„MEDYCZNY” SUKCES UCZNIÓW W STARYM MIEŚCIE

    170
    0

    „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować – MAB” jest projektem skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych z województwa podkarpackiego dotyczącym nauki udzielania pierwszej pomocy.

    Celem powyższego przedsięwzięcia jest propagowanie wśród młodych ludzi idei niesienia pomocy oraz ciągłego zdobywania wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego.

    Koordynatorem „MAB” jest Fundacja Generator Inspiracji we współpracy z Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach Programu „PROJEKOR – wolontariat studencki”. Patronaty honorowe nad kampanią objęli: Prezydent Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

    Podczas realizacji projektu w szkołach uczniowie poznali nie tylko podstawowe pojęcia, które wiążą się z pierwszą pomocą m.in.: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, łańcuch przeżycia, utrata przytomności, złamanie, krwotok, ale również mieli możliwość przećwiczenia na fantomach uciskania klatki piersiowej w przypadku zatrzymania krążenia, nauczenia się obsługi AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego, czy też postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa oraz porażenia prądem.
    Zajęcia, w których uczestniczyli gimnazjaliści były prowadzone w nietradycyjny sposób – pokazy niektórych czynności w plenerze, ćwiczenia uciskania klatki piersiowej do specjalnego utworu muzycznego „Stayin’ Alive”, słuchania prawidłowego i nieprawidłowego oddechu oraz wiele innych ciekawych metod stworzonych przez samych studentów, aby przekazać podstawowe informacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
    Uczniowie uczyli się również, co należy zrobić w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia – jak wezwać pogotowie? jak rozpoznać zawał serca? co zrobić w przypadku krwawienia bądź oparzenia? Mieli również możliwość nauczenia się zaopatrywać rany oraz unieruchamiać złamania.
    Dzięki uczestnictwu w zajęciach zdobywali, a także doskonalili już zdobytą wiedzę z pierwszej pomocy. Natomiast studenci starali się pokazać im, że pierwsza pomoc nie jest trudna, ale bardzo ważna i każdy może jej udzielać.

    W czwartek 14 maja 2015 roku w godzinach od 9.00 do 15.00 w Budynku Dydaktycznym Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i miasteczku akademickim UR zostały przeprowadzone IV Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy, które były drugim etapem kampanii, a jednocześnie jej podsumowaniem.

    Czteroosobowe reprezentacje uczniów  z gimnazjów województwa podkarpackiego, miały możliwość nie tylko konkurować, ale przede wszystkim sprawdzić się w działaniu i współpracy podczas 5 symulowanych sytuacji (scenek). Zawody składały się z 2 części: w pierwszej na trzy osoby ze szkoły czekał test z pierwszej pomocy składający się z 80 pytań. Następnie każda z drużyn musiała zaprezentować swoje umiejętności i wiedzę przy zadaniach praktycznych (wypadek komunikacyjny, grillowanie, praca w ogrodzie, dworzec PKP, idiopatyczny przypadek), które zostały przygotowane przez studentów. Każde zadanie było oceniane przez 2 sędziów – zawodowego ratownika medycznego i studenta ratownictwa medycznego.

    Uczniowie Zespołu Szkół w Starym Mieście w składzie: Karolina Marcinowska, Karolina Szewczyk, Grzegorz Szczęch i Rafał Tryczyński pod opieką pana Andrzeja Domagały, w ramach rywalizacji konkursowych wykonywali szereg, niekiedy bardzo trudnych oraz złożonych zadań związanych z ratownictwem medycznym i zdobyli I miejsce.

    Serdeczne gratulacje dla zwycięzców i życzenia dalszych sukcesów.

    Andrzej Domagała

     

    medyczny

    Poprzedni artykułOgólnopolski Głos Profilaktyki 2015 w Leżajsku
    Następny artykułStracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości