jak odróżnić złoto od tombaku

Jak odróżnić złoto od tombaku?

Złoto to minerał od lat pożądany przez każdego, ze względu na swoją niesłabnącą wartość, atrakcyjny wygląd oraz blask, który już w starożytności Kleopatra przyrównywała do promieni słonecznych. Złoto dla kobiet stanowi element dekoracji ciała, zaś mężczyźni wykorzystują go we wszelkiego rodzaju sprzęcie komputerowym, gdzie poprawia wydajność systemu poprzez wyjątkowo dobry przepływ podzespołów elektronicznych. Państwo potrzebuje złota, aby uchronić wartość swojej waluty przed spadkami.

(więcej…)

automatyzacja produkcji

Automatyzacja produkcji – przykłady

Sytuacja produkcyjna na rynku zmienia się w zaskakująco szybkim tempie, tym samym w prosty sposób weryfikuje ona profil prowadzonej działalności. Tradycjonalne przedsiębiorstwa, które niegdyś cieszyły się dobrą opinią dzięki ręcznie wyrabianym produktom, nie mogą obecnie nadążyć za rozwojem technologicznym. Przez to często one upadają, bądź zyskują na tym potentaci produkcyjni, którzy potrafią zrobić podobny produkt, dużo taniej a zarazem w ilości masowej. W takim przypadku konieczne jest zainwestowanie w rozwiązania technologiczne, przyśpieszające i ułatwiające produkcję, a więc automatyzacja produkcji. Jakie są dostępne na rynku możliwości? Oto przykłady.

(więcej…)

jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe

Nadszedł ten moment, kiedy na poważnie zaczynasz myśleć o swoim zdrowiu i wiesz, jak ważną rolę w tym wszystkim pełni zdrowe odżywianie. Niby wiedziałeś o tym zawsze, jednak ciężko czasami trzymać się wszystkich postanowień dotyczących prawidłowej diety. Jak więc zmienić dawne przyzwyczajenia i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe?

(więcej…)

polski producent przypraw

Przyprawy naturalne – dlaczego warto je stosować?

Przyprawy to bez wątpienia obowiązkowe produkty w każdej kuchni. Dzięki nim przygotowywane przez nas dania są pełne smaku i aromatu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odrębnych przypraw lub ich mieszanek, jednak skład niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym wyborem będą naturalne przyprawy. Wyjaśniamy, dlaczego należy je stosować oraz które warto mieć w swojej kuchni.

Naturalne przyprawy w trosce o zdrowie

Przyprawy są dodatkiem niemal każdego dania. Używamy ich więc codziennie w mniejszych bądź większych ilościach. To, czym się karmimy, ma jednak ogromny wpływ na nasze zdrowie. Skoro więc tak często spożywamy przyprawy w naszych posiłkach warto zadbać o to, by były to produkty dostarczające naszemu organizmowi wartości odżywcze, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie.

W wielu przyprawach, które spotkać można na sklepowych półkach, znajdują się szkodliwe składniki, które może i wpływają na polepszenie smaku dania, jednak spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić zdrowiu. Jednym z takich „ulepszaczy” jest glutaminian sodu- jeden z najpopularniejszych składników poprawiających i wzmacniających smak produktów spożywczych. Pomimo tego, iż jest to związek występujący naturalnie w produktach takich jak mleko, sery czy grzyby a nawet w organizmie ludzkim znajdując się w mleku matki, do przypraw dodawany jest wyrób syntetyczny. Jego smak jest niezwykle unikalny, gdyż stanowi połączenie czterech podstawowych smaków- słodkiego, słonego, kwaśnego oraz gorzkiego. Określany jako rosołowy, mięsny czy grzybowy, dodany do potraw które pozbawione są smaku, aromatu oraz wartości odżywczych, nadaje im charakteru i sprawia, że danie nam smakuje. Jest to dodatek od którego można łatwo i szybko się uzależnić. Na opakowaniach przypraw glutaminian sodu oznaczany jest symbolem E621.

producent przypraw

Producent przypraw – https://bellako.com.pl/

Ponadto wiele przypraw w swoim składzie posiada także barwniki oraz konserwanty, które mają za zadanie jedynie przedłużyć okres przydatności do spożycia lub nadać im apetycznego wyglądu. Jednak takie chemiczne dodatki nie mają nic wspólnego z prawdziwym smakiem a tym bardziej ze zdrowym odżywianiem.

Jeśli do tej pory używaliśmy w naszej kuchni takie przyprawy, warto zmienić w końcu nawyki i sięgnąć po naturalne składniki w trosce o swoje zdrowie.

Przyprawy obowiązkowe w naszej kuchni

Organizm ludzki bardzo łatwo przyzwyczaić do nowych smaków. Wystarczy więc odrobina zawziętości i dobrych chęci, by zdrowe, naturalne przyprawy stały się domeną naszych codziennych dań. Nie tylko wzbogacą smak, ale także przyczynią się do naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Jakie przyprawy warto mieć więc w swojej kuchni?

Sól himalajska- ciężko wyobrazić sobie kuchnię, nie tylko polską, bez dodatku w postaci soli. Jednak najczęściej stosowaną z nich jest ta biała, która niestety nie jest zbyt zdrowa dla naszego organizmu i nosi nawet miano „białej śmierci”. Spożywana w nadmiarze przyczynia się do nadciśnienia tętniczego, co z kolei może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Doskonałą alternatywą dla soli białej jest sól himalajska. Wydobywana jest ona z głębokich partii Himalajów, na co wskazuje jej nazwa i zawiera w swoim składzie aż 84 pierwiastki mineralne, posiadające cenne właściwości. Nie jest w żaden sposób czyszczona chemicznie oraz przetwarzana, przez co jest najzdrowszą solą na świecie. Można ją kupić niemal w każdym sklepie i choć jest nieco droższa od soli kuchennej, to warto skorzystać z takiej zdrowszej alternatywy.

Pieprz- to kolejna przyprawa, która stosowana jest w kuchni w celu nadania potrawom pikanterii i charakteru. To naturalny produkt, który dostępny jest w trzech kolorach, w zależności od pory jego zbiorów- pieprz może być zielony, biały lub czarny. Najczęściej stosuje się pieprz czarny, który wyróżnia się najbardziej intensywnym smakiem. Pieprz wspomaga trawienie i metabolizm oraz jest prawdziwą bombą witaminową. Należy pamiętać jednak, by sięgać po sprawdzone produkty z pewnego źródła i cechujące się najwyższą jakością.

Czosnek- nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. To następna przyprawa, która nada smaku potrawom oraz wpłynie korzystnie na nasz organizm.  Sięgajmy jednak po czosnek w postaci nieprzetworzonej, prosto z działki, gdyż ten oferowany w formie sypkiej lub w granulacie a także czosnek pochodzący z Chin to produkty przetworzone lub potraktowane środkami chemicznymi. Czosnek zawiera wiele różnych związków leczniczych. Obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, wzmacnia odporność, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka- to tylko niektóre z zalet tej naturalnej przyprawy.

Mieszanki naturalnych przypraw- oczywiście nie jest wykluczone stosowanie różnorodnych mieszanek przyprawowych. Ważne jednak, by były to zestawienie wyłącznie naturalnych przypraw. Możliwości jest wiele, począwszy od kilkuskładnikowych mieszanek po te zawierające kilkanaście przypraw ziołowo-warzywnych.

Stosowanie naturalnych przypraw jest nie tylko zdrowe ale i stosunkowo tanie. Ponadto mamy ogromy wybór wszelkiego rodzaju ziół, warzyw oraz innych składników i minerałów, które pozwolą na eksperymentowanie w kuchni z nowymi smakami, bez obaw o zdrowie własne i swojej rodziny.

Kasy fiskalne online – od kiedy?

Kasy rejestrujące z zapisem elektronicznym i papierowym jeszcze są w użyciu, jednak wkrótce się to zmieni. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych, które weszły w życie z dniem 1 maja 2019 roku. Zgodnie z nimi tradycyjne urządzenia zastąpią kasy fiskalne online. Poznajmy szczegóły tych zmian.

(więcej…)

kosze wiklinowe

Jak zrobić koszyk z wikliny

Historia wikliniarstwa na świecie, według pierwszych wzmianek, swoim początkiem sięga starożytności. Była to tradycja na tyle popularna, że w każdym domostwie przynajmniej jedna osoba znała się na wyplataniu koszy. Niski nakład pracy oraz darmowy, ekologiczny surowiec naturalny w postaci patyków wierzby, wikliny czy innych roślin giętkich przyczyniał się do narastającego wzrostu rzemiosła wikliniarskiego, który mimo upływającego czasu przetrwał do dnia dzisiejszego. W niektórych krajach przeżywa on nawet obecnie swój renesans modowy. 

(więcej…)

ewidencja czasu pracy kierowcy

Ewidencja czasu pracy kierowców – najważniejsze informacje

Czas pracy kierowcy jest uregulowany prawnie i poświęcona mu jest odrębna ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 z późniejszymi zmianami). Przepisy te uwzględniają prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy i ustalają, w jakiej formie należy ją sporządzać. Ponadto kwestię tą reguluje także Kodeks pracy.

Do prowadzenia ewidencji czasu pracy zobowiązana jest każda osoba zatrudniająca kierowcę lub zlecająca mu wykonanie przewozu oraz kierowcy pracujący na zasadach samozatrudnienia, niezależnie od wielkości pojazdu, którym wykonują swoją pracę.

(więcej…)