Strona główna Grodzisko Dolne Utrzymują światowy poziom

Utrzymują światowy poziom

314
0

Reprezentanci Koła Robotyki z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym w dniach 25 – 29 lipca po raz piąty z rzędu startowali w Światowym Finale Budowy i Programowania Autonomicznych Robotów Mobilnych Botball. Turniej Botball 2018 odbywał się w Indian Wells w Kalifornii (USA).

W finale startowała drużyna w składzie: Król Sebastian, Szczęch Kamil, Kulpa Bartłomiej oraz Danak Paweł – Turniej Botball, Joniec Mateusz – Turniej Aerial. Opiekunem drużyny był pan Roman Matuszek.

Przedstawiciele koła robotyki swoimi wynikami w turnieju potwierdzili miejsce grodziskiej szkoły w światowej czołówce szkół, które w sposób szczególny zajmują się nauczaniem programowania i robotyki.

Nasi reprezentanci otrzymali wyróżnienie „Outstanding Use of Sensors” – nagroda sędziów za znakomite wykorzystanie sensorów w konstrukcji i programowaniu robota. W Indian Wells reprezentanci Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym zajęli w ogólnej klasyfikacji 19 miejsce w Finałach Światowych (na 61 drużyn z całego świata). Serdeczne gratulacje dla drużyny!!!

Start w finale światowym był możliwy dzięki doskonałej postawie w Eliminacjach Europejskich ECER 2018, które odbyły się w Qawra na Malcie – 16 – 20 kwietnia.

W zawodach tych drużyna zajęła odpowiednio: III miejsce w ogólnej klasyfikacji, II miejsce w Double Eliminations, IV miejsce w konkurencji Seeding Rounds  zdobywając również Nagrodę Sędziów „Judge’s Choice”.

Konkurs Botball jest organizowany od 1993 roku przez KISS Institute for Practical Robotics w Norman (Oklahoma, USA). Jest on w rzeczywistości bardzo rozbudowanym programem edukacyjnym przygotowującym uczniów szkół średnich do studiów technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem automatyki i programowania. Uczniowie biorący udział w tym programie muszą zbudować roboty, które w najskuteczniejszy sposób wykonają zadania określone w konkursie. Mają także obowiązek stworzyć wnikliwą dokumentację pracy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w swoim zespole, szczegółowym harmonogram prac oraz dokumentacją techniczną robotów, wykonaną za pomocą programów typu CAD. Całość musiała być sporządzana w języku angielskim, także w tym języku uczniowie mieli obowiązek zaprezentować swoją pracę komisji konkursowej.

Sam konkurs podzielony jest na kategorie:

  1. Dokumentacja konkursowa – ocena wytworzonej dokumentacji oraz prezentacja prac drużyny.
  2. Seeding Rounds – roboty, zbudowane przez zespół uczniowski, prezentują swoje największe możliwości na całym stole konkursowym. W tej kategorii drużyna nie rywalizuje z przeciwnikiem i ma cały stół z zadaniami konkursowymi do swojej dyspozycji.
  3. Double Eliminations – dwie drużyny wraz z robotami rywalizują na jednym stole. Drużyna, która uzyska większą ilość punktów wygrywa i przechodzi do następnego etapu rozgrywek. W tej kategorii możliwe jest blokowanie robotów przeciwnika oraz przeszkadzanie w uzyskaniu większej ilości punktów.

Członkowie drużyny pragną serdecznie podziękować Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie w trakcie Finałów Światowych Turnieju Robotyki „Botball 2018” oraz Konferencji „GCER 2018”

Pragniemy serdecznie podziękować za umożliwienie startu w Finale Światowym Turnieju Robotyki „Botball 2018” oraz udziału w Konferencji „GCER 2018” DARCZYŃCY:  Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”,

Dziękujemy za wsparcie drużyny podczas startu w Finale Światowym „Botball 2018” oraz udziału w Konferencji „GCER 2018” przez PGE Obrót S. A. w Rzeszowie.

Za wsparcie finansowe w organizacji wyjazdu pragniemy podziękować sponsorom:

  • Wójtowi Gminy Grodzisko Dolne – panu Jackowi Chmurze,
  • Marszałkowi Województwa Podkarpackiego – panu Władysławowi Ortylowi,
  • Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o
  • Firmie G2A.COM Sp. z.o.o.
Poprzedni artykułLeżajsk Budżet Obywatelski
Następny artykułNa rynku w Leżajsku zapaliło się poddasze w kamienicy