Strona główna Gmina Leżajsk Gmina chce przejąć browar w Leżajsku

Gmina chce przejąć browar w Leżajsku

1462
0

Gmina Leżajsk deklaruje swoje zainteresowanie przejęciem Browaru w Leżajsku od Grupy Żywiec, która planuje go zamknąć. Wójt Krzysztof Sobejko złożył taką deklarację. Wczoraj Zarząd Grupy Żywiec ogłosił, że działalność browaru zakończy się w czerwcu. Holenderski koncern Heineken, który jest właścicielem Grupy Żywiec, zamierza skupić swoją produkcję w Polsce w 4 browarach: w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.

Likwidacja Browaru Leżajsk jest krytykowana przez samorządowców. Burmistrz Ireneusz Stefański wyraził na Facebooku silny sprzeciw i protest w imieniu społeczności Leżajska. Wójt Krzysztof Sobejko oświadczył z kolei, że samorząd jest zainteresowany przejęciem zakładu i jego dalszym funkcjonowaniem. Wspomniał również, że kilka lat temu browar był już zagrożony likwidacją, ale dzięki wsparciu różnych grup i osób udało się go uratować. Wójt zaapelował do społeczności o jeszcze większą mobilizację w obronie browaru.

W Browarze Leżajsk zatrudnionych jest 103 osób, co czyni go jednym z największych miejsc zatrudnienia w gminie. Wraz z firmami współpracującymi, zakład ten daje pracę około 400 osobom.

Uzupełnienie informacji podanej przez Grupę Żywiec
Wójt Gminy Leżajsk – Krzysztof Sobejko informuje na FB: Podaje się, że w Browarze Leżajsk pracuje 103 osoby, zapominając o Pracownikach zatrudnionych w Firmach zewnętrznych (np. mechanicy, pracownicy sortujący, firmy transportowe, dostawcy surowców, ochrona, firmy sprzątające…). Jak podają źródła zbliżone do Browaru jest to ok. 300 osób. Oni nie dostaną odpraw, o których mówi GŻ.
Razem daje to liczbę 403, a to robi sporą różnicę.
Wspomnę też o innych tematach:
Ponieważ Browar jest na terenie Gminy Leżajsk, jego likwidacja to brak środków z podatków.
Stratą zaś dla Miasta Leżajsk będzie np. znaczny ubytek ścieków, które nie trafią do oczyszczalni miejskiej.
Negatywnych skutków likwidacji Browaru można wymieniać wiele. Nie można zapomnieć również o tych niematerialnych.

 

Poprzedni artykułBrowar Leżajska do likwidacji. Koniec produkcji piwa, będą zwolnienia
Następny artykułBadanie Osteoporozy- Zbadaj swoje kości