Strona główna Gmina Leżajsk Cymbały znane i nieznane

Cymbały znane i nieznane

354
0

Album „Cymbały znane i nieznane” – start kampanii crowdfundingowej na wydanie albumu dwupłytowego prezentującego sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym, charakterystycznym dla podkarpacia instrumencie.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w ramach realizowanego międzynarodowego projektu „ARTISTIC”, wspiera wydanie dwupłytowego albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich w wykonaniu Michała Rydzika i jego uczniów. Projekt obejmuje nagranie tradycyjnych melodii oraz utworów współczesnych, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich.

Obecnie nie wydano tego rodzaju płyty, pomimo iż zbiory w tym zakresie są ogromne, chociażby nagrania zebrane w ramach Spotkań Cymbalistów. Tradycja gry na cymbałach podtrzymywana jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który od 1981 roku organizuje Spotkania Cymbalistów Polski południowo – wschodniej. Spotkania są imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego – mówi solista Michał Rydzik.

„Cymbały znane i nieznane” to wyjątkowe wydanie albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich, instrumentu charakterystycznego dla poszczególnych regionów. Dla Rzeszowszczyzny oraz Warmii i Mazur takim instrumentem są cymbały. Nagranie materiału muzycznego odbyło się Studiu koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów w dniach 18-19 czerwca 2020. Nasze wydawnictwo pozostanie materialnym śladem historii folkloru. Polska muzyka ludowa jest bezcennym i żywym dziedzictwem narodowym, które wywarło znaczący, choć niedoceniany w Polsce wpływ na kulturę europejską i światową – informuje Katarzyna Mach-Wawrzaszek, dyrektor Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne.

Do mistrzów gry na cymbałach z naszego regionu należał niewątpliwie Edward Markocki z Podlesia. Jego wnuk wraz pozostałymi solistami; Michał Rydzik z siostrami: Agnieszką, Aleksandrą, Anną Rydzik z Grodziska Dolnego k. Leżajska wykonają utwory zawarte w albumie. Łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, ale i miłość do muzyki. Album charakteryzuje się różnorodnością stylów, znajdą się w nim zarówno utwory ludowe, jak i aranżacje muzyki rozrywkowej i klasycznej – dodaje Michał Rydzik.

W dniu 19-06-2020 ruszyła zbiórka pieniędzy na 2-częściowy album instrumentalny „Cymbały znane i nieznane”. Platforma crowdfundingowa zrzutka.pl powstała z myślą o wszystkich osobach, które chcą realizować ciekawe projekty i urzeczywistniać kreatywne pomysły. Crowdfunding to finansowanie społecznościowe, która pomoże uzyskać niezbędne fundusze na ich realizację. Do tej pory zarejestrowało się na zrzutka.pl  422 265 użytkowników. Zorganizowali oni  505 207 zrzutek, na których zebrali ponad 253 933 593 złotych (źródło: https://zrzutka.pl/). Społeczeństwo współtworzy i wspiera zrealizowanie marzenia, które twórca z pomocą swojej społeczności finalizuje. W zamian wspierający wpłacając określoną wartość na projekt wybierają nagrody (świadczenie zwrotne).

19 czerwca w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie soliści spotkali się z Farba Films – Kacper Leśniewski, aby nakręcić clip promujący wydanie albumu. Efekt pracy zostanie zamieszczony na profilu solistów pod adresm www https://zrzutka.pl/z/cymbaly-znane-i-nieznane
Mając na uwadze, iż brzmienie muzyki ludowej zyskuje coraz większą popularność i grono fanów nie tylko w kraju, ale także za granicą wydanie płyty przyczyni się do promocji naszego regionu. Wierzymy, że crowdfunding, umożliwi zrealizowanie zamierzonej inicjatywy i będzie wkładem w rozwój i edukację kulturalną kolejnych pokoleń. Kampanię przygotowujemy w ramach projektu „ARTISTIC” przy ogromnym wsparciu wielu instytucji z regionu, które w codziennej pracy wspierają i promują niematerialne dziedzictwo kulturowe, a także indywidualnych twórców, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do wydania albumu. Teraz liczymy na zaangażowanie i hojność społeczności. Każda złotówka ma znaczenie – podsumowuje Małgorzata Kilian, koordynator projektu, RARR S.A.

Cymbały były i nadal są wytwarzane przez ludowych twórców. Duże zainteresowanie grą na cymbałach potwierdzają coroczne „Spotkania Cymbalistów” organizowane od 39 l. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Bierze w nich udział, obok wirtuozów gry na cymbałach, spora grupa młodych osób, co jest dowodem na to, że umiejętność gry na tym instrumencie jest nadal przekazywana z pokolenia na pokolenie i cieszy się coraz większą popularnością. – Maria Kula, WDK Rzeszów. Cymbały (w różnych swoich odmianach) są popularne na całym niemal świecie. Na cymbałach można grać zarówno melodycznie, jak i harmonicznie, co sprawia, że instrument ten jest niezwykle uniwersalny a jednocześnie dość trudny w opanowaniu.

Poprzedni artykułŚmierć motocyklisty w Zmysłówce k. Grodziska Dolnego
Następny artykułBosak dał o sobie znać w Leżajsku