Gala orkiestr dętych w Brzózie Królewskiej

    205
    0

    Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzóza Królewska serdecznie zaprasza do Parku Wiejskiego w Brzózie Królewskiej, gdzie 14 sierpnia odbędzie się Gala Orkiestr Dętych. W programie przewidziane są liczne atrakcje nie tylko dla koneserów.

    „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” tak przez laty śpiewała Halina Kunicka, ale mimo upływu czasu, słowa te pozostają nadal aktualne. Będzie można przekonać się o tym już w niedzielę – 14 sierpnia. Od godziny 13.00 w Brzózie Królewskiej rozbrzmiewać będą dźwięki utworów instrumentalnych wykonywanych w ramach Gali Orkiestr Dętych.

    W przeglądzie wezmą udział orkiestry z Biszczy, Obszy, Węgierki, Kamienia, Aleksandrowa i Brzózy Królewskiej. Występy zespołów oceniane będą przez specjalnie do tego celu powołane jury. Poszczególni uczestnicy przedstawią repertuar przewidziany regulaminem konkursu m.in. koncert estradowy i pokaz musztry paradnej. Jury przyzna tytuł Grand Prix (dla orkiestry, która zdobędzie najwyższą liczbę punktów w koncercie estradowym i pokazie musztry orkiestrowej) oraz w każdej z wymienionych kategorii orkiestr: I miejsce, II miejsce. Laureaci otrzymują nagrody finansowe, a ponadto pamiątkowe statuetki oraz dyplomy. Przewidziano również wyróżnienia i nagrody specjalne. Na zakończenie wszystkie zespoły pod kierownictwem dyrygenta miejscowej orkiestry wykonają razem, ustalony wcześniej, utwór muzyczny.

    Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzóza Królewska. Mimo że  organizacja ta działa stosunkowo krótko, bo od 19 lutego 2011 roku, ma już na swoim koncie szereg inicjatyw. Głównym zamysłem przyświecającym członkom Stowarzyszenia jest działalność publiczna na rzecz poprawy warunków życia społeczności Brzózy Królewskiej oraz rozwoju wsi. Do celów szczegółowych należy m.in. inicjowanie różnych przedsięwzięć kulturalnych, organizowanie imprez integracyjnych, sportowych i promocyjnych. Mając na uwadze kontynuację dobrych tradycji, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzóza Królewska postanowiło wznowić popularny niegdyś w tejże miejscowości przegląd orkiestr dętych z całego regionu.

    Orkiestra dęta z Brzózy Królewskiej na stałe wpisała się w świadomość mieszkańców gminy, jako nieodłączny element uroczystości kościelnych i świeckich. Niewielu jednak zna jej ciekawą historię i bogatą tradycję. Utworzona została przy Ochotniczej Straży Pożarnej w 1948 r. Już po kilku latach zaczęła odnosić spektakularne sukcesy. Zajęła m.in. II miejsce na Centralnym Przeglądzie Chórów i Orkiestr w Warszawie, I miejsca w Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rzeszowie i Przeworsku. W 1984r. w Brzózie Królewskiej odbył się Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych, w którym wzięło udział siedem zespołów, a gospodarze zajęli zaszczytne II miejsce. Podobne wydarzenie kulturalne uświetniło obchody pięćdziesięciolecia działalności orkiestry, gdzie muzycy z Brzózy Królewskiej otrzymali wyróżnienie.

    Dynamicznie rozwijający się ruch muzyczny na Podkarpaciu stwarza zapotrzebowanie na tego rodzaju przedsięwzięcia również dzisiaj, gdyż pozwalają one na zaprezentowanie szerszej grupie odbiorców bogatego dorobku twórczego zespołów, a także propagują i upowszechniają kulturę muzyczną w społeczeństwie. Stąd pomysł, aby w Brzózie Królewskiej znów rozbrzmiały dźwięki orkiestr. Być może inicjatywa ta  zachęci szczególnie młode talenty muzyczne do podjęcia próby sił w szeregach orkiestr dętych. Nie bez znaczenia jest również integracja wielopokoleniowego społeczeństwa lokalnego przy wspólnych zainteresowaniach muzycznych.

    Aby uświetnić wspólne świętowanie organizatorzy niedzielnej Gali Orkiestr Dętych przewidzieli też pokazy sprawności strażackich,  popis grup tanecznych działających przy Zespole Szkół w Brzózie Królewskiej, występy zespołu śpiewaczego „Brzozaki” oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Imprezę poprowadzi Krzysztof Szczepaniak.

    Wieczór niedzielny również zapowiada się ciekawie. O godzinie 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna przy dźwiękach zespołów muzycznych A.R.S. i BEZET. Dla wszystkich miłośników dobrej zabawy – wstęp wolny.
    Patronat honorowy nad imprezą objęli Poseł na Sejm RP – Zbigniew Rynasiewicz,  Poseł na Sejm RP – Jan Bury,  Marszałek Województwa Podkarpackiego – Mirosław Karapyta, Starosta Powiatu Leżajskiego – Jan Kida, Wójt Gminy Leżajsk – Krzysztof Sobejko.

    Patronat medialny: Super Nowości, Kurier Powiatowy, Wieści Gminne, Azalia.

    Uroczystość współfinansowana jest ze środków finansowych budżetu Województwa Podkarpackiego.

    Magdalena Lizak

     

    Ź: UG Leżajsk

    Poprzedni artykułFeel w Leżajsku!!!
    Następny artykułGminne zawody drużyn OSP w Grodzisku Dolnym