Okres jesienny i zimowy to czas, kiedy w ogródkach działkowych pojawiają się nieproszeni goście. Nie chodzi tylko o zwierzęta, które szukają schronienia lub pożywienia. Mowa o złodziejach, którzy szukają łatwego zarobku. Ich łupem często padają pozostawione w altankach i domkach letniskowych narzędzia i inne wartościowe przedmioty. Dlatego należy właściwie zabezpieczyć swoje mienie.

Włamania do altanek i domków letniskowych są bardzo uciążliwe dla ich właścicieli, ponieważ poza samą kradzieżą, sprawcy często niszczą i dewastują okradane budynki.  Aby nie stać się ich ofiarą należy odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie.

Dlatego:

  • Nie pozostawiajmy w domkach działkowych cennych rzeczy, zwłaszcza, gdy pomieszczenia nie są solidnie zabezpieczone przed włamaniem.
  • Nie pozostawiajmy torebek i reklamówek na ławce „na tzw. widoku”, gdy jesteśmy w pobliżu i wykonujemy prace ogrodowe – to, co jest widoczne dla nas, widoczne jest i dla złodzieja przechodzącego w pobliżu.
  • Zabezpieczmy dokładnie wejście na teren ogródka, a także wejścia do pomieszczeń, okna itp. – aby podczas naszej nieobecności, zabezpieczenia te nie były łatwe do pokonania.
  • Jeżeli zauważymy podejrzanie kręcące się w pobliżu obce osoby, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Zainteresujmy się co robią –  może właśnie sprawdzają teren. W razie podejrzeń powiadamiajmy o swoich obserwacjach Policję (997 lub 112). Warto korzystać w takim przypadku z pomocy sąsiedzkiej. Poprośmy o to, aby sąsiad zwrócił uwagę na naszą własność.
  • Oznakujmy przedmioty pozostawione na działce – spiszmy ich numery fabryczne lub seryjne. Zebrane dane przechowujmy w domu. W razie ich kradzieży łatwiej je będzie zidentyfikować.
  • Nie opowiadajmy osobom postronnym o tym, co przechowujemy na działce.
  • Jeżeli podejrzewasz, że mogło dojść do przestępstwa, wykroczenia lub stałeś się ich ofiarą, zadzwoń lub zgłoś się osobiście na Policję:

Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku, ulica Marii Curie – Skłodowskiej 2, 37-300 Leżajsk, telefon alarmowy 997 lub 112, Oficer Dyżurny  17 240 63 10

Dzielnicowy obsługujący obszar miejski gm. Leżajsk, (ogródki działkowe: PODLESIE i SŁONECZNIK)

sierż. Mirosław Krowicki, tel. (17) 240 63 46, tel. kom. 797 908 296

Komisariat Policji w Nowej Sarzynie, ulica Chemików 3a, 37-310 Nowa Sarzyna, tel. (17) 240 63 73, (17) 241 32 97

Dzielnicowy obsługujący obszar Nowej Sarzyny (ogródki działkowe: MIĘDZYZAKŁADOWY i RELAX)

aspirant Benedykt Borkowski, tel. (17) 240 63 73, tel. kom. 571 203 257

tekst alternatywny