Strona główna Gmina Kurylowka Powiatowy Festiwal Piosenki MIKOŁAJ 2017

Powiatowy Festiwal Piosenki MIKOŁAJ 2017

551
0

Kiedy zbliża się grudzień każde dziecko wypatruje wizyty św. Mikołaja. Jak się okazuje, istnieje jednak sposób na skrócenie czasu oczekiwania na wymarzone prezenty, by upłynął przyjemniej i ze śpiewem na ustach. Trzeba przyznać, że podobne odliczanie trwało w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce, za sprawą Powiatowego Festiwalu Piosenki MIKOŁAJ. Śmiało można zaliczyć go do jednego z większych wydarzeń kulturalnych naszej gminy, cieszącego się dużą popularnością wśród licznych delegowanych jednostek, szkół, ośrodków kultury czy samych dzieci. Przez dorosłych postrzegany być może jako kolejny konkurs piosenki, jednak dla występujących to wyczekiwany dzień, w którym będą mieli możliwość stanąć na scenie, pokonać stres i poddać się ocenie Jury.

Do rywalizacji przystępują soliści, którzy po raz kolejny prezentują swój kunszt wokalny w przeglądach, ale również tacy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z karierą muzyczną. Jest to także sygnał dla realizatorów festiwalu, że praca, jaką wkładają w to przedsięwzięcie spotyka się z uznaniem i wyłania nowe talenty. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu wpłynęło niemalże 50 zgłoszeń.

W środę, 29 listopada w sali widowiskowej w Kuryłówce o godz. 15.00 usłyszano pierwsze popisy solistów w eliminacjach wstępnych. Przesłuchania przebiegały w trzech kategoriach wiekowych: kategoria I – kl. 0-III SP, kategoria II – kl. IV-VI SP i kategoria III – kl. VII SP i gimnazjum. Oprócz gospodarzy, goszczono wokalistów z gminy i miasta Leżajsk, miasta i gminy Nowa Sarzyna oraz gminy Grodzisko Dolne. Jury w składzie: Ewelina Brudniak, Ewelina Wiatr, Janusz Szpila i Łukasz Grabowski wyróżniło 18 uczestników, którzy otrzymali szansę do kolejnych zmagań w niedzielnym finale.

Jak podkreślali oceniający – niełatwym zadaniem było jednoznaczne wskazanie najlepszych, ze względu na to, że występy były dopracowane w najmniejszym szczególe. Wspomniane wcześniej przygotowanie można było dostrzec także przez wyszukany i różnorodny repertuar, na który składały się utwory w większości mało znane, lecz efektowne i trafione oraz te wielokrotnie słyszane, czyli tzw. klasyki piosenki dziecięcej i młodzieżowej. Było widowiskowo, ambitnie i z humorem. Każdy słuchacz znalazł swojego faworyta wedle indywidualnych upodobań. Po wielu emocjach, jakie towarzyszyły nie tylko występującym nadszedł czas na finał.
Pierwszy grudniowy śnieg – jak na czas mikołajkowy przystało – pięknie witał każdą przybyłą osobę na festiwal, wprowadzając w magiczny i uroczysty klimat. 3 grudnia, w niedzielne popołudnie sala zgromadziła liczną publiczność. Zasiedli na niej zaproszeni goście, mieszkańcy, a przede wszystkim rodziny, instruktorzy, koleżanki i koledzy wyłonionych podczas eliminacji wokalistów, by ich wspierać i mocno dopingować.

Podczas niedzielnych zmagań wokalnych w jury zasiedli: Wojciech Jakubiec, Iwona Josse – Jakubiec oraz Ewelina Wiatr. W przerwie, podczas obrad jury, zapewniono widzom atrakcje m.in. występ iluzjonisty Przemysława Wilka. Nie mogło zabraknąć również samego Mikołaja, który obdarowywał wszystkich słodkościami. Podczas festiwalu rozstrzygnięto także Gminny Konkurs „Mistrz Ortografii”, którego tytuł zdobyła Natalia Pęcak – uczennica kl. II gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Kuryłówce. Oceniając  zdolności wokalne, interpretację utworu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny, jury postanowiło wyłonić następujących zwycięzców tegorocznej XX edycji Festiwalu Piosenki MIKOŁAJ:

Kategoria I:
I miejsce – Kotuła Marcel (MCK w Leżajsku)
II miejsce – Szpetnar Zofia ( GOK w Kuryłówce)
III miejsce – Szczypta Oliwia (GOK w Kuryłówce)

Wyróżnienia: Kotula Filip, Parobek Nikola, Masełek Julia, Wnuk Tomasz (GOK w Kuryłówce).

Kategoria II:
I miejsce – Socha Dominika (GOK w Kuryłówce)
II miejsce – Socha Aneta (GOK w Kuryłówce)
III miejsce – Dziechciarz Aleksandra ( GOK w Kuryłówce)

Wyróżnienia: Jachimowicz Anna (GOK w Kuryłówce), Kotulska Wiktoria (SP w Kuryłówce), Węglarz Antoni (SP w Sarzynie ).

Kategoria III:
II miejsce ex aequo – Kostek Aleksandra (SP w Sarzynie ), Piech Jacek (SP w Nowej Sarzynie)
III miejsce – Kotulski Kamil (GOK w Kuryłówce)

Wyróżnienie: Szozda Aleksandra (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Leżajsku )

Nagrodę główną Grand Prix zdobyła Hejda Paulina (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Leżajsku) z piosenką „Straszydło”. Główną nagrodę, czyli rower wręczył zwyciężczyni przewodniczący Rady Gminy Kuryłówka Stanisław Kotulski.

Zgodnie z tradycją przyznano także Nagrodę Publiczności, którą największą liczbą głosów zdobył  Filip Kotula piosenką „Zimny drań” (GOK w Kuryłówce). Maskotkę słonia strażaka wręczył prezes OSP im. J. Szczęsnego w Kuryłówce Kazimierz Rup. Wśród głosujących przeprowadzono losowanie karnetów na pizzę.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom i darczyńcom: Gminie Kuryłówka, Powiatowi Leżajskiemu, Bankowi Spółdzielczemu w Leżajsku, ZGK Sp. z o.o. w Kuryłówce, OSP im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce, Pizzerii „Słoneczna California”.

 

Poprzedni artykułHalowe Mistrzostwa Powiatu Leżajskiego w kategorii Orlik
Następny artykułStan Wyjątkowy w Leżajsku