DLA ŻARTU ZAWIADOMIŁ O SAMOBÓJSTWIE ZNAJOMEGO

Leżajscy policjanci interweniowali wobec 38-latka z Wierzawic. Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy i poinformował, że jego znajomy popełnił samobójstwo. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się pod wskazany adres. Ustalili, że zgłoszenie było tylko – żartem, a jego autor miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

W niedzielę tuż przed godz. 22, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w miejscowości Wierzawice, w rejonie baru miał powiesić się mężczyzna. Informacja pochodziła od 38-letniego mieszkańca wsi.

Policjanci niezwłocznie udali się pod wskazany adres. Szybko ustalili, że zgłoszenie było żartem 38-letniego mieszkańca Wierzawic. Funkcjonariusze zastali go, jak siedział przy barze. Mężczyzna śmiał się i przyznał, że to on dzwonił. Alkomat wskazał w jego organizmie ponad 2,5 promila. Noc spędził w policyjnym areszcie.

38-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności, albo grzywna.

Policjanci przypominają, że 112, 997, 998, 999 to numery alarmowe i każde zgłoszenie dotyczące zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego jest traktowane poważnie i wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w celu ratowania drugiego człowieka znajdującego się w sytuacji zagrożenia. W opisanym powyżej przypadku leżajscy policjanci byli zaangażowani do przeprowadzenia bezzasadnych czynności. W tym czasie mogli udzielać pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebowali.

Noc Muzeum 2018

Europejska Noc Muzeów w roku 2018 odbędzie się 19 maja, jednak w Leżajsku rozpocznie się dzień wcześniej i będzie trwać aż przez dwa dni. W ramach imprezy będzie można bezpłatnie zwiedzić wszystkie ekspozycje Muzeum oraz skorzystać z dodatkowych atrakcji, jakie przygotowali na ten dzień organizatorzy.

W piątek, 18 maja, na scenie plenerowej przed Muzeum Ziemi Leżajskiej o godz. 20:30 odbędzie się premiera spektaklu muzycznego pt. „Nasza jest noc”. W programie znajdą się piosenki z lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu Teatru Muzycznego Broadway z GOK w Giedlarowej. W repertuarze m.in. SeksapilUmówiłem się z nią na dziewiątąAda to nie wypada, Ach jak przyjemnie, Miłość ci wszystko wybaczy, Już taki jestem zimny drań i wiele innych.

W sobotę, 19 maja, o godz. 18:30 również na scenie plenerowej przed Muzeum Ziemi Leżajskiej odbędzie się koncert pt. „Jazz session”, podczas którego zaprezentują się uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, a następnie artyści z powiatu leżajskiego.

O 20:30 wystąpi gwiazda wieczoru Stan Borys, który wykona legendarne utwory m.in. Jaskółka, Dzika Plaża, Anna. 1Dodatkowo w godzinach od 17:00 do 24:00 będzie można zwiedzić ekspozycje stałe Muzeum oraz wystawę jednodniową „Mundur i Broń”, prezentującą współczesną broń palną oraz mundury m.in. GROM-u.

Ponadto będzie można skorzystać z ogródka piwnego i dmuchanej zjeżdżalni dla dzieci, a także obejrzeć pokaz świetlny wykonany przez firmę PB LIGHT – Paweł Burda.

Patronat honorowy nad uroczystością sprawuje Starosta Leżajski Marek Śliż.

Serdecznie zapraszamy!

ZATRZYMANI PODCZAS WŁAMAŃ DO POJAZDÓW

W piątek policjanci z Leżajska zatrzymali na gorącym uczynku pięciu nieletnich, którzy włamali się do kabiny koparko-ładowarki i chcieli z niej ukraść radio. Wcześniej, z ciężarówki ukradli klucz do zmiany kół i podnośnik. Za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.
W piątek policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego leżajskiej komendy zatrzymali na gorącym uczynku pięciu nieletnich mieszkańców Leżajska. Młodociani sprawcy włamali się do kabiny koparko-ładowarki, wybijając cegłą boczną szybę. Chcieli ukraść z niej radio. Jak się okazało, wcześniej, z ciężarówki zaparkowanej na tej samej posesji ukradli klucz do zmiany kół i podnośnik.

Wszystkich nieletnich przekazano ich rodzicom. Za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

ź: KPP Leżajsk

Dzieci z biało-czerwonym przesłaniem

Już w ubiegły piątek (28 kwietnia) Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – przypadający de facto na dzień drugiego maja – na rynku, pod pomnikiem Jagiełły hucznie obchodziły dzieci z leżajskich przedszkoli. W powodzi biało-czerwonych dekoracji – powiewających flag i małych chorągiewek, dopasowanej kolorystycznie garderoby – przedszkolaki zaprezentowały szereg taneczno-recytatorskich atrakcji. Jedną z najefektowniejszych był układ choreograficzny z różnokolorowymi szarfami.

 

POLICJANCI ZATRZYMALI RECYDYWISTĘ NA GORĄCYM UCZYNKU

Kryminalni z Leżajska zatrzymali 27-latka, który podejrzany jest o kradzieże z włamaniem na terenie naszego miasta. Mężczyzna posiadał przy sobie skradzione chwilę wcześniej przedmiotów. Policjanci, w wyniku podjętych działań, odzyskali inne skradzione rzeczy. Podejrzany usłyszał trzy zarzuty kradzieży z włamaniem.

Policjanci wydziału kryminalnego leżajskiej komendy, podczas prowadzonych czynności, zatrzymali 27-latka, który na rowerze przewoził różne przedmioty pochodzące z kradzieży. Jak się okazało, wracał właśnie z miejsca przestępstwa – włamania do garażu. Jego łupem padł między innymi rower, elektronarzędzia i inne drobne przedmioty.

Policjanci, w wyniku podjętych działań, ustalili, że mężczyzna odpowiada również za inne kradzieże z włamaniem na terenie naszego miasta. Funkcjonariuszom udało się odzyskać część skradzionych przedmiotów.

27-latek usłyszał trzy zarzuty kradzieży z włamaniem. Przyznał się do popełnienia tych przestępstw. Jak ustalili śledczy, był już wcześniej karany i odbywał kare pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Teraz za swoje czyny odpowiadać będzie w warunkach recydywy.

ź: KPP Leżajsk

 

 

Rekonstrukcja Pacyfikacji Leżajska

Już za miesiąc, 27 maja, w przeddzień 75-tej rocznicy Pacyfikacji Leżajska 28 maja 1943 roku, odbędzie się rekonstrukcja historyczno-patriotyczna tego jakże ważnego wydarzenia. Jest to drugie tego typu przedsięwzięcie w mieście, które uda się zrealizować dzięki funduszom pozyskanym z Miasta Leżajska oraz Powiatu Leżajskiego.

Inscenizacja będzie niejako żywą lekcją historii, w którą włączy się ponad 120 aktorów, w tym członkowie profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych z Podkarpacia, aktorzy z Grupy Teatralnej Baratario z Leżajska, członkowie Oddziału Kawalerii Ochotniczej 20. Pułku Ułanów z Wierzawic, Strzelcy jednostki Strzeleckiej 2035 STRZELEC w Leżajsku, harcerze, Młodzież Wszechpolska oraz mieszkańcy miasta.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15 na placu targowym, w pobliżu pomnika ofiar pacyfikacji. Bezpośrednio po rekonstrukcji odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych.

Specjalnie na cel rekonstrukcji przygotowano scenografię, mającą przybliżyć obraz ówczesnego miasta, z budynkami, w których przebiegać będzie akcja pacyfikacji, w tym: drewniane domy, budynek sądu z więzieniem, karczma.

ź: Muzeum Ziemi Leżajsk

SUKCES LEŻAJSKIEGO DYŻURNEGO W ZAWODACH STRZELECKICH

W ubiegłą sobotę na strzelnicy LOK w Żołyni odbył się III Hufcowy Turniej Strzelecki o Puchar Komendanta Hufca ZHP w Leżajsku. W klasyfikacji końcowej w kategorii instruktorzy, II miejsce zajął policjant naszej jednostki – asp. szt. Ryszard Kozioł z Zespołu Dyżurnych.

Celem turnieju było kultywowanie chlubnej tradycji militarnej skautów z lat I Wojny Światowej, harcerzy z wojny polsko-bolszewickiej oraz II Wojny Światowej, popularyzacja strzelectwa sportowego oraz podnoszenie umiejętności strzeleckich. Harcerze rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych w konkurencjach: instruktorzy i wędrownicy – karabinek sportowy 3 postawy, karabinek precyzyjny oraz pistolet (9 mm dla instruktorów, pneumatyczny dla wędrowników), natomiast najmłodsi harcerze – karabinek i pistolet pneumatyczny.

W klasyfikacji końcowej w kategorii instruktorzy – II miejsce zajął policjant z leżajskiej komendy asp. szt. Ryszard Kozioł. W rozmowie nasz kolega powiedział: „Walka od pierwszej konkurencji była bardzo wyrównana, jednak liczyłem, że uda mi się po raz trzeci sięgnąć po główne trofeum turnieju – Puchar Komendanta Hufca. Drugie miejsce z trzech postaw i zwycięstwo w pistolecie dawało tą nadzieję, niestety dla mnie, młodsi są coraz lepsi i po karabinku precyzyjnym palma zwycięstwa trafiła w ręce hm. Damiana Wyszyńskiego. Pocieszeniem dla mnie jest fakt, że w najmłodszej kategorii wiekowej, po raz drugi z rzędu, puchar zdobyła moja 12-letnia córka Magdalena. Bardzo cieszy mnie, że zainteresowanie strzelectwem wśród harcerzy jest coraz większe, czego dowodem jest fakt, że w tegorocznej edycji Pucharu wzięło udział ponad 70 harcerzy”.

Naszemu koledze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ź: KPP Leżajsk

Nowy samochód pożarniczy dla OSP Biedaczów

W niedzielę 8 kwietnia 2018 roku w Biedaczowie odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania jednostce OSP Biedaczów średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego marki IVECO. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się o godz. 14.00 na placu przy Ośrodku Kultury w Biedaczowie. Przy licznie zgromadzonych mieszkańcach i zaproszonych gościach, nastąpiło wpierw złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości przez Komendanta uroczystości a zarazem Komendanta Gminnego ZOSP w Leżajsku druha Zbigniew Pudełkiewicza, który dowodził pododdziałem złożonym z delegacji wszystkich jednostek OSP z terenu naszej Gminy oraz delegacji OSP z Żołyni, Wólki Grodziskiej i Kuryłówki.  Następnie poczet flagowy dokonał uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Spikerem  uroczystość był mł. bryg. mgr Wojciech Długosz.

Punktem kulminacyjnym uroczystości, było poświęcenie samochodu strażackiego, którego dokonał ks. Kazimierz Rojek – proboszcza parafii w Gwizdowie a zarazem kapelan OSP Biedaczów. Kluczyki do nowego pojazdu, na ręce Naczelnika Jednostki przekazali: Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. mgr inż. Andrzej Babiec, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jerzy Paul oraz Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko. Prezes OSP Biedaczów druh Tadeusz Matuszek podkreślił, iż wyczekiwany od wielu lat samochód jest efektem starań wielu osób i instytucji. W imieniu wszystkich druhów OSP Biedaczów przekazał serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do pozyskania przez jednostkę nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

Po uroczystym przekazaniu samochodu, głos zabrali zaproszeni goście. Pogratulowali strażakom nowego nabytku i podziękowali za całokształt pracy, za poświęcenie i zaangażowanie wykazywane podczas prowadzonych akcji, ukierunkowanych na niesienie pomocy potrzebującym. Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Leżajsk Pan Krzysztof Sobejko oraz zaproszeni goście otrzymali  pamiątkowe statuetki, okolicznościową monografię z historią Jednostki i podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie wykazane przy zakupie samochodu strażackiego. Podczas dokonywania przez zaproszonych gości wpisów do prowadzonej w Jednostce kroniki, strażacy prezentowali samochód omawiając wszystkim zainteresowanym jego parametry i wyposażenie.

ź: www.biedaczow.pl/2018/04/08/uroczyste-poswiecenie-i-przekazanie-nowego-samochodu-ratowniczo-gasniczego/