Bobry do odstrzału

  206
  0

  PRZEDRUK GŁOS LEŻAJSKA: Te sympatycznie wyglądające i częściowo chronione zwierzęta są atrakcją dla turystów (tzw. Bobrze Szlaki Turystyczne), ale dla miejscowych stanowią coraz większy problem, dlatego ich populacja wkrótce ma zostać mocno ograniczona.

  Bobry upodobały sobie m.in. okolice przy ulicy Michałka (niedaleko Zalewu Floryda). Śladem ich aktywności są zastrugane w ołówek pnie po ściętych drzewach, a potok Jagoda kaskadowo zabudowany szeregiem. Niektóre zapory mają ponad 20 metrów długości i ok. 2 metry wysokości, do tego są niezwykle trwałe. Kiedy tama zostanie zniszczona, w pobliżu powstaje kolejna. Dlatego woda z potoku często zalewa okoliczne gospodarstwa. Zwierzęta ścinają też okoliczne drzewka i krzewy owocowe.

  Bobry mieszkają w norach, do których wejścia znajdują się pod wodą. Część nor przebiega pod ziemią, pod ścieżką uczęszczaną przez spacerowiczów – dróżka w czasie przechodzenia ludzi zapada się. Trudno jednak te zwierzęta wyłapać i przesiedlić, ponieważ prowadzą nocny tryb życia, a w dzień śpią ukryte w rozległych jamach.

  Przez kilka lat bobry zamieszkiwały rejon Wyspy Sosnowej (okolice zalewu). Zbudowały dużą tamę, powstało rozlewisko, a w brzegach wykopały nory mieszkalne. Na wyspie i na brzegach wycinały dęby, buki, leszczynę. Nie przeszkadzało im sąsiedztwo wypoczywających nad Florydą ludzi, a nocą nawet odwiedzały zalew.

  Bobry przeniosły się bliżej centrum miasta. Zwierzętom nie przeszkadza jego zgiełk  i obecność ludzi, przystosowały się do warunków. Za to mieszkańcy nie życzą sobie takiego sąsiedztwa, dlatego piszą do burmistrza i nadleśnictwa prośby o rozwiązanie problemu.

  – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał 180 zwierząt w ciągu 4 lat. Bobrów jest 1000 sztuk, więc przyrost wynosi ok. 250 sztuk rocznie – mówi Lech Steliga z Nadleśnictwa Leżajsk.

  ź: Głos Leżajska bobry

   

  Poprzedni artykułZapraszamy do czytania Kuriera Powiatowego !
  Następny artykułZapraszamy na Musical „SKRZYPEK NA DACHU” !!!