Pasjonaci robotyki na turnieju w Grodzisku Górnym

    182
    0

    Pokonanie mostu, zebranie i posortowanie kolorowych piłek do pojemników, uwolnienie pojazdu z pochylni i zakończenie pracy w wyznaczonym miejscu. A na wszystko 180 sekund. W takich konkurencjach mierzyły się 23 maja br. roboty przygotowane przez uczestników II Międzynarodowego Konkursu Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2015. Turniej rozegrano w Zespole Szkół w Grodzisku Górnym.

    Konkurs był olbrzymim sukcesem. Drużyny startujące w turnieju zaprezentowały wysoki poziom, a mecze finałowe były bardzo emocjonujące. Zawodnicy wykazali duże zaangażowanie. Konkurs budowy robotów w Grodzisku Górnym nie odbiegał poziomem od innych w kraju i za granicą, w których uczestniczyli nasi uczniowie – taką puentą Roman Matuszek, dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji podsumował tegoroczny „Dzień Robota” oraz rozegrane w jego ramach konkursy.

    Zawodnicy i ich roboty rywalizowali na dwóch stołach turniejowych. Trzyosobowe drużyny startowały w trzech kategoriach:

    • GG Robot 2015 – kategoria główna przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Mając do dyspozycji moduły edukacyjne do programowania i budowy robotów Lego Mindstorms, drużyna musiała zbudować i zaprogramować robota do wykonania określonych regulaminem zadań.
    • GG Open 2015 – kategoria bez ograniczenia dotyczących wieku zawodników i konstrukcji robota.Można było wystawić trzy autonomiczne jednostki, które mogły realizować różne zadania. Roboty jednak musiały zmieścić się przed startem w bazie oraz w sumie nie mogły ważyć więcej niż 3 kg. Roboty startowały na błysk lamp włączanych przez sędziego. Dodatkowo, po starcie, nie wolno było dotykać robotów, musiały same zakończyć zadania i zatrzymać się przed upływem wyznaczonego czasu.
    • GG Aerial 2015 – kategoria, która prawdopodobnie jest jedynym w Polsce konkursem autonomicznych robotów latających. Drużyny miały za zadanie wystawić robota latającego (drona, lub inny obiekt latający), który bez zewnętrznej kontroli człowieka pokona nieznany wcześniej tor przeszkód. Przeszkody były różnej wielkości oraz były zmieniane przed startem przez sędziego.

    Zmaganiom młodych inżynierów towarzyszyły spore emocje i doping zgromadzonej widowni. Jak na organizatorów turnieju przystało, bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół z Grodziska Górnego. W kategorii GG Robot 2015 zdobyli premiowane pozycje, zajmując kolejno: I miejsce drużyna „Shadows” w składzie: Ilona Foryt, Bartłomiej Chrupcała, Bartłomiej Burda, II miejsce drużyna „GG 2” w składzie: Paweł Danak, Agnieszka Pytel, Karol Pytel (uczniowie klas V i IV), III miejsce drużyna „Mega Mocni” w składzie: Mateusz Baj, Bartłomiej Majkut, Sebastian Skiba (uczniowie klasy VI).

    W kategorii GG Open 2015:

    • I miejsce – drużyna „Cheap cheque” z Grodziska Górnego, w składzie: Bartłomiej Majkut, Mateusz Joniec, Michał Król,
    • II miejsce – drużyna „Szczęściarze” z Grodziska Górnego, w składzie: Piotr Skok (uczeń szkoły średniej, wychowanek Gimnazjum w Grodzisku Górnym), Barbara Korzystka, Patryk Hader,
    • III miejsce – drużyna „G.A.K” reprezentująca Gáspár András Szakközépiskola w Kecskemét (Węgry), w składzie: Deák Milán, Bencsik Imre, Andrási Tamás (uczniowie szkoły średniej).

    W kategorii GG Aerial 2015 w tym roku wystartowała tylko jedna drużyna „Happiness Children” z Grodziska Górnego, w składzie: Magdalena Tokarz, Małgorzata Pytel, Sebastian Król i ona zajęła I miejsce, reprezentowała Gimnazjum im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym.

    Dodatkowo przyznano cztery nagrody sędziowskie. „Za najlepszą konstrukcję robota” – uhonorowano drużynę „Cheap Cheque”, za skonstruowanie jedynego robota, który zbierał i skutecznie sortował małe piłeczki do odpowiednich pojemników. Dwie nagrody „Za wyjątkową wytrwałość” przyznano drużynom, które wykazały się największym zaangażowaniem i wyjątkową pracą podczas turnieju. Drużyny te mimo początkowych niepowodzeń udoskonalały ciągle swoje roboty i wykazywały się dużym zaangażowaniem. W konkursie GG Robot nagrodzono drużynę ALLOCK z Szkoły Podstawowej im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym (zajęła ona VI miejsce w konkursie), a w konkursie GG Open nagrodzono drużynę G.A.K z Gáspár András Szakközépiskola w Kecskemét. Specjalna nagroda „Pomocna Dłoń” powędrowała do zawodnika, który wykazał się największą empatią. Pomagał zawodnikom innych drużyn, pomimo że konkurował z nimi w zawodach. Nigdy nie odmawiał pomocy również przy organizacji konkursu. Nagrodę tę otrzymał Mateusz Joniec – członek drużyny „Cheap cheque”.

    Nagrody uczestnikom turnieju wręczali: Waldemar Szumny – pełnomocnik marszałka z Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, Clemens Koza – Practical Robotics Institute Austria oraz dyrektor zespołu szkół Roman Matuszek.

    Patronat nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, TVP Rzeszów Telewizja Polska S.A., Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.

    „Dzień Robota” i konkurs budowy robotów był elementem projektu POKL pn. „PWP EuroBOT” z komponentem ponadnarodowym. Był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

    ź: Grodzisko Dolne

    Poprzedni artykułKolizja w Jelnej
    Następny artykułPeregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży w Leżajsku