Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły

  197
  0

  Pośpiech, stres i brak koncentracji mogą znacznie zmniejszyć czujność najmłodszych, dlatego warto uświadomić dzieciom, by koncentrowały się na tym, co dzieje się dookoła nich oraz przypominać o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  Zachowanie zasad ruchu drogowego, jak poruszanie się po chodniku, a w razie jego braku lewą krawędzią drogi, przechodzenie (nie przebieganie) przez jezdnię w wyznaczonych miejscach i uprzednie rozejrzenie się czy nic nie nadjeżdża, to podstawa bezpieczeństwa.

  Szkoła to miejsce, w którym dziecko spędza dużo czasu, uczęszczając na obowiązkowe i ponadprogramowe zajęcia szkolne, świetlicowe, sportowe itp. Jest to miejsce, gdzie pozostaje pod opieką nauczyciela. Niestety, nie zawsze stosuje się do jego zaleceń, stwarzając sytuacje zagrożenia zarówno dla siebie, jak i dla innych. Za bezpieczeństwo dziecka na drodze odpowiedzialni są rodzice. Przypomnijmy ważną zasadę, jaka w tym zakresie obowiązuje i powinniśmy stosować ją na co dzień: dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

  Gdy dzieci rozpoczynają naukę, początkowo nawet przeceniają niebezpieczeństwa, które mogą na nie czyhać w drodze między domem a szkołą. Im lepiej ją znają, tym mniej obawiają się, że może na niej stać się im coś złego.
  Jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w rolach pieszego, pasażera czy rowerzysty? Takie informacje przypominają dzieciom klas I-III policjanci z powiatu leżajskiego. Pośpiech, stres i brak koncentracji mogą znacznie zmniejszyć czujność najmłodszych, dlatego warto uświadomić dzieciom, by koncentrowały się na tym, co dzieje się dookoła nich oraz przypominać o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zachowanie zasad ruchu drogowego, jak poruszanie się po chodniku, a w razie jego braku lewą krawędzią drogi, przechodzenie (nie przebieganie) przez jezdnię w wyznaczonych miejscach i uprzednie rozejrzenie się czy nic nie nadjeżdża, to podstawa bezpieczeństwa dzieci, a także dorosłych.

  Chcąc utrwalić wśród najmłodszych podstawowe zasady na temat bezpieczeństwa drogowego, niezbędna jest współpraca policjantów z nauczycielami i rodzicami. Nauka najmłodszych odbywa się w formie zabawy. Na spotkaniach wyświetlane są filmy, gry i piosenki.

  Poprzedni artykułPolicjanci uratowali życie 27-letniemu mężczyźnie
  Następny artykułPożar w brzózie królewskiej