Strona główna Gmina Leżajsk Gmina Leżajsk intensyfikuje walkę z barszczem Sosnowskiego

Gmina Leżajsk intensyfikuje walkę z barszczem Sosnowskiego

882
0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gmina Leżajsk kontynuuje walkę z niebezpieczną rośliną parzącą – barszczem Sosnowskiego. Samorząd podpisał umowę z lokalną firmą, która będzie odpowiedzialna za wykonanie prac zwalczających tę roślinę.

Wartość zadania wynosi ponad 550 tysięcy złotych. Podobnie jak w poprzednim roku, zabiegi zostaną przeprowadzone na obszarze o powierzchni ponad 60 hektarów, głównie w rejonie Starego Miasta i Przychojca. Dotyczyć będą głównie nieużytków, ścieżek i poboczy dróg. W zwalczaniu rośliny zostaną zastosowane głównie metody mechaniczne, takie jak podcinanie szyjki korzeniowej i utylizacja, oraz metody chemiczne, takie jak opryski.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski w latach 50. ubiegłego wieku jako pasza dla zwierząt. Jednak ta parząca roślina stała się poważnym problemem dla mieszkańców i samorządów. Walka z nią jest niezwykle trudna i długotrwała. Barszcz Sosnowskiego może osiągać nawet 4,5 metra wysokości, posiada duże korzenie i rozbudowany kwiatostan, co przyczynia się do łatwego rozsiewania się. Oprócz obszaru Leżajska, barszcz Sosnowskiego występuje również w innych miejscach Podkarpacia, między innymi w powiecie sanockim.

Poprzedni artykułPrzebudowa skrzyżowania obok bazyliki i klasztoru Bernardynów w Leżajsku na rondo
Następny artykułCzy negatywny wpis w BIK może utrudnić skorzystanie z pożyczki na raty?