1 sierpnia 2020 r.

W sobotę, 1 sierpnia 2020 r. o godz. 17:00 w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uruchomione zostaną syreny alarmowe w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Syreny alarmowe będą uruchomione przez 1 minutę, emitując dźwięk ciągły. Zapraszamy mieszkańców powiatu leżajskiego do oddania hołdu uczestnikom oraz cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego, w związku z 76 rocznicą godziny ,,W”, która dała początek temu jednemu z najważniejszych i zarazem tragicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

 

Kosiarka spalinowa

Jak przygotować sprzęt ogrodniczy na wiosnę?

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem zieleni i z utęsknieniem czekałeś na pierwsze, cieplejsze dni by móc cieszyć się czasem spędzanym na przycinaniu, plewieniu i koszeniu, czy też obowiązki pielęgnacyjne ogrodu traktujesz wyłącznie jako konieczność, wiosna to czas intensywnych prac na działce. Jednak przed przystąpieniem do nich, konieczne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu ogrodniczego. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

(więcej…)

Woda na Sanie wciąż wysoka [galeria]

We wtorek na terenie kilku gmin powiatu Leżajskiego w dalszym ciągu obowiązywał stan pogotowia przeciwpowodziowego. Poziom wody na Sanie podnosi się z każdą godziną. Sytuacja jest dramatyczna!

IMGW do końca czerwca codziennie zapowiada opady. Z kolei prognozy amerykańskich ekspertów NOAA przewidują deszcze i burze aż do 4 lipca. Na południu i południowym-wschodzie Polski deszczu będzie więcej niż zazwyczaj. Co gorsza, nasączona wilgocią ziemia nie będzie już tak łatwo wchłaniać wody.

Fotografie przesłał czytelnik: Pan Andrzej

ewidencja czasu pracy kierowcy

Ewidencja czasu pracy kierowców – najważniejsze informacje

Czas pracy kierowcy jest uregulowany prawnie i poświęcona mu jest odrębna ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 z późniejszymi zmianami). Przepisy te uwzględniają prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy i ustalają, w jakiej formie należy ją sporządzać. Ponadto kwestię tą reguluje także Kodeks pracy.

Do prowadzenia ewidencji czasu pracy zobowiązana jest każda osoba zatrudniająca kierowcę lub zlecająca mu wykonanie przewozu oraz kierowcy pracujący na zasadach samozatrudnienia, niezależnie od wielkości pojazdu, którym wykonują swoją pracę.

Cele prowadzenia ewidencji

Przede wszystkim ma ona na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach, poprzez regulację czasu pracy kierowcy, gdyż przemęczony kierowca jest śmiertelnym zagrożeniem zarówno dla siebie samego, jak i innych uczestników ruchu. Ponadto stanowi ochronę dóbr pracowniczych oraz ułatwia ustalanie wysokości wynagrodzenia.

Forma ewidencji

W artykule 25 ustawy przedstawiono możliwe warianty prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Pracodawca może ją prowadzić w jednej z następujących form, jako:

  • Zapisy na wykresówkach;
  • Wydruki danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
  • Pliki pobrane z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
  • Inne dokumenty potwierdzające czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności;
  • Rejestry opracowane na podstawie dokumentów opisanych powyżej.
Rozliczenie czasu pracy Kierowców

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki w sprawie zakresu prowadzenia przez pracowników dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika określa, jakie informacje powinien zawierać prawidłowo sporządzony dokument ewidencyjny: dane o czasie pracy w danych dniach każdego pracownika, w tym wyodrębnione godziny przepracowane w niedziele i święta, w porze nocnej, w dniach wolnych od pracy a także godziny nadliczbowe. Ponadto dyżury, urlopy, zwolnienia z pracy czy nieobecności. Dane te nie muszą być na tyle szczegółowe, by podawać konkretne godziny pracy, lecz wystarczy jedynie ich suma w danym dniu. Dla każdego pracownika pracodawca zakłada i prowadzi odrębną kartę. Należy mieć też na uwadze, ze karta ewidencji czasu pracy nie jest tożsama z listą obecności czy z harmonogramem pracy danego pracownika.

Niema określonego przedziału czasowego, jaki musi być ujęty w karcie. Pracodawca sam ustala dowolny, wygodny dla siebie okres- miesięczny, kwartalny, roczny czy jeszcze inny. Podstawową jednostką czasową wskazywaną w kartach ewidencyjnych powinna być godzina i minuty (jako odpowiedni ułamek pełnej godziny). Nie wyklucza się również możliwości prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej z zastrzeżeniem, iż konieczne jest okazanie wydruku na życzenie osoby uprawnionej do dokonywania kontroli. Decydując się na taki rodzaj ewidencjonowanie, zaleca się jednak raz na jakiś czas dokonywać wydruku dokumentacji, iż z technicznego punktu widzenia, wersję elektroniczną przechowywaną na komputerze lub innym urządzenia elektronicznym łatwiej jest utracić.

Prowadzona ewidencja powinna być chronologiczna, spójna i rzetelna. Przedsiębiorca jest zobligowany do prawidłowego zabezpieczenia dokumentacji przed utratą danych oraz niepożądanym dostępem do nich osób nieuprawnionych a także do przechowywania dokumentacji przez okres co najmniej 12 miesięcy po ich użyciu. Jeśli zaś wykresówki i wydruki z tachografów są jedyną prowadzoną ewidencją, czas przechowywania wydłuża się do 3 lat.

Kierowca musi posiadać przy sobie wykresówki lub dane cyfrowe za okres ostatnich 28 dni, by móc je okazać w przypadku kontroli drogowej. Po tym czasie zwraca dokumenty do firmy.

Konsekwencje braku ewidencji

Organem kontrolującym prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest Państwowa Inspekcja Pracy. Za brak ewidencji grożą wysokie kary pieniężne- od 1 tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych. Nakładane są one zarówno na kierowcę, jak i zarządzającego transportem. Ponadto firma będzie musiała przygotować ewidencję za zaległy okres, a więc nawet z trzech lat wstecz.

Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest więc jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy. Ci, co tego nie robią lub robią nienależycie, muszą liczyć się ze sporymi karami finansowymi a także narażają się na łatwą przegraną w sądzie, w przypadku ewentualnych sporów z pracownikami, dotyczącymi wysokości wypłat. Warto więc z należytą uwagą podejść do tego obowiązku, rzetelnie przygotowując wymaganą dokumentację lub powierzyć to zadanie wyspecjalizowanym firmom, które na zlecenie zajmują się ewidencjonowaniem czasu pracy danych pracowników.

Znana aktorka wspiera zbiórkę pieniędzy dla Anny Walania

Anna Walania z Leżajska ma męża i trójkę wspaniałych dzieci. Niestety, kobieta walczy z nowotworem – ma chłoniaka. Na specjalistyczną terapię, która może uratować jej życie potrzeba grubo ponad 1,5 mln zł. “Mam trójkę dzieci i chłoniaka! Wesprzyj mnie w walce o życie!”.
Już ponad 5500 tysiąca osób włączyło się w zbiórkę dla Anny Walania, do akcji dołączyła również słynna aktorka Katarzyna Zielińska, znana z ekranizacji takich jak: Och, Karol 2, M jak miłość, Złotopolscy itp.

Swoją “video” prośbę prośbę udostępniła na swoich profilach społecznościowych opisując ją: 

” Każda z nas kocha całować, tulić, wąchać i rozpieszczać swoje kochane MIŁOŚCI. To jest coś najpiękniejszego na świecie. Nie wyobrażamy sobie, żeby miało nas zabraknąć.Mam marzenie, żeby Ania Walania, mama trójki dzieci, też mogła to robić. Żeby wróciła zdrowa do swoich dzieci.
One wierzą w to, że mama jest czarodziejką i pokona raka.
Wiecie, że Ania nie da rady bez nas? Proszę, udostępniajcie moją prośbę. Ja wierzę w to, że uzbieramy potrzebną dla niej sumę na leczenie. „A ja mam jeszcze szansę. Mam jeszcze jedną, ostatnią iskierkę nadziei na życie, na to, że jeszcze wrócę do rodziny pełna sił. By to było możliwe, muszę jak najszybciej rozpocząć terapię CAR-T. Powinnam, ale nie mogę. Na drodze stanął kosztorys. Cena za ratowanie mojego życia to ponad półtora miliona złotych. Środki, których nie jestem w stanie sama zdobyć” Ania
MAMY KOCHANE! POMÓŻMY ANI❤️
https://www.siepomaga.pl/anna-

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Każda z nas kocha całować, tulić, wąchać i rozpieszczać swoje kochane MIŁOŚCI. To jest coś najpiękniejszego na świecie. Nie wyobrażamy sobie, żeby miało nas zabraknąć. Mam marzenie, żeby Ania Walania, mama trójki dzieci, też mogła to robić. Żeby wróciła zdrowa do swoich dzieci. One wierzą w to, że mama jest czarodziejką i pokona raka. Wiecie, że Ania nie da rady bez nas? Proszę, udostępniajcie moją prośbę. Ja wierzę w to, że uzbieramy potrzebną dla niej sumę na leczenie. „A ja mam jeszcze szansę. Mam jeszcze jedną, ostatnią iskierkę nadziei na życie, na to, że jeszcze wrócę do rodziny pełna sił. By to było możliwe, muszę jak najszybciej rozpocząć terapię CAR-T. Powinnam, ale nie mogę. Na drodze stanął kosztorys. Cena za ratowanie mojego życia to ponad półtora miliona złotych. Środki, których nie jestem w stanie sama zdobyć” Ania MAMY KOCHANE! POMÓŻMY ANI❤️ https://www.siepomaga.pl/anna-walania #mama #mamatrojki #pomagamy #razem #wnassiła #mamuśki

Post udostępniony przez Katarzyna Zielińska (@katarzynazielinska)

Jeden z największych punktów kurierskich w Polsce DPD Pickup

Jeden z największych punktów kurierskich w Polsce DPD Pickup znajduje się Nowej Sarzynie przy ulicy Bolesława Prusa 17. Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00.
 
DPD Pickup to punkt nadań i odbioru paczek. Wysyłamy paczki krajowe i międzynarodowe. Na miejscu wypełniamy za Ciebie potrzebne dokumenty i wystawimy fakturę.
W punkcie oferujemy materiały do spakowania przesyłki oraz pomagamy odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę do transportu.
 
Sprawdź nas ! ceny od 13.99 brutto, zwrot pobrania na drugi dzień po doręczeniu w standardzie, ubezpieczenie paczki do 1000 PLN w cenie. Zawsze staramy się doradzić Klientowi.

Miasto rozpoczyna rewitalizację

W związku z realizacją projektu pod nazwą „Kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskiej w Leżajsku” informujemy, że w dniu 11 maja rozpoczęte zostaną prace budowlane w obszarze Rynku wraz ze Skwerem Księdza Stanisława Lubasa oraz przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku.

ź: UM Leżajsk