Comenius AWARE

  201
  0

  W dniach 3-7.06.2013 w Muzeum Ziemi Leżajskiej będzie miała miejsce wystawa prac uczniów z pięciu szkół europejskich współpracujących  w projekcie Comenius AWARE „Around the World-A Race for the Environment”.  Prace i prezentacje tworzyli uczniowie ze szkół we Francji, Anglii, Hiszpanii i Polski przez dwa lata i były one wystawiane w różnych krajach.  Ich celem jest uwrażliwienie odbiorców na problemy współczesnego środowiska naturalnego, w szczególności wodnego oraz uświadomienie jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa czyste otoczenie.

  W wystawie będą uczestniczyć sami jej autorzy. Koordynator projektu Jea-Luc Dumas wraz ze swoimi uczniami z Roquesteron w pobliżu Nicei, Richard Baker Jones z Gosport w Anglii i uczniowie z AVJS, Nellie Galerneau z Les Sables d’Olonne z uczniami, nauczycielki z Hiszpanii-Pilar i Conchi oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 wraz z gronem pedagogicznym, dyrektorem Ryszardem Pyszem oraz koordynatorem projektu Małgorzatą Murdzia. Delegacja z państw partnerskich spędzi w Leżajsku aż cały tydzień!

  Część wystawy stanowić będą zdjęcia ze spotkania z żeglarzami podczas regat Vendee Globe w Les Sables d’Olonne we Francji. Uczniowie z poszczególnych szkół spisali statut we wszystkich językach projektu, którzy wręczyli 20 żeglarzom biorącym udział w samotniczych regatach dookoła świata; najtrudniejszym wyzwaniu, z jakim może zmierzyć się kapitan statku. Żeglarze są bowiem idealnym łącznikiem między uczestnikami projektu, a całym światem, przybliżają dzieciom geografię świata, a swoją postawą uczą wytrwałości i wiary we własne siły. Wydarzeniu towarzyszyła prasa i telewizja, a pierwsza transmisja z naszego spotkania z żeglarzem angielskim, Mikem Goldig miała miejsce w dniu 10 listopada, tuż po rozpoczęciu wokółziemskiego wyścigu.

  Co zawiera Statut?

  Wypunktowane najistotniejsze według uczniów sposoby zachowania przyjazne środowisku. Między innymi to, że należy dbać o każdą kroplę wody, bo woda to życie. Żyć w harmonii ze światem morskim, bez plastikowych kontynentów, czyli bez ich zaśmiecania. Szanować obszary chronione. Nie zabijać dla jedzenia wielorybów i zagrożonych wyginięciem ryb. Respektować zasady połowu ryb i szanować morskie prawa. Segregować odpady, redukować zużycie przedmiotów. Preferować odnawialną i czystą energię. Statut można będzie obejrzeć w Muzeum podczas wystawy.

  Jak przebiegał projekt?

  W trakcie projektu miały miejsce cztery spotkania w różnych krajach. W trzech z nich wzięły udział dzieci. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 byli w Anglii i Francji. Podczas tygodniowego pobytu w Gosport chodzili do szkoły angielskiej, uczestniczyli w apelach, potem w wycieczce po Londynie, przejażdżce po Tamizie… Z kolei we Francji, przebrani w stroje narodowe mogli spotkać się ze Zbigniewem Gutkowskim oraz z innymi żeglarzami na ich  jachtach, przekazać im statut i odśpiewać specjalnie przygotowany na ten cel hymn. Zwiedzili Akwarium w La Rochelle, nocowali w Instytucie Sportów Wodnych, z którego okien rozpościerał się piękny widok na Ocean Atlantycki. Codziennie spacerowali po plaży, zbierali muszelki i robili zdjęcia. Mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu, w którym inaczej nie uczestniczyliby. Działania projektu i jego bogata tematyka i różnorodność dała im do tego sposobność.

  Ponadto  uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przygotowali mnóstwo prezentacji. Niektóre z nich dotyczyły środowiska wodnego w naszym regionie. Inne były o Morzu Bałtyckim i jego mieszkańcach, o rzekach Polski. Uczniowie badali wodę z pobliskich zbiorników. Robili różnego rodzaju doświadczenia z wodą. Nie tylko sprawdzali jej czystość, ale też zajmowali się filtrowaniem. Opracowywali gazetki informacyjne, spotkali się ze strażnikiem wód w Leżajsku, chodzili do sanepidu. Przygotowali szereg prac plastycznych, zabawek z surowców wtórnych. W działania zaangażowali się wszyscy uczniowie „jedynki”.

   

  Reasumując  „Dookoła świata, dbając o środowisko” to jest więc projekt wyjątkowy, bo dotyczy ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem środowiska wodnego. Połączony jest z rejsem dookoła świata Vendee Globe, w którym uczestniczą żeglarze o światowej sławie. Uczniowie biorący udział w tym projekcie uczą się, jak dbać o środowisko wodne i jednocześnie współpracują ze sławnymi żeglarzami. Projekt kończy się w tym roku, a przyjazd delegacji z czterech szkół jest ostatnim spotkaniem, ale echo pozostanie. O środowisko należy dbać. Nie zaśmiecać swojego otoczenia, segregować śmieci, żyć w zgodzie z otaczającym nas światem. Motto projektu „TAKE TO THE SEA AND GIVE BACK TO EARTH”, ma znaczenie ponadczasowe i uniwersalne.

  Malgorzata Murdzia

   

  Poprzedni artykułLEŻAJSKIE TARGI PRACY 2013 – VI edycja.
  Następny artykułW ZUS Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych!