5 dni emocjonujących rozgrywek konkursowych, ponad 60 drużyn z całego świata, rywalizacja na światowym poziomie… i historyczne dla nas zwycięstwo w kategorii „Double Elimination”. Tak w wielkim skrócie można podsumować uczestnictwo drużyny gimnazjalistów z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji z Grodziska Górnego, która w dniach 7-11 lipca 2015r. uczestniczyła w Światowej Konferencji Robotyki Edukacyjnej (GCER) w Nowym Meksyku, w ramach której rozgrywany był Międzynarodowy Finał Konkursu Botball 2015.

W konkursie Botball 2015 gimnazjaliści wzięli udział po raz drugi. Pierwszy miał miejsce w sierpniu 2014r. w Los Angeles. Nie był to jednak pełny udział w programie Botball. Na finał światowy nasi chłopcy pojechali jako Mistrzowie Polski, lecz z pominięciem eliminacji europejskich, które każdego roku odbywają się w Austrii. Jak ogromne doświadczenie i dużą wiedzę dają te zawody, członkowie drużyny zrozumieli w tym roku. Gimnazjaliści z Grodziska zajęli w Austrii 7 miejsce w klasyfikacji generalnej. Nie odnieśli znaczących sukcesów ani w „Seeding Rounds”, ani w „Double Elimination”, ale dowiedzieli się, z jakimi zadaniami spotkają się na turnieju światowym, na jakim poziomie pracują przeciwne drużyny i jakim wymaganiom muszą sprostać. Uczniowie, wyposażeni w doświadczenia i umiejętności, przebudowali roboty i udoskonalili programy, co zaowocowało wspaniałym wynikiem w finale światowym.

Moi uczniowie są jak na razie jedyną drużyną w Polsce, która bierze udział w programie Botball. To bardzo duże wyzwanie finansowe i logistyczne. Zestawy do budowy robotów i wyjazdy na konkursy są bardzo kosztowne. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Polskiej Grupie Energetycznej Sp. z o.o., Elektrociepłowni Nowa Sarzyna Grupa Polenergia oraz Gminie Grodzisko Dolne. Wymienione instytucje wsparły nasz wyjazd bardzo dużymi kwotami, i cieszę się, że zainwestowane środki, uczniowie przekuli w sukces – podkreśla z satysfakcją dyrektor Roman Matuszek.

A jest się czym chwalić, gdyż drużyna wróciła z całkiem niezłym dorobkiem. Zwycięstwo w kategorii „Double Elimination”, najbardziej prestiżowej konkurencji turnieju, budzącej najwięcej emocji. Sukces jest tym większy, że został osiągnięty bez blokowani drużyny przeciwnej. Czwarte miejsce w kategorii „Seeding Round” – do końca nie było wiadomo jaki będzie wynik rywalizacji. Przed naszymi znalazły się 3 drużyny z USA. Za nimi reszta świata. I nagroda specjalna „Judge’s Choise”, przyznana przez sędziów, za najciekawszą konstrukcję robota.

Poszczególne starty poprzedzały krótkie treningi, a rozgrywkom towarzyszyły sytuacje nieprzewidziane i zaskakujące. Nie obyło się bez drobnych błędów, prób kwestionowania konstrukcji robotów przez sędziów, czy prób utrudniania i blokowania pracy robotów przez rywalizujące ze sobą drużyny. Jednak konstrukcja i program nie zawiodły, stąd tak dobre miejsca drużyny.

Nasi gimnazjaliści zostali niezwykle miło i serdecznie przyjęci przez pozostałych uczestników turnieju. Chłopcy wzbudzili niezwykłą sympatię i uznanie, a w chwili odbierania nagród otrzymali owację na stojąco.

Czy te osiągnięcia można uznać za duży sukces? Tak, nawet zaryzykuję stwierdzenie, że to jest ogromne osiągnięcie. Po raz pierwszy w historii konkursów Botball drużyna spoza USA zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Double Elimination”. W tym bardzo prestiżowym wydarzeniu przeszliśmy do historii. Gdyby uczniowie naszego gimnazjum byli obywatelami USA, to mieliby zagwarantowane bardzo wysokie stypendia na najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Myślę, że i w naszym kraju te osiągnięcia zostaną docenione, i w przyszłości nasi uczniowie osiągną sukcesy osobiste i zawodowe – podsumowuje z zadowoleniem Maciej Polański, trener drużyny.

Przywiezionymi z USA sukcesami drużyny cieszy się również wójt Jacek Chmura, który już myśli w jaki sposób docenić naszych Mistrzów…

Ź: Grodzisko Dolne

meksyk8