ewidencja czasu pracy kierowcy

Ewidencja czasu pracy kierowców – najważniejsze informacje

Czas pracy kierowcy jest uregulowany prawnie i poświęcona mu jest odrębna ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 z późniejszymi zmianami). Przepisy te uwzględniają prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy i ustalają, w jakiej formie należy ją sporządzać. Ponadto kwestię tą reguluje także Kodeks pracy.

Do prowadzenia ewidencji czasu pracy zobowiązana jest każda osoba zatrudniająca kierowcę lub zlecająca mu wykonanie przewozu oraz kierowcy pracujący na zasadach samozatrudnienia, niezależnie od wielkości pojazdu, którym wykonują swoją pracę.

Cele prowadzenia ewidencji

Przede wszystkim ma ona na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach, poprzez regulację czasu pracy kierowcy, gdyż przemęczony kierowca jest śmiertelnym zagrożeniem zarówno dla siebie samego, jak i innych uczestników ruchu. Ponadto stanowi ochronę dóbr pracowniczych oraz ułatwia ustalanie wysokości wynagrodzenia.

Forma ewidencji

W artykule 25 ustawy przedstawiono możliwe warianty prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Pracodawca może ją prowadzić w jednej z następujących form, jako:

 • Zapisy na wykresówkach;
 • Wydruki danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
 • Pliki pobrane z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
 • Inne dokumenty potwierdzające czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności;
 • Rejestry opracowane na podstawie dokumentów opisanych powyżej.
Rozliczenie czasu pracy Kierowców

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki w sprawie zakresu prowadzenia przez pracowników dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika określa, jakie informacje powinien zawierać prawidłowo sporządzony dokument ewidencyjny: dane o czasie pracy w danych dniach każdego pracownika, w tym wyodrębnione godziny przepracowane w niedziele i święta, w porze nocnej, w dniach wolnych od pracy a także godziny nadliczbowe. Ponadto dyżury, urlopy, zwolnienia z pracy czy nieobecności. Dane te nie muszą być na tyle szczegółowe, by podawać konkretne godziny pracy, lecz wystarczy jedynie ich suma w danym dniu. Dla każdego pracownika pracodawca zakłada i prowadzi odrębną kartę. Należy mieć też na uwadze, ze karta ewidencji czasu pracy nie jest tożsama z listą obecności czy z harmonogramem pracy danego pracownika.

Niema określonego przedziału czasowego, jaki musi być ujęty w karcie. Pracodawca sam ustala dowolny, wygodny dla siebie okres- miesięczny, kwartalny, roczny czy jeszcze inny. Podstawową jednostką czasową wskazywaną w kartach ewidencyjnych powinna być godzina i minuty (jako odpowiedni ułamek pełnej godziny). Nie wyklucza się również możliwości prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej z zastrzeżeniem, iż konieczne jest okazanie wydruku na życzenie osoby uprawnionej do dokonywania kontroli. Decydując się na taki rodzaj ewidencjonowanie, zaleca się jednak raz na jakiś czas dokonywać wydruku dokumentacji, iż z technicznego punktu widzenia, wersję elektroniczną przechowywaną na komputerze lub innym urządzenia elektronicznym łatwiej jest utracić.

Prowadzona ewidencja powinna być chronologiczna, spójna i rzetelna. Przedsiębiorca jest zobligowany do prawidłowego zabezpieczenia dokumentacji przed utratą danych oraz niepożądanym dostępem do nich osób nieuprawnionych a także do przechowywania dokumentacji przez okres co najmniej 12 miesięcy po ich użyciu. Jeśli zaś wykresówki i wydruki z tachografów są jedyną prowadzoną ewidencją, czas przechowywania wydłuża się do 3 lat.

Kierowca musi posiadać przy sobie wykresówki lub dane cyfrowe za okres ostatnich 28 dni, by móc je okazać w przypadku kontroli drogowej. Po tym czasie zwraca dokumenty do firmy.

Konsekwencje braku ewidencji

Organem kontrolującym prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest Państwowa Inspekcja Pracy. Za brak ewidencji grożą wysokie kary pieniężne- od 1 tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych. Nakładane są one zarówno na kierowcę, jak i zarządzającego transportem. Ponadto firma będzie musiała przygotować ewidencję za zaległy okres, a więc nawet z trzech lat wstecz.

Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest więc jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy. Ci, co tego nie robią lub robią nienależycie, muszą liczyć się ze sporymi karami finansowymi a także narażają się na łatwą przegraną w sądzie, w przypadku ewentualnych sporów z pracownikami, dotyczącymi wysokości wypłat. Warto więc z należytą uwagą podejść do tego obowiązku, rzetelnie przygotowując wymaganą dokumentację lub powierzyć to zadanie wyspecjalizowanym firmom, które na zlecenie zajmują się ewidencjonowaniem czasu pracy danych pracowników.

Oryginalny toner do drukarki czy zamiennik – co wybrać?

Zakup dobrej jakościowo a do tego korzystnej cenowo drukarki to nie jedyna decyzja, którą musimy podjąć. Gdy już mamy ją w swoim biurze musimy zastanowić się, czy będziemy używać do niej oryginalnych tonerów, czy też wybierzemy ich odpowiedniki. Co wybrać? Niema oczywiście jednoznacznej odpowiedzi ale przybliżymy kilka faktów, które z pewnością ułatwią decyzję.

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych

Jeśli drukujemy dużo i często, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na zminimalizowanie kosztów będzie regeneracja tonerów. Polega ona na dokładnym wyczyszczeniu starego pojemnika oraz jego ponownym napełnieniu. Przy wyborze tej opcji musimy mieć jednak świadomość, iż każda regeneracja tonera zwiększa ryzyko awarii nie tylko jego samego, ale i drukarki. Dlatego jeśli już decydujemy się na tą opcję, to warto robić to ostrożnie i od czasu do czasu wymienić pojemnik tonera na nowy.

Dobra jakość w korzystnej cenie

Dla tych, którzy cenią sobie zarówno jakość, jak i zależy im na dobrej cenie, odpowiednim wyborem będą zamienniki. Ich koszt jest nawet o połowę mniejszy, niż przy zakupie oryginalnych tonerów, a korzystając z produktów sprawdzonych firm nie będziemy narzekać na jakość wydruków. Oczywiście mowa tu o standardowych wydrukach biurowych, gdzie grafiki nie muszą być na najwyższym poziomie. W przypadku stosowania zamienników również musimy liczyć się z ryzykiem usterki urządzenia, lecz jest ono mniejsze niż przy regeneracji tonera. Należy mieć na uwadze również to, iż zamienniki mogą pracować mniej efektywnie niż produkty fabryczne, gdyż są w mniejszym stopniu przystosowane do urządzeń. Efektem tego jest mniejsza ilość wydruków na jednym pojemniku.

serwis drukarek Leżajsk

Serwis drukarek Leżajsk

Decydując się na zamiennik, warto postawić się na produkt sprawdzonych firm. Wybór tu jest naprawdę niemały a czasem lepiej jest zapłacić kilka złotych więcej, by cieszyć się dobrą jakością materiału. Warto przyjrzeć się tym producentom, którzy obejmują gwarancją produkty przez siebie oferowane. Dodatkowo zwróćmy tu uwagę na parametry tonera, a szczególnie jego wydajność i porównajmy ją z oryginałem.

Oryginał kosztuje

Chyba oczywiste jest, że tonery oryginalne będą kosztowały najwięcej. Ale za ceną idzie ich jakość oraz fakt, iż są dedykowane pod dane urządzenie, przez co możliwość wystąpienia jego uszkodzenia jest znikoma. Ponadto jakość wydruku będzie w tym przypadku najlepsza. Jeśli więc poziom wydruku jest istotny, to wybór tonera oryginalnego będzie tu oczywisty. Najbardziej widoczne będzie to przy wydruku grafik oraz zdjęć, które przy użyciu oryginalnych tonerów będą miały doskonałą jakość. Niestety odbędzie się to kosztem dużego zużycia materiału, a co za tym idzie, sporych kosztów. Decydując się na zakup oryginału mamy jednak pewność najwyższej jakości produktu, gwarantowanej przez renomowanego producenta. Co jeszcze istotne- używając tylko oryginalnych tonerów nie tracimy gwarancji na drukarkę w okresie jej trwania, na co nie możemy liczyć w przypadku użycia tonerów po regeneracji lub zamienników.

Wybór zależy więc od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na eksploatację drukarki oraz jakości, którą chcemy osiągnąć. Niezależnie od naszych potrzeb, decyzję o tonerach jakich będziemy chcieli używać, podejmijmy już na etapie wyboru drukarki, aby nie było później problemu w doborze tonera lub by jego cena nie przyprawiła nas o zawrót głowy. Zdarza się bowiem tak, że stosunkowo tania drukarka generuje wysokie koszty eksploatacyjne i na odwrót. Warto więc poświęcić trochę czasu i zapoznać się z możliwościami na rynku, zarówno wśród drukarek, jak i tonerów do niej.

osocze bogatopłytkowe

Wirówka do osocza – jaka i gdzie kupić najlepszą?

Osocze bogatopłytkowe pozwala na odżywienie skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek, a także pobudzenie wzrostu włosów i ich zagęszczenie. Do jego przeprowadzenia niezbędna jest wirówka, dzięki której można oddzielić osocze od krwi pacjenta i tym samym odpowiednio je przygotować do wstrzyknięcia w skórę. Jak wybrać najlepsze urządzenie i gdzie je kupić?

Zakup wirówki do osocza – co jest istotne?

Wirówka do osocza powinna być przede wszystkim komfortowa w użyciu oraz łatwa w obsłudze. Bardzo istotne jest też to, jak długo trwa przygotowanie preparatu, gdyż wpływa to na całkowity czas wykonania zabiegu. Należy więc sprawdzić ilość miejsc na próbki, zwykle jest ich kilka lub kilkanaście. Wirówki znajdują zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale i ortopedii, chirurgii plastycznej oraz stomatologii. Muszą być one przystosowane do intensywnej eksploatacji i dobrze zabezpieczone przed awariami. Kupując urządzenie, warto się upewnić, czy mamy zapewnioną opiekę serwisową. Jeśli tak, w przypadku ewentualnej usterki możemy liczyć na pomoc fachowca. Poza tym sprzęt powinien być wykonany z solidnych materiałów, cicho pracować i nie zajmować zbyt dużo miejsca w gabinecie.

MesoREGEN Pro – wirówka do osocza PRP i fibryny bogatopłytkowej PRF

Wirówka MesoREGEN Pro służy do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego PRP, komórek macierzystych krwi, a także fibryny bogatopłytkowej PRF. To profesjonalne urządzenie, którego komora i silnik zostały wykonane ze stali chirurgicznej. Gwarantuje to bezpieczeństwo używania sprzętu i wytrzymałość. Obudowa jest metalowa, a tym samym odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wirówka jest wyposażona w 10 programów hamowania i przyspieszenia, więc sposób jej działania można dopasować do indywidualnych potrzeb. Parametry, które można samodzielnie regulować to: ilość obrotów, RFC, czas, jak również przeciążenie. Głównym elementem budowy maszyny jest indukcyjny silnik, który zapewnia efektywną i co ważniejsze cichą pracę. Należy wspomnieć również o czujniku braku wyważenia, który odpowiada za kontrolę, czy urządzenie działa prawidłowo.

Maszyna MesoREGEN Pro daje możliwość przygotowania autologicznych preparatów z niewielkiej ilości krwi żylnej. Znajduje ona zastosowanie w medycynie estetycznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, ortopedii, chirurgii plastycznej i okulistyce. Ponadto sprzęt jest używany podczas wszczepiania implantów dentystycznych.

MesoREGEN Plasma Gel Maker – wirówka do produkcji autologicznego wypełniacza tkankowego

MesoREGEN Plasma Gel Maker to wirówka dająca możliwość przekształcenia pozyskanego osocza bogatopłytkowego w żel, inaczej autologiczny kolagen. Jest on dobrą alternatywą dla kwasu hialuronowego, w szczególności dla alergików. Wstrzyknięcie takiego preparatu nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Urządzenie ma zaawansowany system ogrzewania i chłodzenia, umożliwiający precyzyjną kontrolę temperatury preparatu. Obsługa maszyny jest intuicyjna, jednak nie jest to jej jedyny atut. Dodatkowa zaleta wirówki to brak ograniczeń co do ilości oraz objętości preparatu. Z uwagi na kompaktowe wymiary nie wymaga ona dużo wolnego miejsca w gabinecie. Sprzęt nie jest hałaśliwy, dlatego generowane przez niego dźwięki nie przeszkadzają osobie przeprowadzającej zabieg ani samemu pacjentowi.

Specjalistyczna wirówka MesoREGEN Plasma Gel Maker sprawdzi się w każdym gabinecie oferującym zabiegi z wykorzystaniem autologicznego kolagenu. Dają one możliwość bezpiecznego wypełnienia blizn i zmarszczek, poprawy profilu wybranej części ciała, modyfikacji zarysu podbródka, wypełnienia nosa oraz wyrzeźbienia ciała.

Gdzie kupić wirówkę do osocza?

Urządzenia takie jak wirówka do osocza powinny być kupowane w sprawdzonych sklepach i hurtowniach medycyny estetycznej. Tylko wtedy można mieć pewność, że wybieramy solidny oraz niezawodny sprzęt, który usprawni pracę w gabinecie i zagwarantuje pacjentom bezpieczeństwo. Kupując wirówkę, powinniśmy otrzymać też wszystkie niezbędne informacje na temat jej działania. Korzystanie z usług profesjonalnej firmy gwarantuje zadowolenie z dokonanego wyboru.

Gdzie zrobić szkolenie na instruktora nordic walking w Polsce?

Nordic walking zyskuje na popularności i ma coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, gdyż jest to sport dobry dla każdego, niezależnie do wieku i formy. Spacer bowiem stanowi najbardziej naturalny ruch dla ciała a nordic walking jest jego efektywniejszym odpowiednikiem. Wszyscy więc, którzy ruch na świeżym powietrzu oraz pasję do kijków chcą połączyć ze sposobem na życie i zarabianiem, powinni pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu i odbyciem szkolenia na instruktora nordic walking. (więcej…)

mini ładowarki everun

Najlepsze mini ładowarki kołowe do ciężkich prac

Praca na budowie nie należy do najłatwiejszych. o tym wie każdy i nie chodzi tutaj tylko o osoby, które na co dzień mają do czynienia z pracami budowlanymi. To można zauważyć, przechadzając się po placach budowy, miejscach w których powstają olbrzymie budowle jak na przykład wieżowce etc. W takich pracach najważniejszym elementem nie jest tyle siła robocza jaką posiadacie co maszyny, które muszą być wykorzystane przy ciężkich pracach budowlanych. Jedną z podstawowych maszyn z którą z pewnością macie do czynienia na niemal każdej szanującej się budowie są tzw. ładowarki kołowe. Ładowarka kołowa maszyna do robót ziemnych przeznaczona do załadunku i transportu urobku na bliskie odległości. Dlatego też jak łatwo się domyślić celem tego artykułu jest opisanie najlepszych ładowarek kołowych, które możecie wykorzystać w ciężkich pracach budowlanych. Analizowane tutaj ładowarki kołowe można uznać, za jedne z najlepszych w swojej klasie. Warto zainteresować się tym artykułem. Dzięki temu będziecie wiedzieć, które maszyny powinniście wiedzieć na jaki model się zdecydować.

(więcej…)

Tkaniny dekoracyjne na zasłony do pokoju – jak wybrać?

Własnoręcznie uszyte zasłony są fantastyczną ozdobą domu. Dzięki nim wprowadzisz w swoich pomieszczeniach unikalny styl – w końcu wystrój okien będzie jedyny w swoim rodzaju. Zobacz, jak wybrać tkaniny dekoracyjne na zasłony do pokoju.

Jaka tkanina na zasłony? To zależy od pomieszczenia

Każde pomieszczenie ma inny charakter i przeznaczenie. Pokój to bardzo ogólna nazwa i w tym przypadku może chodzić zarówno o salon, jak i o sypialnię czy pokój dziecięcy. W pierwszej kolejności musisz wybrać kolorystykę tkaniny. We wnętrzach minimalistycznych najlepiej sprawdzają się jednokolorowe zasłony lub takie z bardzo delikatnymi, tylko lekko widocznymi wzorami. We wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym, art deco lub nowoczesnym sprawdzą się tkaniny w bardziej widoczne wzory. Jeżeli pokój jest mały i słabo oświetlony światłem słonecznym, najlepiej wybrać jaśniejszą tkaninę – białą, ecrue, morelową lub szarą. Ciemniejsze kolory zasłon lepiej sprawdzają się w większych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Wzór na zasłonach i jego efekt

 • Zasłony w pionowe pasy sprawią, że pokój będzie wyglądał na wyższy.
 • Zastosowanie zasłon w poziome pasy optycznie obniży pomieszczenie.
 • Dzięki zastosowaniu masywnych ciężkich zasłon pokój będzie wyglądał na bardziej przytulny.
 • Lekkie (np. tiulowe) zasłony lub te z drobnym motywem dadzą efekt optycznego powiększenia pokoju.

Rodzaje tkanin dekoracyjnych na zasłony

 1. Szyfon

Szyfon jest bardzo zwiewnym materiałem wręcz idealnie pasującym do wnętrz urządzonych w stylu romantycznym, shabby chic i pałacowym. Zastosowanie takich zasłon daje efekt wyłącznie estetyczny – tak delikatny materiał nie zaciemnia całkowicie pokoju i nie chroni prywatności (nie da się nim zasłonić okien przed ciekawskimi spojrzeniami). Szyfon sprawdzi się przede wszystkim w małych pokojach, których nie chcemy przytłoczyć.

 1. Tkaniny naturalne – bawełniane i lniane

Zasłony z bawełnianych i lnianych tkanin dekoracyjnych są całkowicie naturalne i cechują się doskonałą jakością, ale nie są odporne na rozciąganie, gniecenie i utratę koloru. Mimo bardzo dobrych walorów estetycznych niewłaściwie prane, prasowane lub użytkowane mogą stracić swój urok. Bawełniane i lniane materiały można z powodzeniem wykorzystać do uszycia zasłon do sypialni i pokoju dziecięcego.

 1. Welur i aksamit

Te materiały doskonale sprawdzają się we wnętrzach, które mają wyglądać elegancko i bogato – niczym komnaty pałacu. Aksamit jest bardzo delikatną i wartościową tkaniną, natomiast welur cechuje się dużą grubością i bardzo miękką strukturą. Niestety welurowe zasłony dość mocno się kurzą, więc między praniami trzeba je też odkurzać. Te tkaniny nadają się przede wszystkim na zasłony w bardzo okazałych salonach.

 1. Poliester i zaciemniający blackout

Tkaniny poliestrowe, mimo że nie są materiałami naturalnymi, cechują się wieloma zaletami, między innymi odpornością na pranie w wysokich temperaturach i na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo trudniej się gniotą, nie blakną i nie defasonują się. Zaciemniający blackout sprawdza się natomiast wszędzie tam, gdzie chcemy dokładnie przesłonić okno – w sypialni wychodzącej na podwórko sąsiada lub w salonie od strony ruchliwej ulicy. Takie materiały warto zastosować przede wszystkim w pokojach o południowej wystawie.

 1. Żakard

Tkaniny żakardowe są doskonałymi materiałami na zasłony. Żakard jest sztywny, dzięki czemu bardzo ładnie się układa, a dodatkowo doskonale eksponuje ewentualne wzory. Ta tkanina jest ponadto bardzo wytrzymała i świetnie sprawdza się wtedy, kiedy zależy nam na zastosowaniu miękkiego i delikatnego w dotyku materiału. Żakardowe zasłony można stosować w każdym pokoju bez względu na jego charakter czy wielkość.

Gramatura tkaniny dekoracyjnej na zasłony

W jednym przypadku zasłony są tylko dekoracją, a w innych przypadkach służą też do przesłaniania okien po zmroku, gdy w pokojach świeci się światło lub w dzień, kiedy do pomieszczeń wpadają ostre promienie słońca. Przy wyborze tkaniny na zasłony trzeba zwracać uwagę na jej gramaturę – im jest wyższa, tym tkanina jest grubsza i bardziej zaciemniająca.

Doskonałe tkaniny dekoracyjne na zasłony do pokoju znajdziesz w sklepie https://www.tkaninydekoracyjne.com.pl/. Oferta sklepu obejmuje materiały o różnych szerokościach, kolorach i gramaturach. W tym sklepie możesz znaleźć zarówno bestsellerowe tkaniny welurowe, jak i materiały żakardowe w piękne wzory czy satynowe ekskluzywne tkaniny dla wymagających. Bogata oferta i korzystne ceny zachwycą wszystkich miłośników pięknie urządzonych wnętrz.