Pełną gotowość w zakresie ratownictwa wodnego osiągnęła jednostka OSP z Grodziska Górnego. W sierpniu br. do straży trafiła łódka do ratowania i poszukiwania osób poszkodowanych na wodzie, teraz dołączyły specjalne kombinezony i kamizelki.

 

Obecnie jednostka jest gotowa zarówno w zakresie sprzętowym jak i wyszkolenia.

Dwa kombinezony do pracy w wodzie i dwie kamizelki asekuracyjne, wyposażone w sygnalizator świetlny są od listopada na stanie naszej jednostki. Ponadto czterech strażaków ukończyło kurs i posiada patent sternika motorowodnego – wylicza prezes Jan Kosior. Zdobyte przez strażaków kwalifikacje umożliwiają realizowanie zadań ratowniczych na akwenach wodnych, więc przed nami już tylko generalna próba z użyciem łódki i nowych kombinezonów – dodaje.

Jednostka OSP z Grodziska Górnego jako jedna z 11 jednostek w powiecie leżajskim i jedna z trzech w Gminie Grodzisko Dolne znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Oprócz tego została wytypowana do działań w zakresie ratownictwa wodnego. Druga tego typu jednostka jest w Kuryłówce – wyjaśnia bryg. Jacek Grzywna naczelnik wydziału Operacyjno – Rozpoznawczego KP PSP w Leżajsku.

W kolejce na pierwsze testy czeka też nowy kombinezon strażacki do usuwania gniazd os i szerszeni.

Powyższe zakupy zrealizowano dzięki dofinansowaniu Gminy Grodzisko Dolne oraz hojności sponsora – firmy BMF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Leżajsku.

ź: grodzisko dolne