slide1

Zespół Dworu Starościńskiego w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Leżajskiej, położony jest w centrum Leżajska.
Ekspozycja Historyczna miasta i regionu ukazuje historię, tradycję, kulturę, życie codzienne, czasy wojen i przemian społeczno-gospodarczych zachodzących na Ziemi Leżajskiej na przestrzeni wieków.

Nieodłącznie w historię Leżajszczyzny wpisane jest również zabawkarstwo, które swoją tradycją sięga XVIII wieku. Drewniane zabawki, robione ręcznie takie jak: pukawki, fujarki, samochody, grzechotki, motyle i ptaki klaskające skrzydłami czy dziobiące kurki i koguty są częścią stałej ekspozycji Muzeum.

Z Ziemią Leżajską związane jest browarnictwo, które swoją bogatą tradycją sięga roku 1525. Ekspozycja Browarnictwa znajdująca się w oficynie płn – wsch zespołu Dworu Starościńskiego przedstawia historię piwa, proces jego produkcji, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody, które zdobył leżajski browar. Zwiedzający mają okazje obejrzeć film, przedstawiający bogatą historię browaru i Ziemi Leżajskiej.

Działalność Muzeum urozmaicają liczne wystawy czasowe, wykłady, seminaria popularno – naukowe, oraz projekcje filmowe. Dla leżajskich dzieci Muzeum organizuje lekcje muzealne połączone z warsztatami ceramicznymi. Mają one na celu wprowadzenie najmłodszych mieszkańców Leżajszczyzny w tematykę muzealną.

[google-map-sc zoom=”18″ type=”ROADMAP”]