Nowa Sarzyna ma swój sztandar

    178
    0

    11 listopada 2010 roku zaprezentowano i poświęcono sztandar Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Okazją do tego były Gminne Obchody 92 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny, którą celebrował ksiądz proboszcz Kazimierz Kawa. – Sztandar jest symbolem najwyższych wartości, honoru i tradycji, jako zobowiązanie do godnego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny i Narodu. Sztandar Miasta i Gminy Nowa Sarzyna jest dopełnieniem funkcjonujących już symboli gminnych takich jak herb, flaga i baner.

    Projekt sztandaru opracowała Grażyna Wadas. Został on zatwierdzony przez Radę Miejską, a zakupiony ze środków samorządu. Wykonaniem zajęła się Firma „Studio Haftu Artystycznego Elżbiety Niewolewskiej” z Tarnobrzega – mówił podczas uroczystości burmistrz Robert Gnatek.

    Po zakończeniu Mszy reprezentacja Wojska Polskiego z 21 Brygady Dowodzenia z Rzeszowa, poczty sztandarowe, orkiestra, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy udali się na Plac 11 Listopada. Tutaj złożono wieńce pod pomnikiem „Walk o Niepodległość”. Składali je Burmistrz Miasta i Gminy w imieniu mieszkańców, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Jan Burek, w imieniu Rady Miejskiej jej Przewodniczący Stanisław Kurlej, Henryk Atemborski od Wojska Polskiego i partyzantów, Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, Dariusz Żak w imieniu Posła na Sejm RP Zbigniewa Rynasiewicza, delegacja Prawa i Sprawiedliwości, NSZZ “Solidarność”, instytucje kultury, delegacja Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Nowej Sarzynie. – Oddając hołd bohaterom, walczącym za „Wolność Waszą i Naszą”, jesteśmy im wdzięczni za to, że żyjemy w wolnej i suwerennej Polsce. Obchody dzisiejszego święta łączą nas wszystkich. W takim dniu pamiętamy, że wolność Polski została dana i zadana. Powinniśmy przypominać sobie o tym częściej. O tym, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek i ten obowiązek powinniśmy wypełnić. Wypełnić uczciwą pracą, zgodą, poczuciem odpowiedzialności. Jednym z podstawowych naszych obowiązków jest także przekazywanie tradycji i patriotyzmu kolejnym pokoleniom. Uczmy naszą młodzież szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie. Tak czyniąc, będziemy mogli być spokojni, o przyszłość naszą i następnych pokoleń, o przyszłość Polski – powiedział Gnatek.

    Nie był to jednak koniec uroczystości. Ostatnim punktem obchodów była uroczysta i ostatnia w tej kadencji Sesja Rady Miejskiej na której Burmistrz podziękował Radnym za współpracę. Dokonano także symbolicznego wbicia gwoździ w tablicę upamiętniającą ufundowanie Sztandaru Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

    Opis Sztandaru

    Płatem Sztandaru jest tkanina o wymiarach 100cm x120 cm, z trzech stron obszyta złotymi frędzlami. Symbolika prawego płata sztandaru (awersu) jest tożsama z symboliką herbu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, nadanego Uchwałą Rady Miejskiej nr XXXIX/251/2008 w dniu 30 grudnia 2008 r. Ma on pole błękitne, w kolorze tarczy herbu miasta i gminy Nowa Sarzyna . Na środku płata umieszczony jest kwiat azalii pontyjskiej w kolorze żółtym, nad dwiema retortami wypełnionymi substancją chemiczną w pas, w kolorze białym. Na górze w linii prostej zmieszczony jest napis „MIASTO I GMINA”, na dole napis „NOWA SARZYNA” .

    Lewy płat sztandaru (rewers) ma pole czerwone, w kolorze tarczy herbowej godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku płata widnieje wizerunek Orła Białego w koronie z rozpostartymi skrzydłami, ze złotym dziobem i pazurami. Rewers sztandaru symbolizuje patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny mieszkańców Miasta i Gminy.

    Drzewce sztandaru o długości 200 cm jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu, u góry zwieńczone głowicą, w kształcie herbu Miasta i Gminy.

    Awers szarfy sztandaru jest barwy błękitnej, nawiązującej kolorystyką do tarczy herbu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Jest tu wyhaftowany napis „PRO PUBLICO BONO”. Inskrypcja na szarfie odnosi się do Burmistrza, Rady Miejskiej i pracowników samorządowych. Określa zasady, jakimi powinni się oni kierować w pracy dla dobra miasta i gminy. Na rewersie szarfy o barwie czerwonej, znajduje się napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”.

    Poprzedni artykułMost w Giedlarowej już czynny
    Następny artykułŚwięto Niepodległości w Leżajsku.