VI Festiwal Muzyki Dawnej – Leżajsk 2013

    208
    0

    VI Festiwal Muzyki Dawnej – Leżajsk 2013

    Dzieła Bacha, Haendla, Mozarta i wielu innych wybitnych kompozytorów działających w okresie od renesansu do klasycyzmu już wkrótce zabrzmią w salach koncertowych Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku i Muzeum Ziemi Leżajskiej. W dniach od 22 i 23 maja 2013 roku odbędzie się VI Festiwal Muzyki Dawnej – Leżajsk 2013. Festiwal skierowany jest do młodych artystów – uczniów szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia – a także melomanów renesansowych, barokowych i klasycznych brzmień. Przybędą do Leżajska przedstawiciele szkół muzycznych praktycznie z całej Polski i wybitni znawcy muzyki sięgającej w odległe czasy.

    Organizatorem VI Festiwalu Muzyki Dawnej jest Towarzystwo Promocji Kultury Muzycznej w Leżajsku współpracujące przy realizacji tego przedsięwzięcia z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Leżajsku i Fundacją Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim. Wsparcia finansowego i rzeczowego udzieliło Starostwo Powiatowe w Leżajsku i sponsorzy: Jan Ćwikła – firma Inter-Auto-Test, Bronisław Antonik – Pizzeria „Kwadrat”, Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o., firma „MultiDom” i Mieczysław Sulikowski – sklep muzyczny „Akord”.

    Historia festiwalu

    Festiwal Muzyki Dawnej zaistniał już jako impreza mająca stałe miejsce w kalendarzu kulturalnym miasta Leżajska. Początkowo impreza pod nazwą „Dziecięcy Festiwal Muzyki Dawnej” odbywała się w formie konkursu dotyczącego interpretacji dzieł kompozytorów okresu renesansu, baroku i klasycyzmu – skierowanego do uczniów szkół muzycznych I stopnia. Ideę konkursu obrazowało hasło przewodnie „Z muzyką poprzez wieki – od renesansu do klasycyzmu”, które towarzyszy przedsięwzięciu po dziś dzień. Pierwsza edycja miała miejsce w 2008 roku. Na podsumowanie zmagań konkursowych odbył się koncert rzeszowskiego zespołu muzyki dawnej „Vox Angeli”. Z biegiem czasu festiwal przerodził się w wydarzenie artystyczne o rozszerzonej formule, gdzie poza częścią konkursową odbywały się imprezy towarzyszące w postaci prelekcji, lekcji otwartych, wystaw i oczywiście koncertów zaproszonych artystów.

    W 2009 roku gościliśmy na Dziecięcym Festiwalu Muzyki Dawnej wybitnego wirtuoza gry organowej – Marka Stefańskiego, który wystąpił z recitalem w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku. W trzeciej edycji Dziecięcego Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku (2010 rok) wystąpił Zespół Muzyki Dawnej ,,Giulivamente” z Kolbuszowej – zespół wielokrotnie nagradzany, występujący z koncertami w całej Polsce. Wykłady i prelekcje wygłosiły: Agata Mazur – etnomuzykolog z rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego, Iwona Ćwikła – specjalistka w zakresie teorii muzyki. Konsultacji uczestnikom udzielali członkowie Komisji Konkursowej – wykładowcy szkół muzycznych.

    Dwa lata temu odbył się koncert w wykonaniu wybitnej pianistki, specjalizującej się w historycznych instrumentach klawiszowych – Katarzyny Drogosz. Artystka przygotowała recital na pianoforte – replice XVIII-wiecznego fortepianu z czasów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pani Katarzyna Drogosz gościła również w poprzednim roku, już jako przewodnicząca Komisji Konkursowej i wykładowca.

    Serdecznie zapraszamy na otwarte przesłuchania, koncerty, warsztaty i wykład Antoniego Cofalika – odbywające się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Leżajsku i Muzeum Ziemi Leżajskiej. Szczegóły festiwalu wkrótce zostaną zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej pod adresem: http://festiwal.muzyczna.com.pl
    Grzegorz Wójcikiewicz – dyrektor Towarzystwa Promocji Kultury Muzycznej w Leżajsku

    ź: Starostwo Leżajsk festiwal muzyki dawnej
     

    Poprzedni artykułObchody Dnia Powiatu Leżajskiego 2013
    Następny artykułKarki z podróży