełnieniem parku będą nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery oraz oświetlenie całego terenu.

Realizacja inwestycji pozwoli osiągnąć zakładane cele projektu, jakimi są powstanie nowej, ciekawej, nowoczesnej i ogólnodostępnej infrastruktury służącej mieszkańcom, a także zahamowanie dalszej dewastacji i niszczenia parku.

ź: Grodzisko Dolne