Strona główna Gmina Kurylowka Drzwi balkonowe do mieszkania w bloku – jakie wybrać?

Drzwi balkonowe do mieszkania w bloku – jakie wybrać?

659
0
Drzwi balkonowe przesuwne

Skrzypiące, pożółkłe, a może nieszczelne? Drzwi prowadzące na balkon to zmora wielu mieszkań w blokach. Mimo że okna balkonowe są zwykle największymi przeszkleniami, często wymienia się je na końcu, a to ogromny błąd, bo traci się na tym nie tylko pieniądze, ale też codzienny komfort. Od drzwi balkonowych trzeba dziś wymagać nie tylko estetyki, ale też funkcjonalności i energooszczędności. Na szczęście można to wszystko połączyć!

Drzwi balkonowe – bardziej istotne niż się wydaje

Standardowym i niestety smutnym widokiem w większości bloków z wielkiej płyty są białe, podniszczone okna, które niweczą wygląd nawet tych najbardziej zadbanych i ukwieconych balkonów. Ale kwestia strony wizualnej to nie wszystko. Stare drzwi balkonowe nie zapewniają wystarczającej izolacyjności termicznej i nie odgradzają mieszkańców od uciążliwych dźwięków dochodzących z zewnątrz. A to już spory problem.

Wygodny balkon to dzisiaj nie lada „rarytas” – szczególnie w starszych typach budynków, w których powierzchnia ta ograniczała się zwykle do podstawowego metra kwadratowego przeznaczonego na małe krzesełko i jedno pranie. Dostępność balkonu w wielu przypadkach przesądza o tym, czy dane „M” sprzeda się lub wynajmie, więc podczas remontu również jemu trzeba poświęcić tyle uwagi, co wnętrzu. O ile na widok nie mamy większego wpływu, o tyle na samą przestrzeń oraz okna balkonowe jak najbardziej tak. I warto to wykorzystać

Okna balkonowe z PVC czy aluminium?

Wybierając drzwi balkonowe, decyzja często sprowadza się do rozważenia dwóch popularnych materiałów: PVC i ALU. Drzwi balkonowe PVC zyskały uznanie na rynku przede wszystkim ze względu na swoją przystępną cenę. Ich koszt jest znacząco niższy w porównaniu do rozwiązań aluminiowych, co nie oznacza jednak kompromisu w zakresie trwałości i funkcjonalności. Rozwiązania te charakteryzują się wysoką wytrzymałością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, klasyczne drzwi balkonowe z PCV wyróżniają się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, zarówno w kontekście termicznym, jak i akustycznym, a to przekłada się na komfort użytkowania i obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Skrzydła z nowoczesnego plastiku są również cenione za niskie wymagania konserwacyjne. W przeciwieństwie do modeli wykonanych z innych materiałów, okna balkonowe PVC nie wymagają regularnego lakierowania, aby zachować swój estetyczny wygląd i właściwości użytkowe. Czyszczenie z użyciem łagodnego detergentu i wody wystarcza, aby utrzymać je w dobrym stanie przez wiele lat.

Drzwi balkonowe PVC

Jakie będą idealne drzwi balkonowe?

W zależności od wielkości otworu i możliwości aranżacyjnych zastosowanie mogą mieć pojedyncze lub dwuskrzydłowe drzwi balkonowe PVC, a w przypadku dużych balkonów nawet przesuwne. W większości mieszkań w blokach z wielkiej płyty mamy jednak do czynienia z pojedynczymi skrzydłami o szerokości 80-100 cm, a większe otwory przeznaczone pod drzwi balkonowe przesuwne spotyka się właściwie tylko w nowoczesnych apartamentowcach.

Kiedy ustalimy już wielkość i typ rozwiązania, przychodzi moment na wybór szczegółów, czyli modelu i sposobu wykończenia.

W starszych blokach okna i drzwi balkonowe PVC są zwykle białe, ale w remontowanych budynkach coraz częściej stawia się na kolor, np. grafit, czerń lub ciepłą barwę złotego dębu. Paleta kolorystyczna jest bardzo szeroka, począwszy od drewnopodobnych folii w kolorze jasnego lub ciemnego drewna, przez okleiny z widocznym fakturowaniem, na wszystkich odcieniach z palety RAL kończąc.

Drzwi balkonowe przesuwne

Jednym z doskonałych rozwiązań, które szczególnie docenią właściciele mieszkań w blokach, jest wybór okien balkonowych w wariancie bicolor. Rozwiązanie to polega na zastosowaniu dwóch różnych kolorów dla zewnętrznej i wewnętrznej strony skrzydła, co gwarantuje zachowanie spójności z zasadami estetycznymi danego osiedla lub budynku, jednocześnie umożliwiając indywidualne dopasowanie do wystroju wnętrza – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.

Ta elastyczność w wyborze kolorystyki pozwala na pokonanie ograniczeń narzucanych przez regulacje wspólnot mieszkaniowych, które często określają konkretne wymogi dotyczące wyglądu elewacji, w tym kolorystyki drzwi balkonowych oraz okien.

Ciepłe, ciche i bezpieczne – takie musza być nowoczesne drzwi balkonowe PVC

Wybierając drzwi balkonowe, warto kierować się nie tylko estetyką i ceną, ale przede wszystkim parametrami dotyczącymi energooszczędności. Dzięki temu inwestycja przyniesie długoterminowe korzyści, obniżając koszty eksploatacji i zwiększając codzienny komfort.

Podstawowym wskaźnikiem określającym energooszczędność jest współczynnik U, który mierzy ilość ciepła przenikającego przez materiał. Im niższa jest wartość, tym lepsza izolacyjność termiczna drzwi, co przekłada się na mniejsze straty ciepła, niższe rachunki i wyższy komfort termiczny.

Okno balkonowe powinno być wyposażone w specjalne wkładki termiczne, a także potrójny pakiet szybowy, wypełniony gazem szlachetnym (np. argonem), który dodatkowo zwiększa efektywność izolacji.

Okno balkonowe

A skoro o izolacji mowa…

Drzwi balkonowe powinny stać nie tylko na straży ciepła, ale również ciszy, a ta jest kluczowa zwłaszcza w kontekście zapewnienia spokoju mieszkańcom w głośnych, miejskich obszarach lub w pobliżu ruchliwych dróg. Przy wyborze drzwi balkonowych liczy się współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, który mierzy zdolność okna do tłumienia hałasu. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym lepsza ochrona przed niepożądanymi dźwiękami.

– W momencie wyboru okien warto wziąć też pod uwagę kondygnację, na której znajduje się mieszkanie. Właścicielom lokali na parterze zalecałbym wybór drzwi balkonowych OknoPlus ze specjalnymi zaczepami antywyważeniowymi, dodatkowymi elementami regulującymi i szybami o podwyższonej odporności – rekomenduje Jarosław Szumiec.

Szukając idealnych rozwiązań na lata warto skorzystać z fachowej wiedzy ekspertów, którzy nie tylko podzielą się swoim doświadczeniem, ale pomogą wybrać rozwiązania szyte na miarę każdego projektu. Tacy eksperci czekają w salonie partnerskim OknoPlus w Leżajsku.

Poprzedni artykułOczekuje się przybycia nawet 10-15 tysięcy osób Chasydów
Następny artykułŚciągnął półprzytomnego mężczyznę z torowiska