Diamenty, które są szlifowane w Giedlarowej

    179
    0

    Młodzież z Gimnazjum w Giedlarowej pokazała, że można przezwyciężyć wszelkie trudności, gdy się coś chce osiągnąć . Pod „wodzą” ludzi z pasja, którzy- tworząc zespół Maraton Boogie -sami musieli pokonać wiele przeszkód.

    Pomysł narodził się z miłości do tańca małżeństwa nauczycieli i trenerów w jednym -Państwa Andrzeja i Jolanty Ciryt .Chcieli oni stworzyć zespół taneczny ,ale nie taki ,jakie powstają po „tańcu z gwiazdami „wszędzie , tylko taki ,jaki zobaczyli w internecie i zakochali się w nim. Pani Jola w poszukiwaniu trenerów i kogoś ,kto mógłby jej pokazać taniec boogie woogie zapisała się do szkoły tańca w Rzeszowie .

    Dziennikarka -Jakie był początek zaistnienia zespołu ?

    Jolanta Ciryt-Wszystko zaczęło się od tego , że zobaczyliśmy ”boogie woogie”w internecie , ja jestem instruktorem tańca sportowego i w okolicy zaczęłam poszukiwać tego kto mógłby mi pokazać krok podstawowy,a później ja już doszukam się reszty .Nikogo nie znalazłam, aż dopiero w programie „Kawia i herbata”, zobaczyłam ,jak para Grzegorz Cherubiński i Martyna Majerska , reklamowali Puchar Świata Boogie Woogie w Chełmie . Ja otworzyłam oczy i wysłałam tam mojego męża Andrzeja, bo nasze dziecko się rozchorowało na ospę. Pojechał z kamerą wideo i tam nawiązaliśmy kontakty z bardzo dobrym instruktorem z warszawy. On pokazał nam kroki podstawowe i zaczęliśmy tworzyć zespół. Strasznie chcieliśmy ,bo obydwojgu nam podobał się ten taniec i może od razu powiem dlaczego.Dlatego , że facet w tym tańcu jest męski, podnosi dziewczyny ,nadaje tempo i pierwszą role gra partner ,to on prowadzi , powoduje ten szybki ruch ,tutaj trzeba być wysportowanym .

    Trenerka i choreograf w jednej osobie opowiedziała z emocjami, jak t o się wszystko odbywa :

    -Taniec boogie to nie tylko wyskoki i podskoki !Ale również wyczucie taktu i rytmu , nasi tancerze na turniejach tańca maja do wyboru siedem płyt z muzyką i po wylosowaniu muszą do niej zatańczyć , tworząc spontanicznie układ i małą choreografie … I wtedy też oceniana jest technika …czy nogi są w, przeprostach . Muszą w niej wychwytywać akcenty (breaki ), tak zwane zatrzymania i je zaznaczać. Ma mieć związek z rytmem i przejściami muzyki ,to jest najważniejsze w tańcu i to zaważy na ocenie sędziów. Tylko ciężką praca można osiągnąć sukces i oni właśnie tego chcą, nasi tancerze spędzają na treningach nie wiem ile dokładnie godzin ,bo poza salą, sami sobie ustalają dni i trenują w parach.

    Trener Andrzej Ciryt zapoznał mnie z ciekawą historią tego tańca : Taniec boogie woogie powstał w USA na w latach dwudziestych XX wieku. Do Europy trafił podczas II wojny światowej wraz z amerykańskimi żołnierzami.

    Prędkość tańca jest wprost kosmiczna: w kategorii fast, czyli szybkiej, tancerz tańczy 52 takty na minutę. Półtorej minuty rundy szybkiej to jak bieg na 400 m. Pary nie wiedzą, do jakiej muzyki będą tańczyć, nie mają wcześniej przygotowanych układów, muszą muzykę interpretować na bieżąco,improwizować. To bardzo widowiskowy taniec, bez nudy, ciągle ktoś szybuje wpowietrzu. To jeden z najszybszych tańców świata.

    Zespół Maraton Boogie powstał na początku roku 2008. Skupia dzieci i młodzież tańczącą do muzyki z lat 20-30 oraz 50 i 60 – swing, boogie woogie, rock’n’roll. Uczestniczy w zawodach z cyklu Pucharu i Mistrzostw Polski, rywalizując z parami z terenu całej Polski. Na mistrzostwach Polski w 2008 para – Gabriela Józefczyk i Kamil Miśkiewicz zdobyła IV miejsce w kategorii

    dzieci. Również IV miejsce podczas zawodów Pucharu polski w XII.2009 zdobyła para- Karolina Krzywonos i Rafał Pustelny . Członkowie zespołu uczestniczą w zajęciach, warsztatach oraz obozach tanecznych ,podczas których doskonalą swoje umiejętności pod okiem instruktorów z terenu całej Polski. Występują również podczas przeglądów i imprez kulturalnych, zdobywając wysokie lokaty i wyróżnienia.

    Trenerzy są tak oddani temu ,co robią , ze zarażają tym młodzież i gdy miałam przyjemność uczestniczyć w treningu nad nowym układem do występu ,to sama nie mogłam oderwać oczu od tańczących i cały czas uśmiechniętych twarzy Młodzież musi ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, by osiągać coraz to lepsze rezultaty

    Jednak jak wszyscy, zmagają sie oni z różnymi trudnościami ,najgorszy jest tutaj brak funduszy na nowe stroje i możliwość uczestniczenia w profesjonalnych wyjazdach na szkolenia , maja pomoc ze strony różnych instytucji , ale i to nie wystarcza na wszystkie potrzeby.

    Zespół może funkcjonować dzięki pomocy:

    ULKS Maraton Giedlarowa, Wójta Gminy Leżajsk, Gminnego Ośrodka Kultury w Giedlarowej, Zespołu Szkół w Giedlarowej

    Podziękowania dla Kółka Rolniczego w Giedlarowej za wsparcie finansowe przy zakupie nowych strojów. Bardzo zaangażowani są rodzice zarówno finansowo jak również przy bieżącej działalności zespołu/ np. dowóz dzieci, szycie strojów. Trenerzy i dzieci dokładają wszelkich starań ,by być najlepszymi w swojej dziedzinie

    Dz -Wiem ,ze chcielibyście państwo zorganizować tutaj , czyli w naszych stronach na podkarpaciu Puchar polski , ale napotykacie na trudności. Z czym one są związane?

    Andrzej Ciryt- Musimy najpierw mieć dobre pary, bo gdy organizuje się puchar to nie po to aby zostać w tyle , tylko żeby być w czołówce i finale. Jednak najważniejsze jest zaplecze organizacyjne, bo trzeba zorganizować zaplecze socjalne dla osób przyjeżdżających na turniej, oczywiście też liczą się nagrody ,które powinny zachęcić do przyjazdu na turniej.

    Jolanta Ciryt- W turniejach uczestniczą pary z dużym stażem i kilkoma zdobytymi mistrzostwami ,więc aby ich zachęcić do przyjazdu na prowincje, musimy im zaoferować fajne nagrody .Myślę , że jeżeli znajdą się na to pieniądze, to będziemy mogli utrzymać poziom, jaki się teraz utrzymuje w Polsce ,dzieci będą bardziej lgnęły ,bo przecież po tak ciężkiej pracy powinny być nagradzane , aby je zachęcić do dalszych intensywnych treningów. Myślę jednak, że jeżeli będzie już ta tradycja , że jeżeli już zaistniejemy ,to znajda się na to pieniądze i młodzież będzie chciała tańczyć dłużej .Teraz ,gdy dzieci kończą gimnazjum i zaczynają nową szkołę , to ciężko im przyjeżdżać na treningi,w mieście- wiadomo -dzieciom jest łatwiej ,bo wszystko jest na miejscu ,a nasze dzieci muszą wszędzie dojeżdżać.

    DZ-Jakie plany macie jako zespół na przyszłość ?

    Andrzej Ciryt- Udział w turnieju rock’and’rolla im. Billa Halleya w Warszawie

    Udział w zawodach Pucharu Swiata w Boogie Woogie w maju 2011

    Organizacja zawodów Pucharu Polski w Boogie Woogie.

    Jednak po wypowiedziach tancerzy zespołu Maraton Boogie nie mogłam oprzeć sie wrażeniu , że i te przeciwności pokonają . Maja oni swoich idoli Wzorami są najlepsze pary zarówno zagraniczne: William Mauvais i Maeva

    Truntzer, jak również najlepsi tancerze krajowi: Michał Kwiatkowski , Grzegorz Cherubiński.

    Myślę jednak , że najważniejsza w tym wszystkim dla nich jest świetna zabawa i poczucie własnej wartość , że coś można osiągnąć ciężka pracą i nie warto odpuszczać.

    Trenerzy starają się urozmaicać treningi ,aby jeszcze bardziej motywować pary do działania , organizując wyjazdy integracyjne np. z zaprzyjaźnionym klubem z Chełma, organizują im dyskoteki i spotkania z ludźmi ,którzy tak jak oni kochaja taniec boogie woogi

    Potencjał , jaki drzemie w tych młodych ludziach, napawa optymizmem, że może następny mistrz świata w tańcu Boogie Woogie będzie pochodził z naszych stron – Giedlarowej i Leżajska . I może okazać sie, że u nas też jest kopalnia diamentów, tylko nie zawsze są one odkryte i ma je kto oszlifować i nadać im odpowiedni blask i kształt.

    Zespół liczy na pomoc ze strony prywatnych sponsorów, ludzi dobrej woli i firm ,żeby móc się dalej rozwijać ,gdyż koszty przekraczają nieraz możliwości finansowe zdolnych i zaangażowanych dzieci i ich rodziców.

    Poprzedni artykułNajlepsze imprezy Halloweenowe
    Następny artykułLeżajsk na X Mistrzostwach Europy Open w Belgradzie