Od piątku 11 lipca do niedzieli 13 lipca 2014 roku Gmina Grodzisko Dolne obchodziła swoje święto – Dni Grodziska 2014.

Inauguracja obchodów rozpoczęła się w piątkowy wieczór wystawieniem spektaklu teatralnego „Antygona w Nowym Jorku” przez Teatr „Kontynuacja” z Niżańskiego Centrum Kultury. Sztuka nawiązuje co prawda do tragedii Sofoklesa, jednak bohaterka utworu, Portorykanka Anita, nie wykazuje podobieństwa do królewskiej córki.

Spektakl ten napisany przez Janusza Głowackiego burzy przede wszystkim mit o wyśnionej przez wielu Ameryce, bowiem tamtejsza rzeczywistość jest zgoła inna. Widma i smaku bezdomności w Nowym Jorku doświadczają różne nacje, o czym jest mowa w sztuce. Reżyser z rozmysłem wykreował swoich bohaterów. Pomimo swej tragicznej sytuacji pragną oni żyć i cieszyć się życiem. Przesłanie sztuki jest jednak oczywiste i nie pozostawia ono żadnych złudzeń odbiorcy.

Drugi dzień – sobota przebiegał w typowo sportowej formie. Najpierw o godz. 10.00 rozpoczęła się XIII Gminna Parafiada o Puchar Wójta Gminy Grodzisko Dolne. Pierwsze miejsce zagarnęło Grodzisko Nowe, Wólka Grodziska była druga, a Grodzisko Dolne trzecie. Zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach: piłka nożna, rzuty do kosza, chód na płozach, slalom sprawnościowy oraz strzały na bramkę w alkogooglach. Ostatni mecz piłki nożnej zadecydował o I miejscu Nowego Grodziska.

W godzinach popołudniowych odbył się mecz piłki nożnej drużyny kobiet LKS „Grodziszczanka” z MUKS „Sokół” Kolbuszowa Dolna. Dziewczyny mimo ambitnej postawy uległy doświadczonemu ligowcowi. Nadmieniamy, że od jesieni nasze dziewczyny będą uczestniczyć w regularnych rozgrywkach prowadzonych przez Podkarpacki ZPN.

Zaś wieczorem rozpoczęły się biegi dla różnych grup wiekowych. Po skończonym biegu w sali widowiskowej Ośrodka Kultury odbył się wieczór autorski z udziałem prof. Stanisława Grodziskiego, pana Józefa Hospoda oraz Jana Sandera. Autorzy prezentowanych pozycji dzielili się ze słuchaczami swoimi uwagami na temat wydanych książek, które można było również nabyć na miejscu, bądź poprosić o przesłanie ich z dedykacją autora.

Niedziela 13 lipca to najważniejszy i najbogatszy pod względem programowym dzień obchodów tegorocznych Dni Grodziska.

Z rana, jak co roku, lubiący wędkowanie zmagali się o trofea wędkarskie nad Zalewem „Czyste”. Po południu na scenie na stadionie w Grodzisku Górnym ruszył kilkugodzinny program artystyczny. Na początku do wspólnej zabawy na murawie zaproszone zostały dzieci. Brały one udział w piosenkach i zabawach pn. „Waldemar Wywrocki Dzieciom”. Dalszej rozrywki dostarczała widowni Grupa „Capitol” z Zamościa. Pojawiali się oni w kilku odsłonach na scenie począwszy od programu sarmackiego, poprzez góralski, a na włoskich niegdyś hitach kończąc. Nie zabrakło również na scenie zaproszonych gości z Kopydłowa. „Spotkanie z Balladą w Kopydłowie” i Biesiada Kopydłowska znalazły wielu fanów wśród widowni.

Oprócz tego na scenie pojawiła się Luiza Ganczarska – uczestniczka programu „Must be the music”.

Godziny wieczorne należały już wyłącznie do Zespołu IRA, którego koncert przyciągnął bardzo wielu fanów. Jednak widzowie spragnieni sportowych emocji mogli „na żywo” w „Strefie Kibica” oglądać mecz piłki nożnej pomiędzy Niemcami i Argentyną.

Dodatkowych wrażeń i emocji dostarczały również Wesołe Miasteczko dla Dzieci oraz kiermasz prac podopiecznych ŚDS w Laszczynach i Podlesiu.

Największym wydarzeniem wieczoru był niewątpliwie dla wszystkich pokaz sztucznych ogni, jak zawsze piękny i niesamowicie efektowny. Po pokazie spora rzesza ludzi opuściła stadion, ale również wielu pozostało na zabawę taneczną. Żegnajcie Dni Grodziska 2014 i do zobaczenia za rok!

ź: Grodzisko Dolne