Działania ratownicze podczas zimowych anomalii pogodowych

  207
  0

  W dniach 22-23.01. br. opady marznącego deszczu spowodowały oblodzenia drzew, linii energetycznych i trakcji kolejowych. Ciężar lodu łamał drzewa i konary, które zatarasowały drogi, oraz uszkodziły słupy i linie energetyczne co pozbawiło wiele miejscowości zasilania w energię elektryczną. Drzewa powalone na trakcję kolejowe oraz tory uniemożliwiły ruch pociągów.

  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w ciągu 2 dni przyjęło 77 zgłoszeń, głównie o drzewach powalonych na drogi. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie Miasta i Gminy Nowa Sarzyna – łącznie 37, na terenie Gminy Kuryłówka -12, na terenie Gminy Leżajsk -11, na terenie Gminy Grodzisko Dolne -9, na terenie miasta Leżajsk -8.

  Działania zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych polegały na usuwaniu drzew i konarów z nieprzejezdnych dróg. Dużym utrudnieniem dla ratowników były oblodzone, śliskie drogi. W kilku przypadkach działania strażaków wymagały użycia specjalistycznego sprzętu w celu usunięcia drzew pochylonych nad budynkami mieszkalnymi.

  Strażacy przy usuwaniu konarów i drzew współpracowali również z Pogotowiem Energetycznym oraz ze służbami PKP. W miejscowości Wierzawice zastęp OSP przy użyciu agregatu prądotwórczego zasilał respirator podtrzymujący życie przewlekle chorej osoby.

  W powyższych działaniach zaangażowanych było łącznie 51 zastępów PSP i 150 ratowników, oraz 50 zastępów OSP i 233 druhów.

  ź: PSP Leżajsk PSP

  Poprzedni artykułKurs chemizacyjny
  Następny artykułKonkurs dla organizacji pozarządowych