Lato to znakomity czas na rodzinne podróże. Nie można jednak zapominać o jednej z ważniejszych zasad bezpieczeństwa dotyczącej najmłodszych w samochodzie.

Właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch jest przypięty pasami i podróżuje w foteliku. Tej zasady nie można lekceważyć nawet na krótkich dystansach.

– Prawo o ruchu drogowym nakłada na kierowcę obowiązek bezpiecznego przewożenia dzieci. Za jego nieprzestrzeganie grozi otrzymanie 6 punktów karnych i 150zł mandatu – informuje mł. asp. Bogdan Wierzbicki z Zespołu Ruchu Drogowego w Leżajsku. Obowiązek ten dotyczy dzieci w wieku do 12 lat, mających mniej niż 150 cm wzrostu. W zależności od wagi i wzrostu dziecka, stosować należy odpowiednie nosidełka lub foteliki, a dla starszych dzieci podstawki podważające.

Nosidełka mocujemy tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy.

W trakcie przewożenia dziecka nie wolno kłaść przedmiotów na półce pod tylną szybą.

przedruk z “GŁOS Leżajska” sierpień 2013