Park drewnianej zabawki w Leżajsku

    222
    0

    Jednym z największych ośrodków drewnianych zabawek jest ośrodek rzeszowski do którego należą takie miejscowości jak Leżajsk, Brzóza Stadnicka, Żołynia. Wyrób zabawek na Ziemi Leżajskiej zapoczątkował Marian Garbacki kiedy to w 1909 roku otworzył wytwórnię zabawek drewnianych. Fach zdobywał on w Jaworowie (dzisiejsza Ukraina) skąd też przywiózł wzory.

    W krajach zachodnich zabawki drewniane wróciły do łask i są chętnie kupowane. Jest to bowiem produkt trwały, ekologiczny, przyjazny dziecku. W Polsce, pomimo tak bogatej tradycji tego wyrobu, istnieje niska świadomość znaczenia zabawki drewnianej. Stąd też wziął się pomysł na realizację projektu, którego celem jest promowanie tradycyjnej drewnianej zabawki. Jako Muzeum jesteśmy zobowiązani podjąć odpowiednie działania dotyczące zachowania oraz przedłużenia tradycji wyrobu zabawki, ponieważ bez tego może ona całkowicie zaniknąć.

    W związku z tym już 1 czerwca na naszym placu muzealnym stanie pięć zabawek drewnianych wykonanych w dziesięciokrotnym powiększeniu. Będą one tworzyć „Park Zabawek Leżajskich”. Na dziedzińcu stoi już jedna taka zabawka – ptak klepak i cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Przy zabawkach będzie można robić zdjęcia. Ponadto przy każdej z tych zabawek stanie tabliczka informacyjna z krótkim opisem danej zabawki.

    1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Oprócz otwarcia tej plenerowej wystawy naszych gigantów przygotowaliśmy dla dzieci wiele innych atrakcji, między innymi warsztat zabawkarski połączony ze zwiedzaniem wystawy, ciekawe zabawy, konkursy z nagrodami, występ kapel oraz muzyczne karaoke dla dzieci. Wszystko to odbędzie się w ramach II edycji „Jarmarku Drewnianej Zabawki”.

    Działania te są możliwe dzięki otrzymaniu dofinansowania projektu pt. „Wyprodukowano w Leżajsku – promowanie zabawek drewnianych (produktu lokalnego) i zabawkarstwa przez Muzeum Ziemi Leżajskiej” w ramach Funduszu Promocji Produktu Regionalnego – Tradycyjnego – Ekologicznego współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

    Poprzedni artykułPowiatowy turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
    Następny artykułNowe wystawy w Muzeum Ziemi Leżajskiej