Cyfrowa telewizja naziemna w Leżajsku

  306
  0

  Coraz więcej reklam przypomina nam o tym, że analogowa telewizja naziemna przechodzi do lamusa. Zastąpi ją naziemna telewizja cyfrowa, którą można odbierać w Powiecie Leżajskim od dłuższego czasu.

  We wszelkiego rodzaju spotach informacyjnych słyszymy o  DVB-T,  symbol ten oznacza standard cyfrowej telewizji naziemnej, dzięki której telewidz będzie mógł w komfortowy sposób oglądać wysokiej jakości kanały telewizyjne oraz korzystać z przewodnika po programach (EPG) i telegazety .

  Kolejnym pojęciem związanym z telewizją cyfrową jest tzw. multipleks  w skrócie (MUX). W Polsce załączone zostaną trzy multipleksy, a do każdego z nich będzie przypisana ograniczona ilość poszczególnych kanałów.

  Multipleks 1 (działa już od dłuższego czasu na terenie powiatu leżajskiego) zawiera programy: : TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka.

  Multipleks 2 (działa od 1 paźdzniernika na terenie powiatu leżajskiego)  zawiera programy: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV Puls2, TV6 i Polsat Sport News .

  Multipleks 3 (który zostanie najprawdopodobniej załączony w przyszłym roku)  zawierać będzie następujące: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.

  Jak można odebrać sygnał telewizji cyfrowej?

  Leżajski nadajnik telewizji cyfrowej znajduje się w Giedlarowej niedaleko cmentarza, tak jak wyżej wspomniano nadaje on już kanały z MUX1 oraz MUX2. Aby pobrać z nich sygnał wystarczy przełączyć telewizor w tryb DVB lub jeżeli nie spełnia on odpowiednich wymagań dokupić do telewizora peryferyjny dekoder DVB.

  Antena która była wykorzystywana do odbioru telewizji analogowej w zupełności powinna sobie poradzić z odbiorem syngału, gdyż odległość dzieląca odbiornik od nadajnika jest bardzo mała. Jednak gdy wystąpią problemy z odbiorem lub jakością sygnału zaleca się zakupić antenę kierunkową lub wzmacniacz antenowy.

  Autor: Kamil Szczepanik

   

   

   

  Poprzedni artykułPowstaje kolejny obiekt sportowy
  Następny artykułŚwiętowali 50-lecie małżeństwa