„Ekomuzeum w widłach Wisły i Sanu”

  185
  0

  W ramach projektu „Ekomuzeum w widłach Wisły i Sanu” prezentujemy wyjątkowe i atrakcyjne przestrzenie, szlaki, obiekty, miejsca, zasoby przyrodnicze, kulturowe oraz działalność lokalnych społeczności z północnej części województwa podkarpackiego. Dzięki zaangażowaniu się trzech Lokalnych Grup Działania: Lasowiackiej Grupy Działania, Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” oraz Lokalnej Grupy Działania „Region Sanu i Trzebośnicy”, działaniu samorządów lokalnych, a przede wszystkim mieszkańców tego obszaru, powstało Ekomuzeum, do którego Państwa serdecznie zapraszamy.

  Dzięki questom (wyprawom) możesz aktywnie spędzić czas na terenie Ekomuzeum, jednocześnie dowiadując się wiele o historii i atrakcjach w danym miejscu. Jest to coraz popularniejsza forma turystyki, łącząca zwiedzanie z zabawą. Rozrywka ta podobna jest do harcerskich podchodów, ale zapewnia świetną zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

  Każdy quest składa się z wierszowanego tekstu, opisującego jego przebieg. Trasa jest nieoznakowana, dlatego należy szukać wskazówek w treści questu. Poszczególne zwrotki zawierają zagadki-hasła, które należy wpisać po dotarciu do danego miejsca.

  Kiedy już zbierzesz wszystkie hasła i dotrzesz do końcowego punktu questu, możesz wpisać finałowe hasło i zdobyć pieczątkę, potwierdzającą ukończenie wyprawy.

  W ramach projektu zostało zaprojektowanych dwadzieścia dwie trasy turystyki zrównoważonej oraz szlak rowerowy o długości 160 km z dziewięcioma wiatami postojowymi. Do końca bieżącego roku zostanie rozprowadzonych ponad cztery tysiące map i blisko pięć tysięcy informatorów. Ponadto „Ekomuzeum” promować będą publikacje prezentujące wytyczone szlaki , tablice informacyjne z mapami, imprezy plenerowe oraz strona internetowa: www.ekomuzeum.eu. Koszt zrealizowanego projektu wyniósł 442 561 zł i w całości został sfinansowany ze środków zewnętrznych – w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy” objętego PROW na lata 2007-2013.

  Na terenie gmin Nowa Sarzyna i Leżajsk powstały gry terenowe typu quest w Sarzynie, Woli Zarczyckiej, Przychojcu i Brzózie Królewskiej, trzy trasy Nordic Walking, szlak kajakowy rzeką Trzebośnica oraz trasa rowerowa z Brzózy Królewskiej do Majdanu Łętowskiego (szlak kończy się w gminie Nowa Dęba).

  ź: nowasarzyna.eu

   

   

  Poprzedni artykułTrwa dobra passa tenisistów stołowych Arki Łętownia.
  Następny artykułWidowisko Obrzędowe w Domu Kultury w Jelnej