Strona główna Gmina Leżajsk Czy mając wspólne konto z małżonkiem, można wnioskować o pożyczkę przez Internet?

Czy mając wspólne konto z małżonkiem, można wnioskować o pożyczkę przez Internet?

351
0

Wchodząc w związek małżeński, nabywamy pewnych praw i obowiązków. Jednym z nich jest wspólność majątkowa. Od tego momentu na mocy ustawy oboje małżonkowie będą wnosić do wspólnoty wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego, dochody z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego. Wiele par decyduje się również na posiadanie wspólnego konta bankowego. Czy w przypadku chęci skorzystania z kredytu lub pożyczki konieczna jest pisemna zgoda współmałżonka? Czy mając wspólne konto z małżonkiem, można wnioskować o pożyczkę przez Internet?

Czy potrzebujemy zgody małżonka, by wziąć kredyt i pożyczkę?

Jeśli chcemy skorzystać z kredytu, konieczność zgody współmałżonka zależy od jego rodzaju lub wysokości zobowiązania. W przypadku kredytu hipotecznego zgoda jest wymagana. Głównie dlatego, że jest to zobowiązanie długoterminowe i na wysoką kwotę. W związku z tym kredyt hipoteczny będzie dużym obciążeniem dla pary na długi okres czasu. Natomiast w przypadku kredytów konsumpcyjnych, czy też gotówkowych konieczność przedstawiania zgody na zaciągnięcie zobowiązania uzależniona jest od przyjętej polityki banku. W niektórych instytucjach bankowych zgoda wymagana jest już przy kredycie opiewającym na 20 000 złotych, w innych jest konieczna przy kredycie na 50 000 złotych.

Jak wygląda sytuacja w przypadku pożyczek? Pożyczki są zobowiązaniami przeważnie na mniejszą kwotę i krótszy okres czasu, stąd nie wymagają tylu niezbędnych dokumentów i spełnienia wielu wymogów. W związku z tym firmy pożyczkowe nie wymagają od klientów zgody współmałżonka na skorzystanie z pożyczki. 

Czy mając wspólne konto z małżonkiem można wnioskować o pożyczkę przez Internet?

Instytucje pozabankowe swoje produkty, czyli chwilówki i pożyczki ratalne kierują przeważnie do osób fizycznych – indywidualnych lub do podmiotów gospodarczych (firm). W związku z tym umowa pożyczki jest tak skonstruowana, aby występował w niej jeden konsument. Nie można zaciągnąć pożyczki jako para lub jako małżeństwo. W przypadku pożyczki przez Internet konsument, aby otrzymać środki na konto, poddawany jest weryfikacji. Można jej dokonać w dwojaki sposób, przez tzw. przelew weryfikacyjny lub specjalną aplikację stworzoną do weryfikacji tożsamości konsumentów. Przelew weryfikacyjny polega na wykonaniu transakcji na niską kwotę z konta wnioskodawcy na rachunek bankowy firmy pożyczkowej. W ten sposób instytucja pozabankowa potwierdza zgodność podanych przez wnioskodawcę danych z tymi widniejącymi na potwierdzeniu doganiania transakcji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku aplikacji do weryfikacji tożsamości. Klient otwiera otrzymany od firmy pożyczkowej link, loguje się przez aplikację do swojego konta, a aplikacja zbiera niezbędne do weryfikacji dane. Jednak nie każda aplikacja wyraża zgodę na weryfikację konta posiadającego dwóch właścicieli, to zapewne firmy pożyczkowe w inny sposób potwierdzą tożsamość wnioskodawcy. Z pewnością posiadanie oddzielnego rachunku w znaczący sposób przyspieszy procedurę udzielenie pożyczki, to jednak wspólny rachunek bankowy nie powinien stanowić przeszkody. Szczególnie jeśli wybrana przez nas instytucja pozabankowa oprócz udzielania pożyczek online posiada inne kanały dystrybucji swoich produktów np. drogą telefoniczną. Wówczas może dojść do sytuacji, w której pracownik firmy pożyczkowej skontaktuje się z nami i podpowie, jakie czynności należy wykonać, aby otrzymać środki z pożyczki. 

Poprzedni artykułMieszkańcy Leżajska i okolic będą mieli możliwość zbadania swoich kości w “osteobusie”
Następny artykułDuże zmiany na gastronomicznej mapie Leżajska.