Nasza Niepodległa

    213
    0

    Data 11 listopada każdego roku jest dla nas jedną z ważniejszych dat, jakie powinniśmy pamiętać i pielęgnować w naszych sercach, jako datę która pozwoliła uzyskać Polsce upragnioną niepodległość. W roku bieżącym obchodzimy już 97. rocznicę tych niezapominanych dni, kiedy nasi przodkowie mogli świętować prawdziwą wolność.

    Wzorem lat ubiegłych, w minioną niedzielę społeczność grodziska również świętowała rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na naszych lokalnych miejscach pamięci, znajdujących się na terenie gminy. Spod Ośrodka Kultury wyruszono w kierunku pomnika „Żywią i Bronią” w Grodzisku „Miasteczku”. Następnie krokiem marszowym w rytm pieśni patriotycznych granych przez Orkiestrę Dętą z Grodziska Dolnego, kolumna gości, przedstawicieli samorządu, radnych, sołtysów i zastępów strażackich, udała się na grodziski cmentarz i symboliczną, bezimienną mogiłę upamiętniającą walczących. Tu również złożono wiązanki kwiatów i znicze.

    O godz. 11 w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Grodzisku Dolnym odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Po zakończeniu uroczystości w kościele delegacja z wójtem na czele, oddała hołd bohaterom Najjaśniejszej Rzeczpospolitej udając się pod Krzyż Grunwaldu oraz na „Dziurówkę”.

    W publikacji „Dzieje Ziemi Grodziskiej”, autor rozdziału „Grodziszczanie w walce o niepodległość Ojczyzny” pan Bogumił Pempuś przywołuje jak społeczność grodziska uczciła tą datę: „…Długo oczekiwana Wolność nadeszła jesienią 1918 r. Dla jej upamiętnienia, zorganizowano manifestację patriotyczną i posadzono dębowe drzewko, które nazwano Dębem Wolności…”

    W rozdziale tym, autor przedstawił również losy grodziskich weteranów walk o niepodległość. Zachęcamy do lektury.

    ź: Grodzisko Dolne

    Poprzedni artykułSprzedała nieletniemu papierosa za złotówkę
    Następny artykułProgi zwalniające w Grodzisku Dolnym