Dożynki Gminne 2014 – Grodzisko Dolne

    230
    0

    „Idąc w przyszłość nie zapominajmy o przeszłości” – słowa widniejące u podstawy wieńca dożynkowego delegacji wieńcowej z sołectwa Podlesie, doskonale oddają charakter tegorocznych Dożynek Gminnych. 15 sierpnia br. rolnicy z Gminy Grodzisko Dolne świętowali na stadionie w Grodzisku Górnym.

    W uroczystościach związanych z zakończeniem żniw udział wzięli przedstawiciele: Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Powiatu Leżajskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Rzeszowa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Policji, Straży Pożarnej, duchowieństwa, gospodarze sąsiednich samorządów, delegacje z 14-stoma wieńcami dożynkowymi, pszczelarze, wystawcy rolniczego sprzętu oraz licznie przybyli mieszkańcy gminy.

    Największe święto rolników obfitowało w szereg atrakcji. Było wszystko to co na dożynkach być powinno, czyli wieńce ze zbóż, bochny chlebów, ludowe tańce i przyśpiewki oraz stoiska i wystawy sprzętów rolniczych.

    Przed południem we wszystkich parafiach gminy odbyły się msze święte dziękczynne w intencji rolników i tegorocznych plonów. Główny ceremoniał dożynkowy miał miejsce na stadionie.
    Jednym z najważniejszych elementów imprezy była prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Na płycie stadionu pod przewodnictwem grodziskiej orkiestry dętej zaprezentowały się delegacje wieńcowe ze wszystkich sołectw gminy. Goście dożynek gminnych mieli okazję nie tylko podziwiać piękne wieńce, ale też skosztować kawałka chleba, który od dożynkowych starostów, pani Marzeny Czech i Stanisława Kubisa otrzymał Wójt Gminy Jacek Chmura.

    Po powitaniu zaproszonych gości Wójt z wyrazami szacunku  podziękował rolnikom za wytężoną pracę, którą wkładają co roku, by ziemia rodziła plony. Stwierdził, że należy być wiernym pięknej polskiej tradycji, nakazującej dzielenie się chlebem, gdyż jest ona wyrazem przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Nie zwlekając przystąpił do krojenia bochnów, którymi częstowano wszystkich zebranych. Słodkim dodatkiem do kromek chleba był miód z pasiek grodziskich pszczelarzy.

    Dożynki to radosne święto, które umiliły obrzędowe przyśpiewki. Na scenie wystąpiły zespoły: ZAHORCAN ze Słowacji, LESZCZYNKA z Wólki Grodziskiej, WIOLA z Chodaczowa, Zespół i Kapela GRODZISZCZOKI, FOLK-BAND z Łętowni, RETRO z Grodziska Dolnego i DON VASYL JUNIOR.

    Ponadto na tegorocznych dożynkach prezentowano narzędzia i sprzęt rolniczy, które pomagały naszym praojcom w prowadzeniu gospodarstw rolnych, a w wielu przypadkach były to narzędzia i sprzęty pamietające jeszcze czasy międzywojenne. Właśnie na dożynkach oglądając ten sprzęt można było myślami wrócić do tych dawnych czasów i przypomnieć sobie z czym nasi dziadowie wyjeżdżali w pole by uprawiać ziemię, czym posługiwali się w swoich gospodarstwach domowych.

    Wystawa prezentowała ciągniki rolnicze, jedne z najstarszych, wszystkie z terenu naszej gminy, będące własnością naszych rolników. Niektóre z nich przekroczyły już pięćdziesiątkę (czyli doczekały już złotego jubileuszu i nadal są na chodzie) nadal służą swoim właścicielom i pomagają w prowadzeniu gospodarstw rolnych.

    Podziwiać można było także sprzęt bardziej nowoczesny między innymi kombajn do porzeczki skonstruowany i wykonany we własnym zakresie przez p. Jacka Sigdę, ciągniki rolnicze zakupione na przestrzeni ostatniego roku, ciągniki o najnowszej myśli technicznej oraz kombajn Grupy Producenckiej w której zrzeszeni są także nasi rolnicy służący do zbioru fasolki szparagowej. Wszystkich, którzy przygotowali sprzęt do prezentacji, nagrodzono okolicznościowymi statuetkami.

    W trakcie dożynek nagrodzeni zostali również pszczelarze. Za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa odznaczenia: medal oraz złote, srebrne i brązowe odznaki otrzymali grodziscy pszczelarze zrzeszeni w Rejonowym Kole Pszczelarzy. Odznaki wręczył Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, pan Roman Bartoń.

    ź: Grodzisko Dolne

    Poprzedni artykułBezpieczne wakacje na wsi
    Następny artykułV Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze