Strona główna Bez kategorii Dobry zwyczaj nie pożyczaj, chyba że…

Dobry zwyczaj nie pożyczaj, chyba że…

211
0

Choroba, awaria instalacji hydraulicznej w domu, zepsuta pralka czy lodówka – to tylko niektóre sytuacje, w których w jednej chwili potrzebujemy większej kwoty pieniędzy. Jeśli nie posiadamy własnych oszczędności, będziemy musieli pożyczyć wymagane środki. Jakie źródło finansowania w takim przypadku będzie najlepsze?

Jak Polacy pożyczają pieniądze?

Najnowszy raport „Jak pożyczają Polacy” z 2015 roku, przygotowany przez ICAN Research wskazuje, że 2/3 badanych pożycza pieniądze rodzinie, a ponad 60 proc. znajomym i przyjaciołom. Najchętniej jednak zwracamy się po pożyczkę do banku. Taką decyzję podejmuje 70 proc. osób biorących udział we wspominanej ankiecie. Dopiero na kolejnych miejscach wskazane są inne zewnętrzne źródła pożyczek:

  • rodzina – 42 proc. wskazań,
  • przyjaciele i znajomi – 25 proc. wskazań,
  • firmy i biura pożyczkowe – 11 proc. wskazań,
  • koledzy i koleżanki z pracy – 6 proc. wskazań,
  • internetowe firmy pożyczkowe – 3 proc. wskazań,
  • społeczności internetowe – 1 proc. wskazań.

Pożyczanie od banków, firm pożyczkowych czy rodziny ma zupełnie inny charakter. Każda z takich pożyczek ma swoje wady i zalety.

Pożyczka od rodziny

Pożyczając pieniądze od rodziny, znajomych czy przyjaciół, musimy wziąć na siebie coś więcej niż zobowiązanie finansowe. Mamy dług osobisty, który będziemy musieli w przyszłości spłacić. Jeśli osoba, która wcześniej pożyczyła nam pieniądze, będzie potrzebowała jakiegokolwiek wsparcia czy pomocy, będziemy czuć się zobowiązani, aby go udzielić. Brak środków na spłatę zobowiązania może wywołać rozluźnienie więzi rodzinnych i przyjacielskich. Pożyczanie pieniędzy w rodzinie i wśród znajomych jest potencjalnym źródłem poważnych konfliktów. Jednocześnie, nie na wszystko nasi bliscy będą nam skłonni pożyczyć pieniądze. Rzadko kiedy pożyczymy od rodziny środki na zakup samochodu, na wakacje czy na zakup sprzętu RTV i AGD

Bank czy firma pożyczkowa
W przypadku dużych inwestycji, takich jak zakup mieszkania, budowa domu czy nabycie nowego samochodu, większość Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu w banku. Instytucje bankowe dają możliwość otrzymania długoterminowego zobowiązania i spłaty w stosunkowo niskich ratach.

Firmy pożyczkowe i szybkie pożyczki gotówkowe klienci wybierają z uwagi na niewielką liczbę formalności, szybkość wypłaty środków i możliwość skorzystania z darmowych pierwszych pożyczek. Dodatkowo, klient może czuć się bardziej anonimowo przy zaciąganiu pożyczki online. Najlepiej korzystać przy tym ze sprawdzonych ofert pożyczkodawców, jakie przedstawia rankich Chwilówek Łowca Chwilówek

W porównaniu z bankami firmy pożyczkowe są postrzegane jako instytucje udzielające pożyczek szybko i łatwo. Nie wymagają one sprawdzania historii kredytowej w BIK, prócz kilku wyjątków, np. Wonga.com. Chwilówka przez internet na lowcachwilowek  to prosty sposób na uzyskanie pożądanej kwoty pieniędzy, ale zobowiązanie należy spłacić najczęściej w krótkim czasie.

 

Poprzedni artykułPrzyszłość należy do specjalistów
Następny artykułKierował motocyklem pomimo zakazu, narkotyki ukrył w skarpecie