I FESTIWAL KULTURY LASOWIACKIEJ. ETNOLAS – LASOWIACKIE IMPREZY W LEŻAJSKU I RUDNIKU NAD SANEM

Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście końcówki wakacji zapraszamy na rodzinne imprezy w Leżajsku i Rudniku nad Sanem organizowane w ramach I Festiwalu Kultury Lasowiackiej. EtnoLas!

 

Już w najbliższą środę 25 sierpnia zapraszamy i tych małych i tych dużych na jedyne w swoim rodzaju warsztaty wikliniarskie do kolebki polskiego wikliniarstawa – Rudnika nad Sanem. Startujemy o godzinie 11.00 w Centrum Wikliniarstwa MOK w Rudniku nad Sanem z warsztatami dla dzieci. Natomiast o godzinie 17.00 jak wyplata się kosz i inne wiklinowe cudeńka dowiedzą się dorośli uczestnicy warsztatów. Zarówno dzieci, jak i Ci starsi będą mogli poznać ciekawostki oraz historię rudnickiego rękodzieła podczas wiklinowych opowieści. Na warsztaty wstęp jest nieodpłatny.

To nie jedyne wydarzenia organizowane w ramach EtnoLasu w Rudniku nad Sanem. Kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z wiadomości o lesie musi z nami być na Leśnej Ścieżce Przyrodniczej „Kopki”. Spacer po lesie z leśnikiem rozpoczynamy o godzinie 11.00.!

 

W czwartek 26 sierpnia zapraszamy do świata zabawek w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Tu także zaplanowaliśmy dla Was nieodpłatne warsztaty dla dzieci i dla dorosłych wraz ze zwiedzaniem Muzeum z unikatową wystawą etnograficzno – zabawkarską. Co było pierwszą zabawką, czym bawią się dzieci na świecie, czym bawili się nasi rodzice i dziadkowie tego będzie można dowiedzieć się podczas wizyty w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wcielić się w rolę zabawkarza i ozdobić według własnego wzoru drewnianą zabawkę. Leżajsk to z kolei kolebka polskich drewnianych zabawek, piastował niegdyś trzecie miejsce pod względem wytwarzania tych drewnianych cudeniek. Dziś Muzeum stara się zapoznać dzieci i dorosłych z tym rękodziełem, by uchronić od zapomnienia leżajskie tradycje zabawkarskie.

Środa 25 sierpnia – rudnik n. sanem

Kopki — leśna ścieżka przyrodnicza (Chałupki, ul. Świerkowa)

LAS — NASZ DUCH

  • 11.00 | Wszystko o lesie — spacer po lesie z opowieścią leśnika

Miejski ośrodek kultury

  • 11.00 | Warsztaty wikliniarskie z opowieścią o wiklinie dla dzieci
  • 17.00 | Warsztaty wikliniarskie z opowieścią o wiklinie dla dorosłych

 

Czwartek 25 sierpnia

Leżajsk – muzeum ziemi leżajskiej

  • 11.00 | Warsztaty zabawkarskie ze zwiedzaniem muzeum
  • 17.00 | Warsztaty zabawkarskie ze zwiedzaniem muzeum

 

WSTĘP NA WYDARZENIA I IMPREZY FESTIWALOWE JEST NIEODPŁATNY. Zapisy na wydarzenia festiwalowe (warsztaty, spacery po lesie, bieg na orientację, spływy) przyjmujemy pod nr tel. +48 17 852 00 09 oraz adresem e-mail: cit@podkarpackie.travel .

Zapisy na Rajd Rowerowy „LAS — NASZ DUCH” (28 sierpnia)  będą możliwe w dniach 18-20 sierpnia (godz. 8.00-15.00) w siedzibie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej:

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie: https://podkarpackie.travel/pl/etnolas-i-festiwal-kultury-lasowiackiej  , zapraszamy też na profil wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/357809815870503

 

ETNOLAS – co jeszcze dla Was przygotowaliśmy?

W ramach bloku tematycznego „Las – nasz duch” zapraszamy Was do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz zabawa dla dzieci „Ekolas”. To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane w ramach imprezy! Zapraszamy także na bieg na orientację przez las k. Kolbuszowej, rajd rowerowy k. Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie.

 

Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków dowiecie się na warsztatach w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Poznacie też przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki. Zabierzemy Was do lasowiackiej pasieki, gdzie poczujecie się „Jak w ulu”, zaglądniemy do malowanej skrzyni w poszukiwaniu lasowiackich kiecek, przystroimy całą izbę kwiatami z bibuły i poznamy tajemną sztukę ziołolecznictwa i ziołową magię. Gdy już poznamy lasowiackie zajęcia oddamy się wierzeniom dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej i posłuchamy fantastycznych opowieści o zjawach, demonach i duchach.

Do miasta zbudowanego ze stali i woli zapraszamy na WIDOWISKO PLENEROWE “LAS — DOM NASZ”! Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, zespoły: Lasowiaczki, Górniacy, gwiazdą wieczoru będzie Paweł Steczkowski & Teuta Project wraz z Kapelą Kazimierza Marcinka. Gwarantujemy też, że w Stalowej Woli na Jarmarku Lasowiackim dowiecie się wszystkiego o lasowiackiej kulturze, bartnictwie, designie i lesie (Plac Piłsudskiego MDK).

 

Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna serdecznie zapraszają na nową imprezę prezentującą tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej „EtnoLas. I Festiwal Kultury Lasowiackiej”. Festiwal odbędzie się w dniach 21-29 sierpnia. Wydarzenie zostało objęte Honorowym  Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

 Partnerami wydarzenia są:

Powiat Stalowowolski, Gmina Stalowa Wola, Miasto Tarnobrzeg,  Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie, MOK Rudnik nad Sanem, Fundacja Rzeszowska, Fundacja Artystyczna GA MON, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, MDK Kolbuszowa, MDK Stalowa Wola, Stowarzyszenie Ekoskop, LGD Siedlisko, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Browar Rzemieślniczy „Lasowiak”.

UWAGA! Dziś w całym województwie prognozowane wystąpienie burz. Wydano ekstremalny stopień zagrożenia.

Pierwszy dzień sierpnia, ranek pogodny i bardzo ciepły, nie widać nic podejrzanego oraz niepokojącego na horyzoncie… Zmieni się to w najbliższych godzinach. Pierwsze burze idące znad Słowacji zbliżają się już do Małopolski i Podkarpacia.

Przez Polskę przebiegać będzie pofalowany chłodny front atmosferyczny rozdzielający dwie silnie zróżnicowane masy powietrza – na wschodzie napływać będzie powietrze zwrotnikowe (z temperaturą sięgającą 18-20°C na wysokości 850 hPa), a na zachodzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego (z temperaturą 8-10°C na tej wysokości).

W polu dużego kontrastu termicznego na wspomnianym froncie dojdzie do rozwoju płytkiego, ale aktywnego i szybko pogłębiającego się niżu. Spowoduje on nie tylko intensywną adwekcję chwiejnej masy powietrza nad Polskę południowo wschodnią, ale również bardzo istotnie nasili przepływ powietrza, powodując również znaczne zaburzenia kierunku wiatru.

więcej na:

Uważajcie na siebie i bądźcie przygotowani na najgorszy scenariusz!

Questy przygotowane dla Powiatu Leżajskiego zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom

Ogólnopolski Festiwal Questingu w Bałtowie to jedna z największych imprez turystycznych w kraju. Na kilka lipcowych dni do bałtowskiego JuraParku zjeżdżają entuzjaści gier terenowych, aby wziąć udział w grywalizacji, czyli rozwiązywaniu specjalnie na tę okazję przygotowanych questów na czas.

Powiat Leżajski w ramach współpracy z Fundacją Questingu również wziął udział w tym wydarzeniu jako wystawca, promując swoje nowopowstałe questy: „Na tropie wielokulturowości”(quest rowerowy) oraz „W Leżajsku na piasku, objawiła się przy lasku, Matka Boska Marya…” (quest pieszy), które powstały w wyniku dwudniowych warsztatów zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku.

Stanowisko promocyjne Powiatu Leżajskiego odwiedziło wiele osób, m.in. podróżnicy, turyści, blogerzy turystyczni, mieszkańcy Bałtowa i zapaleni questowicze, co zaowocowało bardzo ciekawymi rozmowami o wielokulturowości, zabytkach oraz historii naszego regionu i – co najważniejsze – deklaracjami odwiedzin ziemi leżajskiej.

Obecność na Festiwalu była także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów z innymi samorządami oraz organizacjami pożytku publicznego, a także kopalnią inspiracji do działań w zakresie turystyki i promocji powiatu.

Questy przygotowane dla Powiatu Leżajskiego zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom już niebawem.

Policjanci leżajskiej drogówki zabezpieczali trasę przejazdu kawalkady motocyklowej

W miniony piątek policjanci leżajskiej drogówki zabezpieczali trasę przejazdu kawalkady motocyklowej, w której uczestniczyło kilkudziesięciu motocyklistów. Spotkanie odbyło się w ramach IV Roztoczańskiego Spotkania Motocyklistów „PO BUNKRACH LINII MOŁOTOWA” 20-24.07.2021 roku.

W piątek, 23 lipca br., policjanci Zespołu Ruchu Drogowego z leżajskiej komendy zadbali o bezpieczeństwo podczas spotkania motocyklistów, którego trasa wiodła między innymi po drogach powiatu leżajskiego. Fani motocykli zatrzymali się przy Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku, gdzie zwiedzili obiekty sakralne i Muzeum Prowincji oo. Bernardynów.

Przejazd i pobyt na ziemi leżajskiej kawalkady motocyklowej zabezpieczali miejscowi policjanci ruchu drogowego. Obecność funkcjonariuszy była również doskonałą okazją do rozmów z uczestnikami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas jazdy na motocyklu.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby zachowywali zdrowy rozsądek podczas korzystania z dróg. Pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze. Przestrzegajmy przepisy dotyczące ruchu na drodze oraz nie zapominajmy o wzajemnym szacunku i uprzejmości.

Był zdezorientowany, zmęczony, nie był wstanie stać na własnych nogach

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji policjantów, 54-latek szczęśliwie wrócił do domu. Mężczyzna miał problemy z orientacją w terenie, był osłabiony i nie wiedział jak wrócić. Sam zadzwonił po pomoc. Mundurowi znaleźli go siedzącego na chodniku w Piskorowicach, wezwali pogotowie ratunkowe i powiadomili rodzinę.

Wczoraj, po godz. 17, dyżurny z Leżajska odebrał telefon od mężczyzny, który oświadczył mu, że stracił orientację w terenie, jest osłabiony i nie ma siły stać na nogach. Dodatkowo nie wie jak ma wrócić do domu. Policjanci ustalili adres jego zamieszkania i rozpoczęli poszukiwania.

Swoje działania zaczęli od sprawdzenia miejscowości, w której mieszkał. I tam, jeden z patroli zauważył siedzącego na chodniku mężczyznę. Był zdezorientowany, zmęczony. Nie był wstanie stać na własnych nogach i nie wiedział, jak wrócić do domu. Okazało się, że jest to zaginiony 54-latek.

Ze względu na stan jego zdrowia policjanci wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. Po przebadaniu mężczyzna został przekazany pod opiekę żonie.

Dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom policjantów 54-latek szczęśliwie wrócił do domu.

Miał 1,60 promila alkoholu w organizmie – uderzył w ogrodzenie!

Policjantem jest się zawsze, udowodnił to funkcjonariusz służby kryminalnej z Komisariatu Policji w Nowej Sarzynie. W czasie wolnym od służby, zatrzymał pijanego kierowcę. 22-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jazdę swoim pojazdem zakończył na ogrodzeniu posesji. Mężczyźnie grozi teraz kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, o godz. 3.30, w jednej z miejscowości w gminie Nowa Sarzyna. Sen policjanta przerwał nagły huk. Kiedy spojrzał przez okno zobaczył, że samochód osobowy uderzył w ogrodzenie sąsiedniej posesji. Szybko wybiegł na zewnątrz, aby udzielić pomocy osobom, które mogły ucierpieć w zdarzeniu.

Na miejscu zobaczył, że w samochodzie znajduje się jedynie kierowca, który chciał uciec z miejsca zdarzenia. W związku z tym, funkcjonariusz uniemożliwił dalsza jazdę mężczyźnie zabierając mu kluczyki. W trakcie rozmowy zorientował się, że prawdopodobnie kierowca jest nietrzeźwy. Na miejsce wezwał policyjny patrol, który potwierdził jego przypuszczenia. Badanie alkomatem wykazało, że 22-letni mieszkaniec Nowej Sarzyny miał 1,60 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyźnie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka kara grzywny.