Skończyłeś studia I stopnia i… no właśnie: co dalej? Iść już do pracy? Zakładać własną firmę? A może zdecydować się na studia II stopnia? Na temat studiów magisterskich narosło wiele mitów, na przykład, że niczego nowego już się tam nie nauczysz, że są niepotrzebne, a najlepiej zacząć pracę po licencjacie.

Jak jest naprawdę?

Magistrzy zarabiają więcej!

Z badań, takich jak Diagnoza Społeczna, wynika, że absolwenci studiów magisterskich zarabiają średnio o 42% więcej niż osoby z wykształceniem średnim. Osoby posiadające tytuł licencjata zarabiają natomiast tylko o 8% więcej niż ich koledzy bez wyższego wykształcenia. Pracodawcy mogą dziś przebierać w kandydatach, posiadających wyższe wykształcenie. Jeśli mają do wyboru osobę o tych samych kompetencjach, wybiorą tę, która ma ukończone studia II stopnia.

Także wieloletnie badania prowadzone na absolwentach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pokazują następującą tendencję: ci z nich, którzy ukończyli studia I i II stopnia znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy niż ich koleżanki i koledzy, którzy mają za sobą tylko studia I stopnia.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, to rozważ jeszcze jedną sprawę. Zaledwie 1,5% bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy to absolwenci uczelni. To dane Głównego Urzędu Statystycznego. Pokazują one, że bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest stosunkowo niewielkie.

Jeszcze Ci mało? Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń za rok 2015, przeprowadzone na próbie ponad 160 000 osób przez Sedlak&Sedlak, pokazało, że poziom wykształcenia znacznie wpływa na wysokość zarobków. Badania pokazują, że przeciętny magister zarabia średnio o 600 zł więcej niż jego kolega licencjat czy inżynier i dwukrotnie więcej niż osoba ze średnim wykształceniem.

Wniosek jest prosty – studia II stopnia są konieczne jeśli chcesz mieć dobrze płatną pracę.

Sprawdź ofertę dobry i praktycznych studiów II stopnia w WSIiZ!

Dołącz do nas! wsiz.rzeszow.pl