Hu hu ha, nasza zima zła” – to nie tylko fragment piosenki, na której wychowało się już kilka pokoleń, lecz także prawda, którą śmiało mogą głosić kierowcy i właściciele aut. Zima nie jest bowiem porą zbyt przychylną nie tylko kierującym, ale także i ich pojazdom. Dlatego gdy już znika śnieg a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, warto zadbać o swój samochód po zimie i właściwie przygotować go do nowego, zdecydowanie lepszego dla niego sezonu. Jakie kroki musimy podjąć? Jakim zabiegom poddać i co wymienić- prezentujemy listę, której kolejne podpunkty należy koniecznie odhaczyć jako wykonane.

Po pierwsze- mycie auta po zimie

Czynność na pierwszy rzut oka niby oczywista i prozaiczna, jednak zwyczajne mycie auta z wykorzystaniem myjni bezdotykowej nie do końca wystarczy. Podczas zimy auto ulega największym zabrudzeniom, gdyż oddziałuje na niego najwięcej szkodliwych czynników- woda, śnieg, lód, błoto i oczywiście prawdziwa zmora samochodów, czyli sól drogowa. Dostają się one wszędzie, nawet w najmniejsze zakamarki, niszcząc od strony technicznej i szpecąc wizualnie nasze auto. Dokładna pielęgnacja na zewnątrz, a zwłaszcza precyzyjne mycie karoserii i podwozia, które to najbardziej narażone są na sól, śnieg i lód oraz regeneracja i właściwie dobrane zabezpieczenie lakieru poprzez korektę lakieru bądź nałożenie powłoki ochronnej, pozwoli znów cieszyć się doskonałym wyglądem auta a także wpłynie na jego stan techniczny.

Jeśli już uporamy się ze wszystkimi zabrudzeniami i mankamentami powstałymi po zimie od strony zewnętrznej, trudno byłoby zostawić wnętrze auta bez jakiejkolwiek ingerencji. Nie zapominając więc o środku, należy pozbyć się wszystkich niepotrzebnych elementów, dokładnie odkurzyć wszystkie zakamarki, wyczyścić tapicerkę, umyć deskę rozdzielczą oraz inne elementy wyposażenia auta. Szczególną uwagę należy poświęcić wycieraczkom- dokładnie je umyć a także osuszyć zarówno wycieraczki, jak i miejsce na którym się znajdują, gdyż w zimie lubi się tam zbierać wilgoć. Wiosenna aura to także doskonały moment, by dobrze wywietrzyć auto. Do pielęgnacji samochodu konieczne jest stosowanie specjalistycznych środków, dedykowanych kosmetyce pojazdów.

Po drugie- stan płynów i mycie silnika

Przede wszystkim musimy sprawdzić poziom oleju oraz wszystkich innych płynów w samochodzie. Jeśli chodzi o olej, warto wymienić go na wiosnę, gdyż dzięki temu usuwamy ten, który podczas zimy ciężko pracował w niskich temperaturach i z pewnością zawiera sporo zanieczyszczeń, powstałych w wyniku tarcia i spalania. Ponadto weryfikujemy także stan innych płynów- w tym chłodniczego a także do spryskiwaczy- warto przy tym wymienić płyn na letni. Zalecane jest także mycie silnika, gdyż dzięki temu oczyszczamy go z wszelkich zabrudzeń i łatwiej jest wówczas dostrzec na nim ewentualny wyciek bądź inny defekt.

Po trzecie- wymiana opon na letnie i mycie felg

Zbyt długa jazda na zimowym ogumieniu nie jest ani komfortowa, ani bezpieczna, a już na pewno nie jest korzystna, gdyż szybko niszczy bieżnik opon. Dlatego gdy temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 6 stopni Celsjusza, należy wymienić opony na letnie. To także właściwy moment, by zadbać o felgi- niezależnie od tego, czy przez cały rok używamy jednego kompletu felg, wymieniając jedynie ogumienie, czy też mamy dwa zestawy felg, ich pielęgnacja po zimie sprawi, że posłużą nam dłużej i poprawi się ich estetyka. Na właściwą pielęgnację felg składa się m.in. demontaż poszczególnych elementów, dokładne mycie i pędzelkowanie, usunięcie wszelkich substancji chemicznych, glinkowanie, nałożenie warstwy ochronnej w postaci powłoki ceramicznej bądź wosku.

Po czwarte- kontrola oświetlenia

To nie tylko sprawdzenie, czy poszczególne żarówki świecą lub czy działają wszystkie instalacje, które w czasie zimy lubią niekiedy ulec zwarciu. Jeśli któreś światło nie świeci, to oczywiście trzeba wymienić żarówkę. Jednak jeśli chodzi o oświetlenie, to należy przyjrzeć się także całym reflektorom samochodowym, gdyż ich zabrudzenie po zimie powoduje znaczny spadek jakości transmisji światła. Należy wówczas poddać je regeneracji reflektorów- w zależności od potrzeb może to być regeneracja zewnętrzna, regeneracja wewnętrzna bądź łączona. Składają się na nią takie działania jak czyszczenie, polerowanie, regeneracja odbłyśników, zabezpieczenie powłoką ceramiczną, uszczelnienie czy poprawne ustawienie reflektorów.

Na własną rękę czy w ręce specjalistów?

Wszystkich wymienionych wyżej czynności możemy podjąć się sami, jednak dużo bezpieczniej, lepiej i sprawniej będzie powierzyć swój pojazd w ręce specjalistów. Franciszek Sarzyński jest właścicielem najlepszego w regionie Centrum Autokosmetyki LuxeLike Nowa Sarzyna i wraz ze swoim zespołem zajmuje się wszelkimi pracami detailingowymi, w tym tymi dotyczącymi właściwej kosmetyki auta po zimie. –To niezwykle ważne, by właściwie zająć się swoim autem gdy już przyjdą cieplejsze dni. Koniec zimy to dobry moment, by pomyśleć o tej kwestii. Dlatego dla klientów, którzy do końca lutego skorzystają z naszej oferty, przygotowaliśmy promocję -10% na wszystkie usługi. Zapraszamy więc do kontaktu: www.centrumautokosmetyki.pl, ul. Kościuszki 1, 37-310 Nowa Sarzyna, tel. +48 793 391 007.

tekst alternatywny