Rozpoczął się remont bazyliki i klasztoru w Leżajsku

    173
    0

    Ponad 20 mln zł kosztować będzie rewitalizacja bazyliki i klasztoru oo. bernardynów w Leżajsku. Prace potrwają do końca czerwca 2014r. Obiekt należy do najcenniejszych zabytków w regionie.
    Wyremontowana zostanie m. in. elewacja i wschodnie skrzydło klasztoru. Przebudowany będzie również Plac Mariacki, zostaną też odtworzone historyczne ogrody i rozbudowany parking. W istniejącym budynku gospodarczym, po jego rozbudowie, powstanie Franciszkański Ośrodek Kultury. Rewitalizacja obejmuje również modernizację instalacji przeciwpożarowej oraz montaż instalacji przeciwwłamaniowej i monitoringu.

    Jak poinformował Piotr Kozłowicz z firmy Skanska, która wykonuje remont, wszystkie prace będą realizowane zgodnie z wymogami konserwatora zabytków i archeologa.

    „Wyzwaniem będzie również zakres prac, jaki będziemy musieli wykonać. Obejmuje on bowiem prace typowo budowlane, jak również prace konserwatorskie oraz roboty wykonywane w otoczeniu klasztoru i bazyliki. Szczególną uwagę będziemy także zwracać na kwestie związane z bezpieczeństwem osób, które w trakcie remontu będą odwiedzać bazylikę i klasztor lub przebywać na ich terenie” – zaznaczył.

    Rewitalizacja zabytkowego obiektu w Leżajsku kosztować będzie ponad 20 mln zł. Inwestycja współfinansowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

    Bazylika i klasztor oo. bernardynów w Leżajsku to jeden z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z przełomu renesansu i baroku. Obiekt wniesiony jako drewniany kościół w 1594r., już w 1610r. został przebudowany na murowaną świątynię. Obecny, wczesnobarokowy charakter zyskał w latach 1618-1628 dzięki fundacji marszałka wielkiego koronnego Łukasza Opalińskiego. W 1928r. papież Pius XI podniósł kościół ojców bernardynów w Leżajsku do godności Bazyliki Mniejszej. W 2005r. prezydent Polski wpisał obiekt na listę Pomników Historii.

    W bazylice znajdują się organy z II połowy XVII w., jedne z najcenniejszych w Europie pod względem budowy i bogatego zdobienia. Składają się z 3 samodzielnych instrumentów (1 w nawie głównej i 2 w nawach bocznych) tworząc jedyny na świecie zespół organowy, na którym może grać trzech organistów jednocześnie.

    ź: Galicjusz.pl

     

     

    Poprzedni artykułZamiast ropy kupił spalony olej
    Następny artykułII Ogólnopolski Turnieju Karate o Puchar Prezydenta Ciechanowa.