Grodziskie roboty w światowej czołówce

Reprezentanci Koła Robotyki z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym w dniach 8 – 12 lipca po raz czwarty z rzędu  startowali w  Światowym Finale Budowy i Programowania Autonomicznych Robotów Mobilnych Botball.

Turniej Botball 2017 odbywał się w Norman w Oklahomie (USA).

W finale startowała drużyna w składzie:

 • Joniec Mateusz,
 • Majkut Bartłomiej
 • Polański Jakub
 • Król Sebastian
 • Szczęch Kamil
 • Kryla Magdalena
 • Tokarz Magdalena.

Opiekun drużyny: Matuszek Roman

Przedstawiciele koła robotyki swoimi wynikami w turnieju  potwierdzili miejsce naszej szkoły w światowej czołówce szkół, które w sposób szczególny zajmują się nauczaniem programowania i robotyki zajmując odpowiednio w poszczególnych konkurencjach turnieju:

I miejsce w Alliance Matches,

IV miejsce w Seeding Rounds,

Dryżyna po raz trzeci z rzędu otrzymała  wyróżnienie sędziów Overall Judge’s Choice – nagroda za doskonałe rozwiązanie konstrukcyjne  robotów oraz za ich oprogramowanie.

Nie znamy jeszcze na chwilę obecną wyników prezentacji oraz miejsca w klasyfikacji ogólnej turnieju, podamy w najbliższym czasie, po opublikowaniu przez organizatorów. Serdeczne gratulacje dla drużyny!!!

Start w finale światowym był możliwy dzięki doskonałej postawie w Eliminacjach Europejskich ECER 2017, które odbyły się w Sofii (Bułgaria).

W zawodach tych drużyna zajęła odpowiednio: I miejsce w Double Eliminations oraz II miejsce w konkurencji Seeding Rounds, zdobywając również Nagrodę Sędziów „Judge’s Choice”.

Konkurs Botball jest organizowany od 1993 roku przez KISS Institute for Practical Robotics w Norman (Oklahoma, USA). Jest on w rzeczywistości bardzo rozbudowanym programem edukacyjnym przygotowującym uczniów szkół średnich do studiów technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem automatyki i programowania. Uczniowie biorący udział w tym programie muszą zbudować roboty, które w najskuteczniejszy sposób wykonają zadania określone w konkursie. Mają także obowiązek stworzyć wnikliwą dokumentację pracy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w swoim zespole, szczegółowym harmonogram prac oraz dokumentacją techniczną robotów, wykonaną za pomocą programów typu CAD. Całość musiała być sporządzana w języku angielskim, także w tym języku uczniowie mieli obowiązek zaprezentować swoją pracę komisji konkursowej.

Sam konkurs podzielony jest na kategorie:

 1. Dokumentacja konkursowa – ocena wytworzonej dokumentacji oraz prezentacja prac drużyny.
 2. Seeding Rounds – roboty, zbudowane przez zespół uczniowski, prezentują swoje największe możliwości na całym stole konkursowym.
  W tej kategorii drużyna nie rywalizuje z przeciwnikiem i ma cały stół
  z zadaniami konkursowymi do swojej dyspozycji.
 3. Double Eliminations – dwie drużyny wraz z robotami rywalizują na jednym stole. Drużyna, która uzyska większą ilość punktów wygrywa
  i przechodzi do następnego etapu rozgrywek. W tej kategorii możliwe jest blokowanie robotów przeciwnika oraz przeszkadzanie w uzyskaniu większej ilości punktów.
 4. Alliance Matches – w konkurencji tej startują drużyny, które w Double Eliminations odpadły z rywalizacji przed finałem. Z pośród drużyn łączone są dwa zespoły (z największą i najmniejszą liczbą punktów) i mogą wspólnie wystawić po jednym ze swoich robotów muszą jednak zsynchronizować ich oprogramowanie. Zwycięża zespół, który osiągnie najwyższą liczbę punktów.

ź: Grodzisko Dolne

ŚWIĘTO POLICJI W LEŻAJSKIEJ KOMENDZIE

21 lipca w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku odbyły się obchody Święta Policji, które rozpoczęła msza święta w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz kierownictwo instytucji współpracujących z Policją.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy otrzymało medale, wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Rozkazy o mianowaniu na wyższe stopnie policyjne wręczali I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa i Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski

Obchody tegorocznego Święta Policji w leżajskiej jednostce rozpoczęła msza święta koncelebrowana w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku pod przewodnictwem pasterza diecezji świdnickiej ks. bp Ignacego Deca, Kustosza o. Sylwestra Skirlińskiego i ks. Prałata Marka Ciska. W eucharystii uczestniczył poczt sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku oraz orkiestra reprezentacyjna kompanii honorowej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic.

Uroczysta zbiórka odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku. Rozkazy o mianowaniu na wyższe stopnie policyjne osobiście wręczali I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa i Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski. Komendant powitał wszystkich zgromadzonych i odczytał okolicznościowy list skierowany do policjantów i pracowników cywilnych Policji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Wziął w niej udział również Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jerzego Paula Pan Radosław Wiatr oraz Wicestarosta Powiatu Leżajskiego Zdzisław Leśko, wójtowie i burmistrzowie gmin z naszego powiatu. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło kierownictwa instytucji współpracujących z Policją, w szczególności prokuratury i sądu. Pozostałe służby mundurowe reprezentowali st. bryg. dr inż. Bogdan Kołcz Komendant Powiatowy PSP w Leżajsku, Jerzy Białkowski Komendant Straży Miejskiej w Leżajsku.

W uroczystości wzięli udział Komendanci naszej jednostki, nadinsp. w st. spoczynku Józef Gdański, insp. w st. spoczynku Marian Szkodziński i Władysław Bryniarski obecny Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji.

W trakcie uroczystości nastąpiło wręczenie medali i wyróżnień dla pracowników cywilnych i policjantów od przedstawicieli samorządów lokalnych, związków zawodowych policjantów i Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji oraz awansowanie funkcjonariuszy na kolejne stopnie służbowe.

W tym roku 28 policjantów z leżajskiej komendy awansowało na wyższe stopnie:

w korpusie oficerów starszych Policji – 1 funkcjonariusz;
w korpusie oficerów młodszych Policji – 1 funkcjonariusz;
w korpusie aspirantów Policji – 11 funkcjonariuszy;
w korpusie podoficerów Policji – 12 funkcjonariuszy;
w korpusie szeregowych Policji – 3 funkcjonariuszy.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa przekazał dla zwycięzcy etapu powiatowego plebiscytu „Dzielnicowy bliżej nas” mł. asp. Bogusławowi Broczkowi okolicznościowy dyplom. Gratulował także dzielnicowym, którzy zajęli kolejne miejsca. Dyplom za zajęcie II miejsca otrzymał sierż. Mirosława Krowickiego, dyplom za zajęcie III miejsca trafił do asp.szt. Stanisława Kowala. Laureaci otrzymali gratulacje od kierownictwa leżajskiej komendy. Mł.asp. Bogusław Broczek otrzymał także nagrodę, którą ufundowała dla niego Gazeta Codzienna Nowiny.

Okolicznościowe przemówienie w imieniu kierownictwa leżajskiej jednostki wygłosił nadkom. Artur Wasiuta I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku, dziękując policjantom i pracownikom cywilnym za ich pełną trudów i poświęceń codzienną służbę i pracę. Życzył nie tylko dalszej wytrwałości i sukcesów, lecz również zdrowia, szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

Wszyscy zaproszeni goście zostali wyróżnieni okolicznościowymi statuetkami i dyplomami, które osobiście wręczył Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski. Podziękował również za dotychczasową współpracę i okazaną pomoc.

 

Zatrzymano aż 9 praw jazdy!

Policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego prowadzili działania „Prędkość” i „Trzeźwy poranek” na drogach powiatu leżajskiego. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 600 kierujących, zatrzymali łącznie 9 praw jazdy.

Od 14 do 16 lipca br. na drogach powiatu leżajskiego trwała akcja „Prędkość”. Głównym jej celem było ograniczenie liczby kierujących, którzy przekraczają dozwolona prędkość. Policjanci zwracali również uwagę na stan trzeźwości kierowców oraz przestrzeganie przez nich innych przepisów ruchu drogowego.

Łącznie funkcjonariusze skontrolowali 147 pojazdów, ujawniając 70 wykroczeń zwianych z przekroczeniem prędkości. Jeden kierujący stracił prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, a trzech kolejnych za kierowanie swoimi pojazdami po spożyciu alkoholu.

17 lipca br. w trakcie działań „Trzeźwy poranek” leżajscy funkcjonariusze ruchu drogowego skontrolowali 507 kierujących. Zatrzymali 5 praw jazdy za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu.

Apelujemy do kierowców o rozsądek, odpowiedzialność na drodze i przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia dopuszczalnej prędkości i nie wsiadanie za kierownicę swoich pojazdów po spożyciu alkoholu.

PROGRAM W TVP RZESZÓW

Zapraszamy do obejrzenia programu poświęconemu Gminie Leżajsk „Wprowadzamy zmiany”, który wyemituje TVP Rzeszów 20 lipca (czwartek) o godz. 21.00. Powtórka programu 26 lipca o godz. 17.30.

Wyrok w sprawie wypadku 10-latka. Kierownik budowy winny

Kierownik budowy uznany za winnego wypadku 10-letniego chłopca, który w Leżajsku wpadł do 24-metrowej studzienki. Sławomir K. dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem w wymiarze 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Skazany musi też zapłacić koszty sądowe swoje i małoletniego pokrzywdzonego. Wyrok Sądu Rejonowego w Leżajsku jest już prawomocny.

Do zdarzenia doszło 16 października ubiegłego roku na remontowanej ulicy Studziennej. 10-latek podczas spaceru z psem wpadł do źle zabezpieczonej, głębokiej studni. Dziecko wyciągnęli strażacy, chłopiec doznał poważnych obrażeń nóg, przeszedł skomplikowane operacje.

Jak ustalono w czasie śledztwa studzienka była przykryta jedynie tarczą znaku drogowego i betonowym elementem. Prokuratura oskarżyła Sławomira K. o niewłaściwy nadzór nad zabezpieczeniem studni znajdującej się na terenie budowy, a także nieumyślne narażenie chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

ź: Radio Rzeszów

Robotycy z misją w USA

Po raz kolejny drużyna gimnazjalistów GG Robot Team z Zespołu Szkół im. Franciszka Leji z Grodziska Górnego reprezentuje Polskę w Światowym Finale Turnieju Budowy i Programowania Automatycznych Robotów Mobilnych. Turniej odbywa się w mieście Norman w Stanach Zjednoczonych. Cel wizyty jest znany – wywalczyć jak najlepsze miejsca w poszczególnych konkurencjach.

Z Facebookowego profilu Koła Robotyki wiemy, że zawodnicy są w formie. Start w konkurencji Seeding Rounds drużyna zakończyła na bardzo dobrym 4 miejscu na 70 drużyn startujących.

Zachęcamy do śledzenia poczynań zawodników na Facebooku

Kuba Kacprzak odwiedzi Muzeum Ziemi Leżajskiej

Bohater ubiegłorocznej akcji „Z buta na Rysy”, podczas której trwała zbiórka pieniędzy na ukończenie Centrum Terapii Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka” wyruszył w kolejną nietuzinkową podróż.

Tym razem rozpoczął swoją podróż dookoła Polski, wystartował 26 czerwca 2017 roku, a na realizację celu daje sobie dwa miesiące. Co więcej, codzienny bieg to nie jedyna trudność, której chce stawić czoła.

Akcja „Walka Życia” zorganizowana jest dla Rafała Garbaciaka, który w październiku 2016 r. przeszedł rozległy udar niedokrwienny mózgu. Wydarzenie to zupełnie odmieniło codzienne życie Rafała i jego rodziny. Utracił władzę w prawych kończynach oraz zdolność mowy. Czeka go długa i kosztowna rehabilitacja.

Rafał i Kuba stoczą swoją Walkę Życia.

Rafał walczy o powrót do zdrowia, do roli ojca i męża, głowy rodziny. Kuba chce mu w tej walce pomóc. Podczas gdy Rafał codziennie stawia czoła trudnościom życia po udarze, Kuba codziennie będzie pokonywał maraton i brał udział w walce bokserskiej. W czasie jego biegu zbierane będą fundusze na dalszą rehabilitację Rafała.

WPŁATY MOŻNA UISZCZAĆ:
www.pomagamy.im/walkazycia

Rafał robi postępy. Początkowo miał sparaliżowane prawe kończyny i aparat mowy. Dziś jest już w stanie samodzielnie chodzić. Jednak wciąż nie może się sprawnie komunikować, używa tylko pojedynczych słów. Dalszy powrót do zdrowia wiąże się z kosztowymi zabiegami i profesjonalną opieką specjalistów. Zebranie powyższej kwoty umożliwi Rafałowi dalszą rehabilitację: pracę z fizjoterapeutą i logopedą, zakup ortez i programów pomocnych w terapii afazji oraz przede wszystkim wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne do specjalistycznych ośrodków.

Sam autor o sobie mówi:

Uważam, że przedsięwzięcie, którego się podjąłem, jest na tyle ciekawe, że powinna o nim usłyszeć cała Polska. Zależy mi na rozgłosie – im więcej odbiorców Walki Życia, tym większa szansa na uzbieranie funduszy na rehabilitację mojego kolegi. Niestety, mimo prób, nie udało mi się zainteresować nim ogólnopolskich mediów.

Na koniec chciałbym jeszcze zaznaczyć, że „Walka Życia” jest nie tylko biegiem charytatywnym. To akcja, która będzie promować pozytywny wizerunek boksu w całym kraju. Która pokaże, że to nie tylko sport walki – to również sposób na wzmocnienie charakteru i niesienie pomocy innym.

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź – Kuba Kacprzak

Kubę można spotkać będzie  osobiście w Muzeum Ziemi Leżajskiej o godz. 16:00

Dni Miasta i Gminy Nowa Sarzyna 2017

Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna zaprasza na: Dni Miasta i Gminy Nowa Sarzyna 2017, które odbędą się 22-23 lipca 2017 r. na stadionie MZKS „UNIA” w Nowej Sarzynie.

Program:

22 lipca – sobota
17:00 – blok zabaw dla dzieci
18:00 – występy solistów i zespołów działających przy Ośrodku Kultury
19:45 – Koncert Miłosza Skibińskiego
21:20 – Natalia Kukulska
23:00 – Dyskoteka pod gwiazdami

23 lipca – niedziela
14:45 – Widowisko „Puchar Narodów Strongman 2017”
19:00 – Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna
19:15 – Koncert zespołu Bayer Full
20:15 – Koncert zespołu Ann. Pham
21:30 – Koncert Andrzej Piaseczny
23:10 – Dyskoteka pod gwiazdami