Strona główna Gmina Leżajsk Pawilon, altanka czy drewniany domek

Pawilon, altanka czy drewniany domek

437
0

W nazewnictwie istnieje duże zamieszanie i powszechnie mianem altanki określamy wszystkie te trzy elementy małej architektury. Tymczasem różnice są bardzo duże.

Pawilony ogrodowe

To najprostsze konstrukcje składające się z czterech słupków i zadaszenia. Nie posiadają ścian, więc chronią tylko przed słońcem i deszczem. Doskonale spełniają swoją rolę jako miejsce do grillowania przy pięknej pogodzie. Na rynku dostępne są także pawilony przenośne o niezwykle lekkiej konstrukcji, ale bardziej nadają się na imprezy masowe niż do własnego ogrodu.

Altanki ogrodowe

To znacznie trwalsze konstrukcje niż pawilony. W zależności od sposobu wypełnienia ścian mają znacznie większe zastosowanie. Nie ulega też wątpliwości, że są bardziej estetyczne. Chyba najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest altana ze ścianami zamkniętymi, skutecznie chroni  nie tylko przed słońcem i deszczem, ale także przed wiatrem. W zależności od wyposażenia może służyć do organizowania różnego rodzaju spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Altanki ogrodowe stanowią niewątpliwą ozdobę ogrodu i można dopasować je do każdego stylu. Altana kryta strzechą lub gontem doskonale wkomponuje się w ogród w stylu wiejskim lub naturalnym,   w ogrodach w stylu wschodnim altanka powinna mieć charakterystyczny orientalny dach nadający konstrukcji lekkość. W nowoczesnych ogrodach budowane są altany murowane lub metalowe z dominacją linii poziomych i kształtów geometrycznych.

Domki drewniane

Ich cechą charakterystyczną jest zamknięta konstrukcja. Posiadają okna i drzwi, co zwiększa koszty inwestycji, ale również funkcjonalność domku. Najczęściej budowane są na działkach oddalonych od miejsca zamieszkania. Drewniany domek na działce można podzielić na część gospodarczą, w której przechowujemy narzędzia i rekreacyjną służącą do wypoczynku. Decydując się na budowę altany, pawilonu czy domku trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach. Konstrukcje małej architektury o powierzchni do 25 m2 w mieście i do 35 m2 poza jego granicami nie wymagają zezwolenia na budowę. Zaoszczędza to trochę czasu na dopełnienie formalności administracyjnych.

 

Poprzedni artykułKino domowe? Pamiętaj o dobrym nagłośnieniu
Następny artykułInwestycja w przyszłość – zarabiaj na wynajmie