Rondo zamiast skrzyżowania w Grodzisku Dolnym

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku zmotoryzowani mieszkańcy Gminy Grodzisko Dolne doczekają się nowego ronda. Ruszy przebudowa skrzyżowania w Grodzisku Górnym.

Starostwo Powiatowe w Leżajsku rozstrzygnęło już przetarg na realizację zadania pn. „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 1259R Gniewczyna – Giedlarowa w km 10+450 – km 10+635 z remontem mostu w km 10+495 na rzece Grodziszczanka wraz z przebudową skrzyżowania z drogą powiatową nr 1266R Biedaczów – Grodzisko Górne na skrzyżowanie typu rondo w miejscowości Grodzisko Górne”. Wybranym w drodze przetargu wykonawcą zadania jest Matbud Sylwia Sikora z Boguchwały.

Kosztorys ofertowy opiewa na kwotę niemal 2 mln złotych. Inwestycja finansowana będzie z trzech źródeł: ponad 740 tys. zł to środki własne gminy, niemal 443 tys. dokłada Powiat Leżajski, zaś ok. 738 tys. zł stanowi dofinansowanie z budżetu państwa.

Ruch na skrzyżowaniu w Grodzisku Górnym jest dość spory i często niebezpieczny, gdyż nie wszyscy stosują się do obowiązujących znaków drogowych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło w tym miejscu do wielu groźnych sytuacji drogowych, dlatego budowa ronda wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem – wyjaśnia wójt gminy, Jacek Chmura.

W zakres rzeczowy zadania wchodzi min.

  • przebudowa skrzyżowania na małe rondo,
  • remont mostu na potoku Grodziszczanka, celem poszerzenia chodników,
  • wykonanie nowej nawierzchni jezdni dostosowanej do przewidywanego ruchu,
  • poprawa geometrii drogi, skrzyżowań, zjazdu, zatok autobusowych uwzględniając warunki terenowe i dostępność pasa drogowego,
  • wykonanie poboczy drogowych ulepszonych materiałem kamiennym,
  • budowa oraz przebudowa chodników dla pieszych,
  • likwidacja dwóch przepustów pod drogą,
  • budowa kanalizacji deszczowej jako systemu odwodnienia drogi,
  • zabezpieczenie istniejących sieci energetycznych i teletechnicznych z wykonaniem niezbędnej przebudowy lub przekładki odcinków sieci i słupów,

Po podpisaniu stosownej umowy, wykonawca przystąpi do realizacji poszczególnych etapów zadań. Termin wykonania inwestycji to listopad bieżącego roku.

Leżajsk ma Wirtualny Cmentarz!

W miesiącach marzec – maj na cmentarzu komunalnym została wykonana inwentaryzacja. Dzięki pracom powstały mapy i plany, sporządzane na podstawie danych z pomiaru geodezyjnego, spis z natury wszystkich osób pochowanych na cmentarzach, stworzono systemu administracji oraz zbudowano strona internetowa cmentarza.

Na stronie znajdzie się Interaktywny Plan Cmentarza, na którym można odnaleźć dane o każdym grobie i osobach w nich pochowanych wraz z miniaturą zdjęcia. Z kolei w Galerii możemy podziwiać te niezwykłe miejsca, piękne nagrobki i krzyże z różnych okresów. Zakładka Rocznice przypomina o osobach zmarłych danego dnia kalendarzowego. Z zebranych informacji powstanie galeria Zasłużonych, gdzie zostanie umieszczony krótki lub dłuższy opis ich życia lub osiągnięć.  Ten dział w zamiarze twórców ma być cały czas rozwijany, a informacje nadal gromadzone. Najważniejsza jest oczywiście wyszukiwarka, w której po wpisaniu nazwiska i imienia możemy odnaleźć pochowanego. Sortowanie umożliwia nam odnalezienie osób najstarszych, najwcześniej urodzonych lub zmarłych.

Leżajski budżet obywatelski ‘2019 – my również składamy!

Już po raz czwarty mieszkańcy Leżajska będą decydować na co przeznaczyć 300 tys. zł. w ramach Leżajskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak w roku poprzednim można  zgłaszać projekty, które przyczyniają się do rozwoju miasta pod warunkiem, że związane są z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury miejskiej. Nie ma ograniczeń wiekowych dla mieszkańców zarówno dla tych, którzy chcą zgłaszać lub popierać projekty, jak i brać udział w głosowaniu.

Realizacja całego projektu musi jednak mieścić się w obrębie jednego roku kalendarzowego, a także być zgodna z zadaniami miasta. Zgłoszeniu podlegają projekty o wartości nieprzekraczającej 100 tys. zł i poparte podpisami co najmniej 25 mieszkańców Leżajska. Szczegóły na stronie www.miastolezajsk.pl w zakładce Budżet Obywatelski.

Leżajski cmentarz zyska nowego blasku

Cmentarz komunalny w Leżajsku od lat nie przechodził żadnych zmian, poza jego ciągłym powiększaniem. Jeszcze na ten rok zaplanowano szereg prac, mających na celu poprawę wizerunku cmentarzyska oraz infrastruktury obiektów się tam znajdujących.

Jako pierwszy zmodernizowany zostanie dom pogrzebowy. Modernizacja objąć ma jego powiększenie, przebudowę wejść, montaż instalacji c.o., odnowę elewacji oraz zmianę wystroju wnętrza. Wokół ułożona zostanie nowa kostka. Prace zakończyć mają się jeszcze przed 1 listopada, kiedy to obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych.

W planach jest też renowacja zabytkowej kamienicy Jaroszówny, która w tym roku została wpisana do rejestru zabytków. Po uwzględnieniu wszystkich wytycznych konserwatorskich, zostanie ona odnowiona i udostępniona do zwiedzania. Miasto chciałoby także wyłożyć kostką brukową alejki cmentarne tak, by bez problemu można byłoby się po nich poruszać nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Dodatkowo planowane jest także wprowadzenie „wirtualnego cmentarza” – strony internetowej i aplikacji umożliwiającej łatwe odnalezienie grobu bliskich, zwłaszcza osobom, które leżajski cmentarz odwiedzają rzadko i poruszanie się po nim sprawia im trudność.

Autor: Nadia

 

 

 

Kolizja z udziałem samochodu Służby Ochrony Państwa w Brzózie Królewskiej

Kolizja samochodu Służby Ochrony Państwa w Brzózie Królewskiej. Na drodze 875 w kierunku Leżajska od strony Brzózy Królewskiej w zawracającego busa SOP-u uderzył osobowy opel. Kierowca opla przyznał się do winy i został ukarany mandatem. Samochodem Służby Ochrony Państwa jechali sami funkcjonariusze, w trakcie zdarzenie nie uczestniczyli w działaniach ochronnych. Żaden z użytkowników nie doznał obrażeń.

źródło: http://brzoza-krolewska.pl/754-kolizja-z-udzialem-samochodu-sluzby-ochrony-panstwa-w-brzozie-krolewskiej.html

 

Premier Morawiecki odwiedzi Leżajsk

W najbliższą sobotę, 30 czerwca, premier Mateusz Morawiecki będzie gościć w Leżajsku, Nowej Sarzynie i w Brzózie Królewskiej. Wizyta premiera rozpocznie się o godz. 16.10 na dziedzińcu leżajskiej bazyliki

Godz. 16:10 – spotkanie z mieszkańcami przed Bazyliką Ojców Bernardynów w Leżajsku
Godz. 16:30 – wizyta w Bazylice Ojców Bernardynów
Godz. 17:15 – spotkanie z mieszkańcami w auli Gimnazjum w Nowej Sarzynie,
Godz. 18:15 – spotkanie z mieszkańcami na stadionie lub w budynku Domu Kultury w Brzózie Królewskiej

 

Dni Leżajska 2018!

Wszystkich mieszkańców i gości – dorosłych i dzieci i dosłownie wszystkich, choćby przypadkowo przejeżdżających przez miasto serdecznie zapraszamy na Dni Leżajska, które odbędą się w sobotę, 30 czerwca 2018 r. od godziny 15.00 na stadionie miejskim w Leżajsku przy ulicy Sportowej 1.

 

Wakacje w Muzeum Ziemi Leżajskiej

W czasie wakacji zapraszamy dzieci w wieku powyżej 6 lat na twórcze zajęcia do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Spotkania odbywać się będą w poniedziałki, środy i piątki od godz. 9:00 do godz. 13:00.

Obowiązkowe zapisy na zajęcia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00 pod nr telefonu pod nr tel: 17 240 22 35,wew. 15 lub osobiście w budynku Dworu.

Koszt zajęć: 5zł/dzień
Maksymalna liczba to 25 osób. Prosimy o przynoszenie ze sobą kanapek. Muzeum zapewnia herbatę.

Szczegóły na plakacie!