W jesienne wieczory szybciej zapada zmrok, a  to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o naszym bezpieczeństwie na drodze. Wiadomo, że widoczność pieszych i rowerzystów poprawiają odblaskowe elementy, dzięki którym każdy, kto ich używa „świeci” i przyciąga uwagę innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o tym i bądźmy widoczni na drodze.

Jesienią i zimą dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Najczęstsze błędy, jakie popełniają piesi, to nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, nieostrożne wychodzenie na jezdnię zza pojazdu, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, poruszanie się nieprawidłową stroną drogi, czy wchodzenie na jezdnię przy czerwonym świetle.

Bardzo często wypadki drogowe są skutkiem nieprawidłowego zachowania kierujących samochodami względem pieszych. Główną przyczyną tych zdarzeń jest nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu, niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nieprawidłowe wykonywanie takich manewrów jak cofanie, skręcanie, czy omijanie.

Do wielu wypadków nie doszłoby, gdyby piesi byli po prostu widoczni. Kiedy pieszy ubrany jest w odzież o ciemnym kolorze i nie posiada elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Warto pamiętać, że po zmroku pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów. To może uratować pieszemu życie!

Policjanci z Leżajska od wielu lat prowadzą działania wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści, mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa na drogach. Elementy odblaskowe na kurtkach, spodniach, tornistrach zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności – warunek jest jeden elementy odblaskowe muszą być używane przez pieszych, rowerzystów, czyli niestrzeżonych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy do rodziców, jak również do dzieci o korzystanie z odblaskowych elementów codziennego ubioru. Zawieszki, wszywki, kamizelki i wszelkiego rodzaju opaski oraz gotowe już elementy odblaskowe ubioru na pewno przyczynią się do zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych i poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Dbając o bezpieczeństwo swoich Mieszkańców, Gmina Grodzisko Dolne od kilku już lat prowadzi akcję odblaski. Co roku do młodzieży szkolnej i dorosłych uczestników ruchu drogowego trafiają zestawy odblaskowe, zawierające pulsacyjne breloki z diodami LED, odblaskowe naklejki i zawieszki oraz samozaciskowe opaski. Elementy odblaskowe mają różne kształty, kolory i są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy odrobina dobrej woli, by wyrobić w sobie nawyk zakładania odblasków. Dzięki temu będziemy bardziej widoczni i bezpieczniejsi.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby zaopatrzeć się w opaskę odblaskową, zapraszamy do Urzędu Gminy, pokój nr 13.

ź: Grodzisko Dolne