Głazy pamięci ofiar zbrodni i katastrofy w Leżajsku

  199
  0

  Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej 1940 i katastrofy smoleńskiej 2010 r. stanie na dziedzińcu Muzeum Ziemi Leżajskiej. Finansuje go mieszkanka Leżajska, która od 50 lat mieszka w Kanadzie. Leżajsk chce też postawić pomnik królowi – pierwszy taki w Polsce.

  Obok siebie na dziedzińcu stoją już dwa głazy. Na nich pojawią się tablice z czarnego granitu z nazwiskami ofiar. Na katyńskiej będzie krzyż, na smoleńskiej – godło państwowe.

  – To wspólne upamiętnienie dwóch tragedii: zbrodni katyńskiej i katastrofy, w której zginęła delegacja, lecąca aby upamiętnić tę zbrodnię – ale na osobnych obeliskach. Temat nie jest łatwy, a my nie chcemy wchodzić w żaden kontekst polityczny. Jedno jest pewne: te dwie tragedie nie mogą Polaków dzielić, powinny ich łączyć – mówi Andrzej Chmura, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.

  Na tablicy katyńskiej pojawią się nazwiska zamordowanych oficerów z ziemi leżajskiej. – Na razie znamy 27 nazwisk. Jeśli ktoś zna inne, których i potrafi to udokumentować, prosimy o zgłaszanie do muzeum. Mamy jednak świadomość, że ta lista nigdy nie będzie pełna – mówi dyrektor placówki. Listę można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Ziemi Leżajskiej.

  Więcej… http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34975,10695792,Glazy_pamieci_ofiar_zbrodni_i_katastrofy_w_Lezajsku.html#ixzz1ew2f1UPG

  Poprzedni artykułSzykuje się zamach na Jana Kidę, starostę leżajskiego
  Następny artykułKonkurs „Sołtys Roku Województwa Podkarpackiego – Edycja 2011”