W ramach organizowanego „Dnia Seniora” w MCK w Leżajsku przez ZUS Oddział w Rzeszowie Inspektorat w Leżajsku, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku odbyli spotkanie z seniorami z terenu powiatu leżajskiego. Odbyło się ono pod hasłem “Wyjdź z domu”. W ramach kampanii „Dzielnicowy bliżej nas” policjanci promowali istniejące aplikacje „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moją Komendę” oraz omówili zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze.

Bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i coraz szerzej poruszanym. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń. Dlatego 27 października br., w ramach programu “Dzielnicowy bliżej nas”, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku st. sierż. Mirosław Krowicki i sierż. sztab. Paweł Falandysz, we współpracy z Kierownik ZUS Oddział w Rzeszowie Inspektorat w Leżajsku Stanisławą Bobowską, zorganizowali spotkanie z seniorami z terenu powiatu leżajskiego, które odbyło się w sali Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku. Odbyło się ono pod hasłem “Wyjdź z domu”. W trakcie spotkania zostały omówione zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze. Dzielnicowi podczas pogadanki informowali uczestników, jak nie paść ofiarą oszustów. Funkcjonująca od lat metoda “na wnuczka”, w dalszym ciągu jest jednym z wielu możliwych sposobów na oszukanie seniorów.

Seniorom przypomniano o zasadach ograniczonego zaufania wobec obcych osób oraz zachowania zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji w trakcie rozmów telefonicznych oraz bezpośrednich spotkań na rozmaite oferowane im „okazje” i produkty. Każdy z uczestników spotkania mógł zadawać pytania, wyrazić swoją opinię, podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy sugestiami odnośnie omawianych kwestii, a także osobistego poczucia bezpieczeństwa. Spotkanie dało również możliwość zapoznania jej uczestników z najnowszymi aplikacjami – „Moja Komenda” i “Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” ułatwiającymi kontakt z organami ściągania i mającymi realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w rejonie. Szczególnie aplikacja “Moja Komenda” przypadła do gustu seniorom i już w trakcie spotkania korzystali z niej na swoich telefonach.

Dzielnicowi również promowali wśród uczestników spotkania zagadnienia odnoszące się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozdali wszystkim uczestnikom elementy odblaskowe do noszenia na wierzchnich ubraniach oraz ulotki i broszury, jak nie paść ofiarą oszustów.