Strona główna Gmina Leżajsk Dni Powiatu Leżajskiego już za nami

Dni Powiatu Leżajskiego już za nami

366
0




Powiat leżajski, licząc od reformy administracyjnej w 1999 r., obchodzi w bieżącym roku swoje osiemnaste urodziny. Stosowną okazją do uczczenia jego pełnoletniości były odbywające się 6-7 maja Dni Powiatu, w ramach których wystartowała II Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych i już po raz szósty wręczono Nagrody Przyjaciela Powiatu Leżajskiego.

Motoryzacyjny wehikuł czasu

W sobotnie przedpołudnie, 6 maja, plac przed Muzeum Ziemi Leżajskiej wyglądał jak po wizycie wehikułu czasu, którym podróżował wielki miłośnik czterech kół, porywający auta z interesujących go epok w historii motoryzacji. I słowo „epoka” nie jest tu nadużyciem, ponieważ najstarsze z aut, czyli dostojny peerless 67 pochodził z 1925 r., a więc czasów, które mogą pamiętać jedynie najstarsi górale. Auta prezentowane podczas II Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, organizowanej przez Automobilklub Stalowa Wola i Powiat Leżajski, zjechały do miasta z całej Polski. Członkowie załóg pojazdów zwiedzili ekspozycje Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz cierpliwie odpowiadali na pytania miłośników zabytkowych aut i nie tylko, którzy zajrzeli na muzealny plac.

W trakcie wydarzenia odbył się również konkurs na najładniejszy pojazd w poszczególnych klasach. W skład kapituły konkursowej weszli: Starosta Leżajski Marek Śliż i Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński i reprezentująca redakcję „Kuriera Powiatowego” Natalia Nowicka. Puchary, których fundatorem był Powiat Leżajski, zostały wręczone zwycięzcom na Balu Komandorskim, odbywającym się tego samego dnia w Stalowej Woli.

Chętnych do podziwiania motoryzacyjnych perełek nie brakowało. W ciągu kilku godzin, kiedy auta prezentowały się odwiedzającym, pojazdy zdążyło obejrzeć kilkaset osób. A było co oglądać, bowiem poza wspomnianym peerlessem 67, swoje wdzięki eksponowały m.in. mercedes W 21 (1935), Dodge WC 51 (1945), Buick Supereight (1949), Triumph Roadster (1949), Saab 93A (1957), VW 1303 „Garbus” (1969), Ford Thunderbird (1962), Chevrolet Corvette (1967), Porsche 365 BT5 (1961), Lincoln Continental (1978), Audi 100 c2 cabrio (1979), Fiat 125 p 1500 (1974) i samochód-legenda, którego nie mogło zabraknąć, czyli Fiat 126 p (1979).

Mały fiat przetrwa jeszcze tysiąc lat…

Nie ma chyba pojazdu, który doczekał się tylu dowcipów ze sobą w roli głównej, ani któremu poświęcono tyle miejsca w kulturze współczesnej. Fiatem 126 p jeździł słynny „Czterdziestolatek”, piosenki o fiacie śpiewali Kuba Sienkiewicz oraz zespół Big Cyc (zwiastując, że „Mały fiat przetrwa jeszcze tysiąc lat”). „Maluchem” poruszają się też członkowie zespołu Kasabian w teledysku do utworu Re-wired z 2011 r., a Samochodem Roku 2016 wybrał go kubański klub automobilowy. Obecną popularność Fiat 126 p najbardziej zawdzięcza amerykańskiemu aktorowi Tomowi Hanksowi, który na początku roku umieścił w sieci zdjęcia, pozując do nich właśnie przy „maluchach” napotkanych wówczas w Budapeszcie.

Fiat 126 p, który gościł na sobotnim wydarzeniu miał też wyjątkową załogę, która wyglądała jak wyjęta z lat 70., czyli czasu, gdy nieposiadanie malucha było tak rzadkie jak dzisiaj nieposiadanie kredytu.
– Niektórzy przebierają się, aby wyglądem dostosować się do epoki, z której pochodzi ich samochód, a my nie jesteśmy przebrani, tylko po prostu ubrani – ze śmiechem oznajmił Marcin Kopyść, właściciel pojazdu. Maluch to w takim razie już nie tylko samochód, ale i styl życia.

Nowi Przyjaciele Powiatu

Zgodnie z tradycją, drugi dzień obchodów wydarzenia rozpoczął się mszą św. koncelebrowaną przez o. Joachima Ciupę, o. Dariusza Roga i o. Gerarda Konieczka w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku. Homilię wygłosił o. Faustyn Kuśnierz. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. i Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku pod dyrekcją Iwony Ćwikły, a także kwartet saksofonowy, w skład którego wchodzili uczniowie ww. szkół. Czas, w którym corocznie odbywają się Dni Powiatu nie jest wybrany przypadkowo, bowiem na 7 maja przypada odpust Matki Bożej Leżajskiej, która jest patronką powiatu. Jej wizerunek widnieje również w jego herbie. Tuż po mszy św., w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięli zaproszeni goście m.in. Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, kustosz Klasztoru OO. Bernardynów o. dr Joachim Ciupa, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stanisław Bartnik, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. dr inż. Bogdan Kołcz, samorządowcy, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek, pracownicy Starostwa Powiatowego w Leżajsku oraz mieszkańcy powiatu. Gośćmi specjalnymi, którzy także zasiedli na widowni, byli członkowie delegacji z rejonu pyriatyńskiego na Ukrainie, który jest rejonem partnerskim powiatu leżajskiego od 2007 r. Uczestników wydarzenia przywitał jego gospodarz Starosta Leżajski Marek Śliż.

Zgromadzonej publiczności podczas części artystycznej zaprezentowali swoje umiejętności następujący soliści, zespoły wokalno-instrumentalne oraz taneczne: solista Zespółu „Luzik” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Leżajsku (opiekun: Aleksandra Juśko), pracująca pod skrzydłami Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku Grupa Wokalna „Meritum” (opiekun: Bartłomiej Urbański), działający przy Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska” (opiekun: Agata Zygmunt, kapelmistrz: Tomasz Kycia ), funkcjonujący przy Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku Zespół Wokalno-Instrumentalny „Labirynt” (opiekun: Paweł Paluch) oraz uczeń Centrum Sztuki Wokalnej i uczestnik muzycznego talent-show emitowanego w TVP1 Dominik Tudryn (opiekun: Anna Czenczek). Koordynatorem koncertu była Lucyna Słoniec. Funkcję konferansjerów pełnili: Dominika Zych i Radosław Bieńkowski.

Kluczowym momentem w programie uroczystości było wręczenie przez Zarząd Powiatu Nagród Przyjaciela Powiatu Leżajskiego w trzech kategoriach: Osobowość, Społecznik i Przedsiębiorstwo. Kapituła nagrody postanowiła uhonorować tytułem Przyjaciela Powiatu o. dr. Efrema Obruśnika za niestrudzoną i pełną pasji pracę na rzecz powiększania zbiorów Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, dorobek naukowy, który w znakomitej większości opiewa lokalną historię i służy społeczności jako cenne źródło wiedzy, Powiatowe Zrzeszenie Zespołów Sportowych w Leżajsku za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu sportu i zdrowego stylu życia na terenie powiatu oraz Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” Sp. z o.o w Nowej Sarzynie za postawę, która dowodzi, że wskaźniki ekonomiczne i jakość mogą iść w parze z etyką biznesową, wiarę w potencjał polskiego kapitału i prekursorską działalność naukowo-badawczą. Sylwetki nagrodzonych przedstawił Sekretarz Powiatu Kazimierz Kryla.

Podsumowując wydarzenie, Wicestarosta Leżajski podkreślił, że powiat leżajski tworzą przede wszystkim ludzie, a wśród nich są jednostki, których odwaga, determinacja, pasja, wizjonerstwo i poświęcenie przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku tej małej ojczyzny, zaś fakt, że już po raz szósty przyznano Nagrody Przyjaciela Powiatu świadczy, że takich jednostek nie brakuje. Na zakończenie uroczystości Zarząd Powiatu wręczył młodym artystom pamiątkowe statuetki i podziękowania za udział w koncercie.

Zarząd Powiatu Leżajskiego dziękuje za pomoc w organizacji Dni Powiatu: dyrekcji i pracownikom Muzeum Ziemi Leżajskiej, dyrekcji i pracownikom Miejskiego Centrum Kultury, dyrekcji, pracownikom i uczniom Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku oraz dyrekcji i uczniom Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku, a także artystom i ich opiekunom.

ź: Powiat Leżajsk
Zdjęcia: Dawid Wiech

Poprzedni artykułSportowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
Następny artykułBrat naszego Boga – Sztuka teatralna