Uczniowie klasy czwartej technikum mechatronicznego: Mateusz Dąbek, Hubert Cierpisz, Oskar Siuzdak, Łukasz Tryczyński, w ramach zajęć  Szkolnego Kółka Automatyka i Mechatronika,  zaprojektowali i zbudowali  model flippera.

Flipper  (nazywany też pinballem lub bilardem elektrycznym) –  to gra zręcznościowa, w której gracz za pomocą ruchomych łapek (z ang. flipper) odbija kulkę poruszającą się po nachylonej w jego kierunku planszy. Na samej planszy umieszczone są elementy.

Konstrukcja flippera wykonana została z płyty wiórowej. Uczniowie zastosowali sterowanie elektropneumatyczne trzema siłownikami. Konstrukcja pozwala na wybijanie piłki oraz jej odbijanie dwiema niezależnymi łopatkami napędzanymi siłownikami pneumatycznymi.   W  kolejnym etapie projektu, flipper zostanie wyposażony w system zliczania punktów oraz sygnalizację dźwiękową i świetlną. Zostanie też pomalowany i oklejony napisami. Flipper jest pomocą dydaktyczną przydatną w analizie i syntezie układów sterowania elektropneumatycznego.

Opiekun projektu: Robert Maruszak

ź: http://zst.lezajsk.pl/