jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Nadszedł ten moment, kiedy na poważnie zaczynasz myśleć o swoim zdrowiu i wiesz, jak ważną rolę w tym wszystkim pełni zdrowe odżywianie. Niby wiedziałeś o tym zawsze, jednak ciężko czasami trzymać się wszystkich postanowień dotyczących prawidłowej diety. Jak więc zmienić dawne przyzwyczajenia i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe?

(więcej…)

polski producent przypraw

Przyprawy naturalne – dlaczego warto je stosować?

Przyprawy to bez wątpienia obowiązkowe produkty w każdej kuchni. Dzięki nim przygotowywane przez nas dania są pełne smaku i aromatu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odrębnych przypraw lub ich mieszanek, jednak skład niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym wyborem będą naturalne przyprawy. Wyjaśniamy, dlaczego należy je stosować oraz które warto mieć w swojej kuchni.

Naturalne przyprawy w trosce o zdrowie

Przyprawy są dodatkiem niemal każdego dania. Używamy ich więc codziennie w mniejszych bądź większych ilościach. To, czym się karmimy, ma jednak ogromny wpływ na nasze zdrowie. Skoro więc tak często spożywamy przyprawy w naszych posiłkach warto zadbać o to, by były to produkty dostarczające naszemu organizmowi wartości odżywcze, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie.

W wielu przyprawach, które spotkać można na sklepowych półkach, znajdują się szkodliwe składniki, które może i wpływają na polepszenie smaku dania, jednak spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić zdrowiu. Jednym z takich „ulepszaczy” jest glutaminian sodu- jeden z najpopularniejszych składników poprawiających i wzmacniających smak produktów spożywczych. Pomimo tego, iż jest to związek występujący naturalnie w produktach takich jak mleko, sery czy grzyby a nawet w organizmie ludzkim znajdując się w mleku matki, do przypraw dodawany jest wyrób syntetyczny. Jego smak jest niezwykle unikalny, gdyż stanowi połączenie czterech podstawowych smaków- słodkiego, słonego, kwaśnego oraz gorzkiego. Określany jako rosołowy, mięsny czy grzybowy, dodany do potraw które pozbawione są smaku, aromatu oraz wartości odżywczych, nadaje im charakteru i sprawia, że danie nam smakuje. Jest to dodatek od którego można łatwo i szybko się uzależnić. Na opakowaniach przypraw glutaminian sodu oznaczany jest symbolem E621.

producent przypraw

Producent przypraw – https://bellako.com.pl/

Ponadto wiele przypraw w swoim składzie posiada także barwniki oraz konserwanty, które mają za zadanie jedynie przedłużyć okres przydatności do spożycia lub nadać im apetycznego wyglądu. Jednak takie chemiczne dodatki nie mają nic wspólnego z prawdziwym smakiem a tym bardziej ze zdrowym odżywianiem.

Jeśli do tej pory używaliśmy w naszej kuchni takie przyprawy, warto zmienić w końcu nawyki i sięgnąć po naturalne składniki w trosce o swoje zdrowie.

Przyprawy obowiązkowe w naszej kuchni

Organizm ludzki bardzo łatwo przyzwyczaić do nowych smaków. Wystarczy więc odrobina zawziętości i dobrych chęci, by zdrowe, naturalne przyprawy stały się domeną naszych codziennych dań. Nie tylko wzbogacą smak, ale także przyczynią się do naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Jakie przyprawy warto mieć więc w swojej kuchni?

Sól himalajska- ciężko wyobrazić sobie kuchnię, nie tylko polską, bez dodatku w postaci soli. Jednak najczęściej stosowaną z nich jest ta biała, która niestety nie jest zbyt zdrowa dla naszego organizmu i nosi nawet miano „białej śmierci”. Spożywana w nadmiarze przyczynia się do nadciśnienia tętniczego, co z kolei może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Doskonałą alternatywą dla soli białej jest sól himalajska. Wydobywana jest ona z głębokich partii Himalajów, na co wskazuje jej nazwa i zawiera w swoim składzie aż 84 pierwiastki mineralne, posiadające cenne właściwości. Nie jest w żaden sposób czyszczona chemicznie oraz przetwarzana, przez co jest najzdrowszą solą na świecie. Można ją kupić niemal w każdym sklepie i choć jest nieco droższa od soli kuchennej, to warto skorzystać z takiej zdrowszej alternatywy.

Pieprz- to kolejna przyprawa, która stosowana jest w kuchni w celu nadania potrawom pikanterii i charakteru. To naturalny produkt, który dostępny jest w trzech kolorach, w zależności od pory jego zbiorów- pieprz może być zielony, biały lub czarny. Najczęściej stosuje się pieprz czarny, który wyróżnia się najbardziej intensywnym smakiem. Pieprz wspomaga trawienie i metabolizm oraz jest prawdziwą bombą witaminową. Należy pamiętać jednak, by sięgać po sprawdzone produkty z pewnego źródła i cechujące się najwyższą jakością.

Czosnek- nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. To następna przyprawa, która nada smaku potrawom oraz wpłynie korzystnie na nasz organizm.  Sięgajmy jednak po czosnek w postaci nieprzetworzonej, prosto z działki, gdyż ten oferowany w formie sypkiej lub w granulacie a także czosnek pochodzący z Chin to produkty przetworzone lub potraktowane środkami chemicznymi. Czosnek zawiera wiele różnych związków leczniczych. Obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, wzmacnia odporność, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka- to tylko niektóre z zalet tej naturalnej przyprawy.

Mieszanki naturalnych przypraw- oczywiście nie jest wykluczone stosowanie różnorodnych mieszanek przyprawowych. Ważne jednak, by były to zestawienie wyłącznie naturalnych przypraw. Możliwości jest wiele, począwszy od kilkuskładnikowych mieszanek po te zawierające kilkanaście przypraw ziołowo-warzywnych.

Stosowanie naturalnych przypraw jest nie tylko zdrowe ale i stosunkowo tanie. Ponadto mamy ogromy wybór wszelkiego rodzaju ziół, warzyw oraz innych składników i minerałów, które pozwolą na eksperymentowanie w kuchni z nowymi smakami, bez obaw o zdrowie własne i swojej rodziny.

Kasy fiskalne online – od kiedy?

Kasy rejestrujące z zapisem elektronicznym i papierowym jeszcze są w użyciu, jednak wkrótce się to zmieni. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych, które weszły w życie z dniem 1 maja 2019 roku. Zgodnie z nimi tradycyjne urządzenia zastąpią kasy fiskalne online. Poznajmy szczegóły tych zmian.

(więcej…)

kosze wiklinowe

Jak zrobić koszyk z wikliny

Historia wikliniarstwa na świecie, według pierwszych wzmianek, swoim początkiem sięga starożytności. Była to tradycja na tyle popularna, że w każdym domostwie przynajmniej jedna osoba znała się na wyplataniu koszy. Niski nakład pracy oraz darmowy, ekologiczny surowiec naturalny w postaci patyków wierzby, wikliny czy innych roślin giętkich przyczyniał się do narastającego wzrostu rzemiosła wikliniarskiego, który mimo upływającego czasu przetrwał do dnia dzisiejszego. W niektórych krajach przeżywa on nawet obecnie swój renesans modowy. 

(więcej…)

ewidencja czasu pracy kierowcy

Ewidencja czasu pracy kierowców – najważniejsze informacje

Czas pracy kierowcy jest uregulowany prawnie i poświęcona mu jest odrębna ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 z późniejszymi zmianami). Przepisy te uwzględniają prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy i ustalają, w jakiej formie należy ją sporządzać. Ponadto kwestię tą reguluje także Kodeks pracy.

Do prowadzenia ewidencji czasu pracy zobowiązana jest każda osoba zatrudniająca kierowcę lub zlecająca mu wykonanie przewozu oraz kierowcy pracujący na zasadach samozatrudnienia, niezależnie od wielkości pojazdu, którym wykonują swoją pracę.

Cele prowadzenia ewidencji

Przede wszystkim ma ona na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach, poprzez regulację czasu pracy kierowcy, gdyż przemęczony kierowca jest śmiertelnym zagrożeniem zarówno dla siebie samego, jak i innych uczestników ruchu. Ponadto stanowi ochronę dóbr pracowniczych oraz ułatwia ustalanie wysokości wynagrodzenia.

Forma ewidencji

W artykule 25 ustawy przedstawiono możliwe warianty prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Pracodawca może ją prowadzić w jednej z następujących form, jako:

  • Zapisy na wykresówkach;
  • Wydruki danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
  • Pliki pobrane z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
  • Inne dokumenty potwierdzające czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności;
  • Rejestry opracowane na podstawie dokumentów opisanych powyżej.
Rozliczenie czasu pracy Kierowców

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki w sprawie zakresu prowadzenia przez pracowników dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika określa, jakie informacje powinien zawierać prawidłowo sporządzony dokument ewidencyjny: dane o czasie pracy w danych dniach każdego pracownika, w tym wyodrębnione godziny przepracowane w niedziele i święta, w porze nocnej, w dniach wolnych od pracy a także godziny nadliczbowe. Ponadto dyżury, urlopy, zwolnienia z pracy czy nieobecności. Dane te nie muszą być na tyle szczegółowe, by podawać konkretne godziny pracy, lecz wystarczy jedynie ich suma w danym dniu. Dla każdego pracownika pracodawca zakłada i prowadzi odrębną kartę. Należy mieć też na uwadze, ze karta ewidencji czasu pracy nie jest tożsama z listą obecności czy z harmonogramem pracy danego pracownika.

Niema określonego przedziału czasowego, jaki musi być ujęty w karcie. Pracodawca sam ustala dowolny, wygodny dla siebie okres- miesięczny, kwartalny, roczny czy jeszcze inny. Podstawową jednostką czasową wskazywaną w kartach ewidencyjnych powinna być godzina i minuty (jako odpowiedni ułamek pełnej godziny). Nie wyklucza się również możliwości prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej z zastrzeżeniem, iż konieczne jest okazanie wydruku na życzenie osoby uprawnionej do dokonywania kontroli. Decydując się na taki rodzaj ewidencjonowanie, zaleca się jednak raz na jakiś czas dokonywać wydruku dokumentacji, iż z technicznego punktu widzenia, wersję elektroniczną przechowywaną na komputerze lub innym urządzenia elektronicznym łatwiej jest utracić.

Prowadzona ewidencja powinna być chronologiczna, spójna i rzetelna. Przedsiębiorca jest zobligowany do prawidłowego zabezpieczenia dokumentacji przed utratą danych oraz niepożądanym dostępem do nich osób nieuprawnionych a także do przechowywania dokumentacji przez okres co najmniej 12 miesięcy po ich użyciu. Jeśli zaś wykresówki i wydruki z tachografów są jedyną prowadzoną ewidencją, czas przechowywania wydłuża się do 3 lat.

Kierowca musi posiadać przy sobie wykresówki lub dane cyfrowe za okres ostatnich 28 dni, by móc je okazać w przypadku kontroli drogowej. Po tym czasie zwraca dokumenty do firmy.

Konsekwencje braku ewidencji

Organem kontrolującym prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest Państwowa Inspekcja Pracy. Za brak ewidencji grożą wysokie kary pieniężne- od 1 tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych. Nakładane są one zarówno na kierowcę, jak i zarządzającego transportem. Ponadto firma będzie musiała przygotować ewidencję za zaległy okres, a więc nawet z trzech lat wstecz.

Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest więc jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy. Ci, co tego nie robią lub robią nienależycie, muszą liczyć się ze sporymi karami finansowymi a także narażają się na łatwą przegraną w sądzie, w przypadku ewentualnych sporów z pracownikami, dotyczącymi wysokości wypłat. Warto więc z należytą uwagą podejść do tego obowiązku, rzetelnie przygotowując wymaganą dokumentację lub powierzyć to zadanie wyspecjalizowanym firmom, które na zlecenie zajmują się ewidencjonowaniem czasu pracy danych pracowników.

Oryginalny toner do drukarki czy zamiennik – co wybrać?

Zakup dobrej jakościowo a do tego korzystnej cenowo drukarki to nie jedyna decyzja, którą musimy podjąć. Gdy już mamy ją w swoim biurze musimy zastanowić się, czy będziemy używać do niej oryginalnych tonerów, czy też wybierzemy ich odpowiedniki. Co wybrać? Niema oczywiście jednoznacznej odpowiedzi ale przybliżymy kilka faktów, które z pewnością ułatwią decyzję.

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych

Jeśli drukujemy dużo i często, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na zminimalizowanie kosztów będzie regeneracja tonerów. Polega ona na dokładnym wyczyszczeniu starego pojemnika oraz jego ponownym napełnieniu. Przy wyborze tej opcji musimy mieć jednak świadomość, iż każda regeneracja tonera zwiększa ryzyko awarii nie tylko jego samego, ale i drukarki. Dlatego jeśli już decydujemy się na tą opcję, to warto robić to ostrożnie i od czasu do czasu wymienić pojemnik tonera na nowy.

Dobra jakość w korzystnej cenie

Dla tych, którzy cenią sobie zarówno jakość, jak i zależy im na dobrej cenie, odpowiednim wyborem będą zamienniki. Ich koszt jest nawet o połowę mniejszy, niż przy zakupie oryginalnych tonerów, a korzystając z produktów sprawdzonych firm nie będziemy narzekać na jakość wydruków. Oczywiście mowa tu o standardowych wydrukach biurowych, gdzie grafiki nie muszą być na najwyższym poziomie. W przypadku stosowania zamienników również musimy liczyć się z ryzykiem usterki urządzenia, lecz jest ono mniejsze niż przy regeneracji tonera. Należy mieć na uwadze również to, iż zamienniki mogą pracować mniej efektywnie niż produkty fabryczne, gdyż są w mniejszym stopniu przystosowane do urządzeń. Efektem tego jest mniejsza ilość wydruków na jednym pojemniku.

serwis drukarek Leżajsk

Serwis drukarek Leżajsk

Decydując się na zamiennik, warto postawić się na produkt sprawdzonych firm. Wybór tu jest naprawdę niemały a czasem lepiej jest zapłacić kilka złotych więcej, by cieszyć się dobrą jakością materiału. Warto przyjrzeć się tym producentom, którzy obejmują gwarancją produkty przez siebie oferowane. Dodatkowo zwróćmy tu uwagę na parametry tonera, a szczególnie jego wydajność i porównajmy ją z oryginałem.

Oryginał kosztuje

Chyba oczywiste jest, że tonery oryginalne będą kosztowały najwięcej. Ale za ceną idzie ich jakość oraz fakt, iż są dedykowane pod dane urządzenie, przez co możliwość wystąpienia jego uszkodzenia jest znikoma. Ponadto jakość wydruku będzie w tym przypadku najlepsza. Jeśli więc poziom wydruku jest istotny, to wybór tonera oryginalnego będzie tu oczywisty. Najbardziej widoczne będzie to przy wydruku grafik oraz zdjęć, które przy użyciu oryginalnych tonerów będą miały doskonałą jakość. Niestety odbędzie się to kosztem dużego zużycia materiału, a co za tym idzie, sporych kosztów. Decydując się na zakup oryginału mamy jednak pewność najwyższej jakości produktu, gwarantowanej przez renomowanego producenta. Co jeszcze istotne- używając tylko oryginalnych tonerów nie tracimy gwarancji na drukarkę w okresie jej trwania, na co nie możemy liczyć w przypadku użycia tonerów po regeneracji lub zamienników.

Wybór zależy więc od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na eksploatację drukarki oraz jakości, którą chcemy osiągnąć. Niezależnie od naszych potrzeb, decyzję o tonerach jakich będziemy chcieli używać, podejmijmy już na etapie wyboru drukarki, aby nie było później problemu w doborze tonera lub by jego cena nie przyprawiła nas o zawrót głowy. Zdarza się bowiem tak, że stosunkowo tania drukarka generuje wysokie koszty eksploatacyjne i na odwrót. Warto więc poświęcić trochę czasu i zapoznać się z możliwościami na rynku, zarówno wśród drukarek, jak i tonerów do niej.