Czym się różni telewizor LED od zwykłego?

  201
  0

  Telewizja przed internetem była pierwszym oknem na świat. Zachwycano się samą możliwością pozyskania informacji, obejrzenia jakichkolwiek filmów. Dzisiaj natomiast telewizor to nie tylko odbiornik sygnału multimedialnego, ale przede wszystkim ambitny produkt technologiczny. W artykule przedstawienie podstawowych różnic między tzw. zwykłym telewizorem (najczęściej rozumianym jako LCD), a odpowiednikami typu telewizor LED.

  Ważna uwaga

  Na początku należy zrozumieć, że LED to wyższy odpowiednik LCD, a to już ustawia go w lepszej pozycji pod względem charakterystyki.

  Wybrane różnice przydatne podczas zakupu

  Telewizor LED jest droższy od zwykłego;
  LED może tracić jakość obrazu przy źle rozłożonych diodach podświetlających, jednak są to telewizory designerskie, bardzo cienkie, promowane najchętniej przez sprzedawców;
  Przy najdroższych modelach na rynku kontrast i jaskrawość zdecydowanie na korzyść LED. Nawet trzykrotna różnica. Lepszy odbiór scen dynamicznych;
  Niezależna regulacja podświetlenia w telewizorach klasy LED. Dopasowanie do preferencji użytkownika;
  Głębia koloru czarnego zdecydowanie na korzyść modeli LED;
  LCD zabiera więcej energii i jest w ponad dwudziestu procentach mniej żywotny, kapitałochłonne usterki;
  Telewizory LCD są cięższe;
  LED po uruchomieniu od razu pokazuje pełną gamę kolorów, a w LCD widzimy stopniowe rozjaśnianie. Dochodzi do tego większa precyzja podświetlana, dopasowanie stref cienia.

  Każda różnica ma swoją cenę

  Jednym z najlepszych wyborów na rynku jest ekran LED z pełnym, regulowanym podświetleniem. Przy tańszych urządzeniach różnice są niezauważalne. Trudno spotkać już w sklepach typowe kineskopy. Technologia tworzenia telewizorów nabrała jednolitych kształtów. Producenci walczą o jakość. Filmy i standardowe programy podlegają nowoczesnym opcjom obróbki (dopasowanie pod standard wyświetlania). Zatem, jeżeli telewizor ma służyć do rozrywki wybierz model z najlepszą formą obrazu, ponieważ poniesiesz i tak wydatek jednorazowy. Podsumowując, telewizor LED w zestawieniu wypada lepiej, chociaż za precyzję trzeba dopłacić.

  Poprzedni artykułNoworoczne czytanie w bibliotece
  Następny artykułTowarzysz generał idzie na wojnę – Projekcja Filmu