Dziś w sali konferencyjnej w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się debata społeczna w cyklu spotkań pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-możesz mieć na nie wpływ”. Temat spotkania „Pseudokibice – kim są naprawdę, jakie zagrożenie stwarzają”. Policjanci wspólnie z samorządowcami, prezesami klubów sportowych, dyrektorami szkół i mieszkańcami powiatu leżajskiego dyskutowali na tematy związane z zagrożeniem, jakie występuje ze strony pseudokibiców.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z programem „Dzielnicowy Bliżej Nas”, Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację „Moja Komenda”. Debatę rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku nadkom. Artur Wasiuta. Komendant przywitał uczestników i podkreślił znaczenie zorganizowanej debaty, przedstawił jej tematykę i jednocześnie podziękował władzom samorządowym za współpracę. W debacie udział wzięli Lucjan Czenczek Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego, prezesi klubów sportowych, dyrektorzy i pedagodzy szkolni oraz przedstawiciele innych służb mundurowych.

Patronatem honorowym debatę objął Starosta Leżajski Marek Śliż. Partnerem spotkania zostało Muzeum Ziemi Leżajskiej z jego dyrektorem Jackiem Kwiecińskim na czele.

Celem spotkania była wymiana informacji i dyskusja dotycząca problemów i zagrożeń, jakie wynikają z grup pseudokibiców funkcjonujących na terenie powiatu. Podczas debaty zaprezentowano kwestie związane z funkcjonowaniem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, Moja Komenda i programem „Dzielnicowy bliżej nas”.

Funkcjonariusze przedstawili zebranym zasady i metody działania profilaktycznego programu ”PSEUDOKIBIC”, który realizowany jest przez Policję w Leżajsku.

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zgłaszali swoje wnioski i sugestie. Omówiono również zasady wzajemnej współpracy pomiędzy Policją, a klubami sportowymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa na obiektach sportowych w czasie rundy wiosennej rozgrywek piłki nożnej.